Turistika

Turecko je v podstatě země turistům otevřená a vlídná, pokud nepřekročí určitou mez. Tou může být ignorování různých vojenských zón a jejich zákazů, nespolupráce s kontrolami, které jsou časté zejména v kurdských oblastech, ničení kulturního a přírodního bohatství země, ale i takové maličkosti jako nesmlouvání na trhu.
Vybrané národní parky: několik parků je v blízkosti tristického centra Antalya. Köprülü Kanyon Milli Parki je hluboký kaňon řeky Köprü s vodopády a až 400 metrovými srázy. Na pobřeží jižně od Antalyi leží park Olympos se stejnojmennou horou. U moře jsou zbytky antických staveb, výš na stráních pukliny, ze kterých uchází hořlavý plyn (tzv. chiméry). Na opačném konci Turecka, u Černého moře, je schovaný park Ilgaz Daglari, který se v zimních měsících mění na sportovní středisko.


Slovník užitečných zkratek a pojmů:

Milli Parki  - přírodní pak
Daglari -  pohoří
Gölü -  jezero
Baraji -  přehrada
Kilise -  kostel
Bul. -  bulvár
Cad. -  třída
Mey. -  náměstí
Mah. -  čtvrť
Sok. -  ulice
PTT -  pošta
P.K. -  poštovní schránka
Binasi -  budova
Karayolu -  dálnice
Yolu - silnice
Kavşagi - výjezd
Köyü -  vesnice

Fotbal
Turecký fotbal, to už není jen švýcarský ostrostřelec Türkilmaz. Na klubové úrovni už zřetelně předčil český, jak naposledy dokázal Galatasaray Istanbul ziskem poháru UEFA (nedávno sem přestoupil Pavel Horváth). Právě derby mezi Galatasaray, Besiktaş a Fenerbahce mívají neuvěřitelnou atmosféru. Popularita fotbalu je znát na improvizovaných hřištích (občas uprostřed křižovatky nebo pod okny hotelu), plných mládeže všeho věku.

Golf
Golf má v Turecku překvapivě dlouhou tradici, a je ministerstvem turistiky podporován z pochopitelných důvodů - láká hlavně majetnější turisty. K dispozici je několik kvaltních hřišť, asi nejlepší východně od Antalye v Beleku, v areálu pětihvězdičkového hotelu Adora Golf Resort. Jak tréninkové, 9jamkové Academy, tak i 18jamkové Championship postavil David Feherty. Ve čtvrti Ayazaga u Istanbulu je páté nejstarší hřiště na světě. Má 9 jamek, stejně jako hřiště v Kemerburgaz. 65 kilometrů západně od Istanbulu (v Silivri) sídlí golfový klub Klassis, který má dvě hřiště s 9 i 18 jamkami.

Jachting
Vzhledem ke členitému pobřeží se spoustou památek, přírodních krás a přístavů lze vřele doporučit. Platí to především o trase podél divokého jižního pobřeží okolo Fethiye, které kdysi patřilo Lýkům. V Istanbulu jsou kotviště jak na evropské straně v Ataköy, tak na asijské v Kalamis (Amiral Fahri Korutürk). Pokud se loď nepůjčuje v Turecku, je nutno navšívit jeden z hraničních přístavů: Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Hopa, Rize, Sinop, Zonguldak, Tekirdag, Istanbul, Çanakkale, Bandirma, Akçay, Ayvalik, Dikili, Izmir, Çeume, Kuşadasi, Didim (Söke), Güllük, Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye, Kaş, Finike, Kemer, Antalya, Alanya, Anamur, Taşucu, Mersin, Ískenderun. Při plutí do tureckých vod má být majitel na palubě. Jachta může zůstat v přístavu, který si zvolí, po pět let, pokud alespoň každé dva roky vypluje. Jachtařská asociace (Yat Işletmecileri Dernegi) sídlí v přístavním městě Bodrum, Eski Çetme Mah. Firkateyn Sok. 19, tel: 0252-316 23 98, fax: 0252-316 16 01.

Potápění
s přístrojem je dovoleno do hloubky 30 metrů, učebně do 42 metrů s "náležitým potápěcím a lékařským vybavením." Cizinci si musí najmout původce s licencí a mít doklady o výcviku a výzbroji. Pozor na zakázaná, většinou vojenská pásma! Je zakázáno sbírat starožitnosti, živočichy a rostliny. Jedna ze škol potápění, "New Neptune Holiday Village," sídlí v Izmiru na Büyük Akkum Nevkü 5, tel: 0232 745, 74 55, fax: 0232-745 70 38. Muzeum podmořské archeologie je v Bodrum, v bývalém hradu.

Trekking
je dobrou příležitostí, jak bezprostředně poznat zemi i její obyvatele. Lze putovat na vlastní pěst (stanování je v zásadě povoleno všude, kde není zakázáno), nebo se spolehnout na některou z agentur. V nabídce Trekking Tours (http://www. twarp.com./trekking.htm) je jednodenní trekking v okolí Istanbulu, třídenní "Cesta sedmi jezer", také třídenní, kulturně zaměřené putování okolo Safranbolu, nebo i týdenní trekking hornatou zemí starověkých Lýků.

 

tu_010_sm.jpg 4.5K