UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ


Hotely

    Švýcarské hotely jsou na vysoké úrovni a poptávka po jejich službách bývá značná. Turistům se doporučuje rezervovat si místa dopředu a zaplatit zálohu. Cena za ubytování se může mírně lišit podle oblasti a letoviska, avšak obecně platí, že ubytování je v porovnání s okolními státy spíše dražší. K dispozici se nabízí celá škála různých možností od luxusních hotelů až po pensiony či kempy.
    40% hotelů vstoupilo do Švýcarské hotelové asociace (Schweizer Hotelier Verein), která sídlí na Monbijoustrasse 130, 3001 Bern. Hotely asociace mají podíl na všech přenocováních v zemi asi 75 %.

 
Svaz klasifikuje ubytování pětihvězdičkovou škálou, která hodnotí úroveň poskytovaných služeb:

***** (luxusní) Velmi vysoký standard a pohodlí. Každý pokoj má svojí koupelnu, barevný televizor a je poskytována hotelová služba 24 hodin denně. Vyžaduje se minimální počet 35 pokojů. Takovýchto hotelů má Švýcarsko 90.
 
**** (první třída) Vysoký standard, koupelna je v každém pokoji, 24 hodin denně hotelová služba. Televizor musí být alespoň v 60 % pokojů. Hotel musí mít minimálně 25 pokojů. Asociace registruje 440 čtyřhvězdičkových hotelů.
 
*** (střední třída) Dobrá úroveň ubytování. 75 % pokojů má svojí vlastní koupelnu. Minimální počet pokojů 10. Celkem zařízení: 1040.
 
** (pohodlí) 570 hotelů této kategorie má koupelnu na minimálně 30 % pokojů.
 
* (prosté ubytování) Jednoduché, ale čisté ubytování nabízející základní služby. Takovýchto zařízení je asi 300.


    Členství v asociaci je dobrovolné a proto členy nejsou všechny hotely. Existuje řada dalších zařízení na vysoké úrovni, které nejsou označeny hvězdičkami. Asociace vydává každoročně průvodce, který obsahuje informace o jednotlivých členech včetně jejich adres, telefonních čísel, popisu apod. Tato brožura může být účelným pomocníkem při výběru ubytování.
    V hotelích a restauracích je spropitné zahrnuto v ceně a oficiálně bylo zrušeno. Nosiči zavazadel se však dává jeden nebo dva franky.


sv_046_sm.jpg 4.1K
Chaty a apartmány

    Ve Švýcarsku máme možnost si pronajmout chatu, dům či apartmán. Informace o nabídkách poskytují turistická informační centra, nebo turistické agentury nabízející pobyty v zemi.

 
Lázně

   
Švýcarsko má asi 22 minerálních pramenů, které mají léčivé účinky na různé choroby.

 
Camping

   
Na území Švýcarska je asi 450 kempů. Táboření ve volné přírodě se nedoporučuje. Předpisy o táboření i ceny jsou velmi odlišné podle oblastí. Informace lze získat třeba i na Švýcarské kempingové a karavanningové asociaci (Swiss Camping and Caravaninng Association, Habsburgerstrasse 35, CH-6000 Lucerne).


Mládežnické hostely
 
   
Návštěvníci, kteří mají členské karty národních organizací patřících k Mezinárodní federaci mládežnických hostelů (International Youth Hostels Federation), mají slevy. Doporučujeme se ohlásit několik dní dopředu (alespoň pět), aby návštěvník předešel zklamání z případného nedostatku kapacit. Federace může poskytnou další informace: IYHF, Schaffhauserstrasse 14, CH-8042 Zürich, E-mail: bookingoffice@youthhostel.ch).


Jídlo a pití
 
   Jídla, přílohy i způsoby přípravy se na území Švýcarska v jednotlivých částech země velmi liší, tak jako se liší i způsob života a ostatní tradice jednotlivých skupin obyvatel. Obecně se dá říci, že základ tvoří velký výběr různých druhů chleba (bílý, tmavý, celozrnný), mléčných výrobků, jako jsou mléko, jogurty, máslo, a samozřejmě pestrý výběr nejrůznějších sýrů. Sýry ke švýcarské kuchyni neodmyslitelně patří. Maso (velký podíl telecího a hovězího, ale i vepřové, kuřecí a krůtí) se připravuje mnoha různými způsoby. Jako přílohy jsou podávány francouzské brambory, těstoviny, rýže a různé druhy omáček. Opomenout však nesmíme ani různé druhy sladkostí a hlavně čokoládu. Švýcarská čokoláda si vydobyla světovou proslulost.
Švýcarská kuchyně je charakteristická svými přísadami, které se zpravidla v jiných zemí těžko dostanou. Proto není jednoduché, zachutnají-li návštěvníkovi zdejší pokrmy, aby si po návratu z cest vařil stejně i doma. Jedná se o různé druhy sýrů, ale i koření.

 
Co se ve Švýcarsku jí a pije
 
sv_049_sm.jpg 4.7K     Typická švýcarská snídaně se skládá z chleba s máslem nebo margarínem, s marmeládou nebo medem. Může být i sýr nebo obilniny s mlékem. Pije se studená nebo horká čokoláda či káva nebo čaj. Oběd je většinou hlavním jídlem, i když někteří Švýcaři po anglickém stylu jedí pouze něco malého, např. sendvič. K večeři může být maso na některý způsob nebo typicky švýcarsky upravovaný sýr. Co se pití týče, konzumuje se hodně piva (bohatý výběr různých světově proslulých i lokálních značek). Nejen ve francouzsky mluvících oblastech bývá na stole často láhev kvalitního značkového vína, které se v zemi pěstuje. Z teplých nápojů převažují jako jinde v Evropě káva a čaj. 
Kam zajít na jídlo
 
   Švýcarsko nabízí celou škálu možností. Jsou zde jídelny rychlého občerstvení ("fast food"), jako například McDonald´s, samoobslužné restaurace, běžné restaurace, ale také okázalé a velmi drahé restaurace, kde jídlo představuje zároveň společenskou událostí. Můžete se stavit v americkém podniku "na hamburgera" nebo v restauracích v italském stylu s pizzou a těstovinami. V kosmopolitnějších městech jsou i čínské, řecké, indické i vietnamské restaurace.
    Jídlo je ve Švýcarsku v porovnání s ostatními evropskými zeměmi i Spojenými státy velmi drahé. Půjdete-li do rychlého občerstvení, snadno zde za hamburger, něco k pití a kávu utratíte 10 franků. V restauraci se cena kompletního menu pohybuje mezi 15 až 50 franky. Samoobslužná restaurace vyjde o něco levněji. V luxusních restauracích může člověk zaplatit za sklenici vína i více než 1000 franků.
    Kompletní menu se může skládat z různých druhů těstovin, brambor připravovaných na různé způsoby, masa (běžné druhy jako hovězí, vepřové, kuřecí, ale nezřídka i koňské), ryb a dalších mořských plodů. Velmi populární se v posledních letech stala vegetariánská jídla, jejichž nabídka bývá velmi bohatá. Časté jsou také saláty. Velmi důležitou částí bývá zákusek.
    Obědy se podávají zpravidla od 12 do 13.30 hodin, večeři si můžete objednat mezi 19 a 21.30. Mimo tyto hodiny se teplé jídlo podává zřídka. Poplatek za obsluhu bývá ve všech kavárnách a restauracích zahrnut v ceně.