Ubytování a stravování
 
 

Ubytování

               V Rakousku jsou všechny služby již tradičně na velmi vysoké úrovni. O ubytování a stravování to platí dvojnásob. Na většině míst je možné sehnat ubytování bez předchozí rezervace. To samozřejmě neplatí v některých obzvlášť atraktivních lokalitách (Vídeň, Salcburk apod.) a v některých ročních obdobích.

Hotely

               Podobně jako u nás, i v Rakousku jsou hotely dle vybavenosti, kvality a samozřejmě ceny rozděleny do pěti kategorií. V pětihvězdičkovém hotelu (1A) zaplatí turista za přespání 72-160 EUR, v hotelu se čtyřmi hvězdičkami (A) 50-100 EUR, v penzionech, dvou a tří hvězdičkových hotelích 30-50 EUR a v ubytovacích zařízeních s nejnižším standardem okolo 25 EUR  za osobu a noc.

         V některých vyhlášených lokalitách – velkých městech, lázeňských komplexech, lyžařských střediscích apod. – jsou ceny výrazně vyšší. Současně se výše cen mění podle ročního období. V sezóně se tak mohou ceny vyšplhat až na dvojnásobek uvedených částek. Příjemná je skutečnost, že uvedené ceny zpravidla zahrnují i poměrně vydatnou snídani.

         Vyhledání odpovídajícího ubytovacího zařízení usnadňují četná informační střediska a turistická centra. Ta se kromě velkých měst nacházejí i na většině větších vlakových nádraží. Na některých místech jsou navíc k dispozici i automaty, které po zadání požadavků na hledané ubytovaní nabídnou několik alternativ s adresou a telefonním spojením pro případnou rezervaci. Stále častěji je možná i on-line rezervace prostřednictvím Internetu.

Soukromí

               Typické je pro Rakousko ubytovávání turistů v soukromí. Kolem silnic ve všech větších městech je tak možné najít množství nápisů Zimmer Frei. Ceny se v tomto případě pohybují mezi 12 až 25 EUR za osobu a noc a opět zpravidla zahrnují ranní pohoštění.

Ubytovny pro mladé (Jugendherbergen)

               Rakousko je kromě zmíněných kategorií ubytování doslova protkáno sítí lacinějších mládežnických ubytoven. Ty skýtají 4-10 lůžkové pokoje zpravidla oddělené pro muže a ženy. Existují však ubytovny, kde jedno z pohlaví hlavu na noc nesloží. Obecně se v těchto zařízeních může ubytovat osoba mladší 30 let a za nocleh zaplatí kolem 12-20 EUR. Výjimečně je v ceně obsažena snídaně.

Kempy

               V každé turisticky zajímavé oblasti je kromě hotelů možné narazit na řadu kempů. Ubytování zde je však, zejména v hlavní turistické sezóně, poměrně žádané, proto je dobré informovat se o aktuálních kapacitách předem. Obecně platí, že nejdražší kempy jsou v Tyrolsku a v okolí velkých měst. Za nocleh se zaplatí v průměru okolo 6 EUR, děti do 15 let věku platí kolem 3 EUR, za auto a stan se platí 3 EUR. Kromě zmíněných plateb navíc musí turista počítat s lázeňskou taxou (Kurtaxe) ve výši asi 1 EUR a s poplatky za použití elektřiny a teplé vody, které nebývají obsaženy v ceně za osobu a noc.

Ubytování v horách

               Při horských túrách je v Rakousku, podobně jako v sousedních alpských státech, možné využívat velmi hustou síť horských chat, chatek, ubytoven či bivaků. Na celém území jich je celkem kolem 700. Ceny se pohybují od 4 do 12 EUR, členové horolezeckých organizací a spolků srazí cenu často až na polovinu. Větší chaty jsou kromě ubytovacích kapacit zpravidla vybaveny i pěknou společenskou místností, kde lze spolu s ostatními horaly, zapálenými jedinci trávit příjemné večery nad sklenkou opojných moků.

Stravování

Jídlo

               Podobně jako ubytování a jiné služby, i stravování je na špičkové úrovni. Ve městech i na venkově lze nalézt řadu nejrůznějších stravovacích zařízení lišících se nabízenými službami a samozřejmě i cenově (restaurace, jídelny, bistra ...). Jídelní lístky jsou v lepších podnicích psány v několika světových jazycích.

         Základní složkou každého hlavního jídla je flák masa. Častý je hovězí či telecí guláš, věhlasný je vídeňský řízek, připravovaný zpravidla z telecího masa. Z dalších rakouských pokrmů stojí za vyzkoušení maso s kyselým zelím a krupicovými knedlíky, svíčková či Tiroler Knädel – knedlíky z uzeného masa, vajec, slaniny a světlého chleba. Nepříjemností v rakouských podnicích jsou velmi drahé ryby. Připravována jsou hlavně smažený kapr či pstruh, na roštu opečený candát s tatarskou omáčkou (speciality oblasti Wachau). Ze zeleniny jsou nejčastěji podávány zelené fazole, květák, rajčata, kukuřice či červená řepa. Obecně jsou v Rakousku velmi oblíbené houby, které tak bývají součástí mnoha pokrmů.

         Po jídle zpravidla následuje moučník. Z těch se stal proslulým Sachrův dort (Sachertorte) a časté jsou palačinky s čokoládou a tvarohovou náplní.

Nápoje

               Typickou a neodmyslitelnou součástí všech rakouských jídel je káva, která se zde upravuje na nespočet způsobů. Kromě kaváren si lze šálek dobré a velice laciné kávy vychutnat v prodejnách Eduscho (poznáme je podle žlutých vývěsních štítů). Drobnou vadou na kráse této pochoutky je skutečnost, že se zpravidla konzumuje vstoje.

Orientační ceny potravin v obchodech:

chléb 0,5 kg          2 EUR
minerálka 1,5 litru   0,6 EUR
pivo                     0,6 EUR
sýr 100 gr.      1,6-2,5 EUR

 

Ceny v restauracích: 

Na slušný oběd je třeba počítat s částkou kolem 8 EUR bez nápoje, pivo v restauraci stojí 2,5-3,5 EUR, džus, limonáda okolo 1,5 EUR, káva 1,5-2,5 EUR.