Praktické informace
 
 

Pracovní doba úřadů, otvírací doba obchodů ...

Úřady

Pracovní doba zpravidla je Po-Pá 8.00-12.30, 13.30-17.30 (18.00), banky jsou obvykle otevřeny do 15.00

Směnárny

Na turisticky exponovaných místech (velká nádraží, letiště ...) jsou často směnárny otevřeny non-stop nebo alespoň do pozdních nočních hodin, jinak nejčastěji do 18.00. V neděli bývá většina směnáren (v výjimkou těch ve velkých městech) uzavřena, a tak je možné peníze směnit pouze v hotelích.

Obchody

Na rozdíl od našich obchodů, ty v Rakousku mají zpravidla polední pauzu (12.30-13.30), což neplatí o obchodních domech a obchůdcích v centrech velkých měst. Obchody s potravinami mají často otevřeno již od 6.30 hodin ráno.

Muzea, galerie

Bývají otevřeny již od 9.00 hodin a zavírají nejčastěji v 16.00 nebo v 17.00, v sezóně až v 18.00 hodin. Cena za vstup se pohybuje kolem 4-6 EUR, děti platí 3 EUR. Ve státních muzeích a galeriích je vždy v  pátek a 26.10 vstup zdarma.

Pošty

Hlavní pošty ve velkých městech fungují nepřetržitě, jinak je běžná otvírací doba 8.00-12.00, 14.00-18.00

Možnosti slev

Jako všude v civilizovaném světě, i v Rakousku lze s úspěchem uplatnit mezinárodní slevové karty ISIC, ITIC, GO 25. Levněji se potom turista dostane téměř všude, (výstavy, muzea, galerie ...doprava po Rakousku ...).

Spoje

               Na rozdíl od naší republiky pracují rakouské spoje a pošty naprosto bezchybně a hlavně rychle. Na pohledy do ČR se lepí známka v hodnotě 6,50 ATS, na dopis 7 ATS. Červené poštovní schránky se vybírají i v sobotu a neděli a ve svátcích.

         Telefonní automaty lze v Rakousku najít mincové a na karty, které lze zakoupit ve většině trafik a na poštách. Předvolba při volání do ČR je 00420.

Lékařská péče

               Jako před každou cestou do zahraničí, i před vycestováním do Rakouska je vhodné sjednat cestovní pojištění. To je v současné době možné u řady pojišťovacích domů učinit prostřednictvím Internetu, nebo samozřejmě osobní návštěvou na kterékoliv pobočce. V případě, že se turista před cestou nepojistí, vystavuje se obrovskému nebezpečí, že i při sebemenších potížích zaplatí horentní částky. Ve světě je totiž lékařská péče velmi vysoce ceněna, platby za banální zákroky se často pohybují ve čtyřciferných číslech. Základní cestovní pojištění lze sjednat již kolem 15 korun za osobu a den, což je ve srovnání s možnými výdaji při nějakých potížích během cesty dost nicotná částka.

Druh pojistky je samozřejmě třeba uzpůsobit charakteru plánované cesty. V případě čistě vyhlídkové cesty za kulturně-historickými památkami bude zcela jistě postačovat základní pojistka. Při náročnějších akcích je ale nutné myslet na skutečnost, že tyto běžné pojistky se nikdy nevztahují na „adrenalinové“ sporty, stejně jako na ostatní ne zcela bezpečné činnosti. Pro náročnější horské túry, potápění, surfování, cyklistiku, ale i třeba lyžování mimo oficiální tratě je nutné sjednat nadstandardní pojistku, která je již výrazně dražší. Letmý pohled do „ceníku služeb“ horské služby či jiných záchranných sborů však okamžitě rozptýlí případné pochybnosti ohledně záměru sjednat pojištění. Například „pouhý“ svoz zraněného vrtulníkem z vrcholových partií do bezpečí přijde v přepočtu na slušné ojeté auto.

         Lékaři a lékárny jsou v Rakousku téměř v každé větší vesnici, většina lékáren má otevřeno nepřetržitě, v případě, že je zavřená, zcela jistě na ní lze nalézt informaci o nejbližší otevřené. V horských střediscích navíc funguje profesionální horská služba.

Svátky, dny volna

1. leden                    
6. leden                   
Velikonoční pondělí       
1. květen                   
8. květen                   
Nanebevstoupení páně
Svatodušní pondělí       
Boží tělo                     
15. srpen                    
26. říjen                     
1. listopad                 
8. prosinec                 
25. prosinec               
26. prosinec        
Nový rok
Tři králové
pohyblivé
Svátek práce
Den ukončení 2. světové války
pohyblivé
pohyblivé
pohyblivé
Nanebevzetí Panny Marie
státní svátek
Všech svatých
Neposkvrněné početí
Boží hod vánoční
sv. Štěpán