Turistické a sportovní možnosti

 

Léto je vhodným obdobím pro vysokohorskou turistiku. V Norsku byl vytvořen systém turistických cest, které vedou od jedné horské chaty ke druhé. Pomocí vrtulníků jsou doplňovány před začátkem letní sezóny zásoby.

Norské léto je i výzvou pro horolezce. Tento sport je v Norsku velmi rozšířený. Horolezeckými lokalitami jsou především Romsdalen (Trolltindane), Lyngsalpen, Jotunheimen ( Turtagrø ), Tysfjord ( Stetind), Innerdalen, Litjedalen, Molladalen. Výstupy na modré romantické ledovce - Jostedalsbreen, Hardangerjøkulen, Jotunheimen, Ålfotbreen, Svartisen, Lyngsalpen.

Pokud Vám ale cepín nic neříká, nabízí se možnosti jachtingu či raftingu, který je v Norsku provozován  komerčně na řekách Sjoa a Driva. Divokými řekami jsou i Atna, Folla, Rena, Ostri a Sjoa (Jotunheimen), Telemark kanal a Otta a Nidelva (Telemark). Je však povolen pouze organizovaný rafting. Windsurfing na jezerech.

Sportovní potápění - pro milovníky mořského života přichází v úvahu potápění. V Norsku je provozována řada potápěčských škol, které poskytují  ubytování, čluny i výstroj. Vhodné podmínky pro potápění jsou i v chladných měsících, protože pobřeží následkem působení Golfského proudu nezamrzá. V těchto měsících je voda chladnější, ale  na rozdíl od léta průzračná, protože vymizí v létě přebujelé množství planktonu.

Dobré podmínky jsou v Norsku i pro cykloturistiku, jejíž popularita stále narůstá. Kola je možné i zapůjčit. Vzdálenost mezi malými vesnicemi není nepřekonatelná, proto je většinou možné najít po celodenním výletu nocleh a nakoupit jídlo. Cyklista se nemusí obávat, že se bude neustále pachtit do vrchu, za kterým čeká další vrch, a další...V Norsku se nacházejí i oblasti, které jsou rovinaté. Náhorní plošiny jako je například Hardangervidda. Nejoblíbenější cyklistickou tratí je Rallarveggen mezi Oslo a Bergenem přes tuto náhorní plošinu. Vede starou cestou, z Haugastølu do Myrdalu, kde není žádný provoz. Tato cesta byla užívána během stavby železniční tratě Oslo - Bergen. Z Myrdalu můžete pokračovat do Flåmu. Délka trasy z Haugastølu do Flåmu je cca 80 km a doporučuje se ji absolvovat s jedním přenocováním. Pokud se cítíte na kratší trať, je vhodné začít z Finse. Cesta dále odbočuje směrem na Voss nebo do Sognefjordu do Flåmu, odkud můžete podniknou výlet trajektem. Směr západně přes Voss do Dale skýtá překrásné scenérie. Dál lze pokračovat vlakem do Bergenu, což je doporučováno, protože provoz je zde hustý.

Další vhodnou cestou pro cyklisty je trasa po břehu po severní straně Sognefjordu západním směrem a na konci se stočit na sever a pokračovat podél pobřeží. Zpět do Bergenu se lze dostat loděmi Hurtigruty podél západního pobřeží.

Vhodným místem pro cykloturistiku jsou i ostrovy Lofoten a Vesterålen. Scenérie těchto ostrovů nabízí  hory nad 1000 metrů a členité pobřeží. Odpadají zde i trajekty mezi jednotlivými ostrovy s výjimkou spojení mezi Melbu a Holdöy. Jinak jsou všude mosty.

Informacemi o cykloturistice v Norsku oplývá norská národní asociace pro cyklisty "Syklistenes Landsforening", která má sídlo v Oslo (viz. praktické informace). Poskytuje cyklistické mapy, průvodce, informace o organizovaných výletech, o půjčování kol... (v několika jazycích). Informace o půjčovnách jsou poskytovány i v informačních centrech. Některá centra  kola půjčují, půjčovny bývají i u nádraží.

Pokud jde o poplatky za přepravu kola - na trajektech je přeprava většinou bezplatná, přeprava v autobusech a vlacích se platí.

Samozřejmě nemůžeme opominout lyžování, které má v Norsku hluboké kořeny. Lyžařská sezóna trvá až do konce dubna. Známými lyžařskými centry jsou okolí Lillehameru, Geilo a Hemsedal v kraji Buskerud, Rjukan (Telemark), Stranda, Narvik (Nordland) i Oslo. Zimní lyžařské radovánky však mohou být narušeny lavinovým nebezpečím. Zvláště v oblastech se silnými a vytrvalými dešti. Alternativou je letní lyžování (Finse, Stryn Jondal(Hordaland),Bøverdalen).

V hornatém Norsku lze nalézt i golfová hřiště. Např. v Oslo.

no_054_sm.jpg 3.0KVelmi oblíbené je rybaření, jehož provozování však podléhá dodržování určitých pravidlech. Vedle  darů moře jsou k dispozici tisíce jezer a rybníků. Pokud jde o rybaření ve slaných vodách, není potřeba povolení a  lovit lze zdarma. Výjimkou je chytání lososů a pstruhů, kdy je vyžadován poplatek. Pro sladké vody platí zvláštní pravidla - rybáři starší 16 let mohou chytat pouze s povolením. Lov lososů a  dalších ryb ve sladkých vodách je podmíněn poplatkem. V některých oblastech je vyžadováno ještě místní povolení. Informace obdržíte v informačních centrech. Poplatek se platí na poštách a nyní představuje částku 90/180 NOK. Pro případ kontroly je nutné uschovat nejen lístek o povolení, ale i potvrzení o zaplacení.  Je tedy ale nutné počítat i s dalším výdaji, které se  oblast od oblasti odlišují. Mohou dosahovat částek od 15 až např. do 900 NOK/den, či 50 - 200 NOK/týden, 100-250 NOK/ sezónu. Toto jsou jen orientační ceny, rozmanitost nákladů nelze bohužel zobecnit. Některé poplatky se mohou vztahovat pouze k určitým zónám, na které bývají vodní toky a jezera rozděleny. V některých oblastech může být rybaření pno_053_sm.jpg 5.3Kovoleno jen na pár měsíců. O oblastní úpravě podávají informace turistická informační centra nebo rybářské kluby. Lze obdržet i brožurku o podmínkách rybaření - informace  E-mail: info@fjordnorway.no. Jako návnada nesmí být používány živé ryby. Pokud bylo rybářské náčiní použito v určité oblasti, je nutné ho před rybařením v jiném místě dezinfikovat. Lov lososů  a pstruhů je v období od 1. 9. do 10. 11. zakázán. V některých místech je omezen počet kusů, které lze běhen 24 hodin chytit. Například u vodopádu Berrefossen jsou denním limitem 2 lososi. Na řece Laerdalselvi, která vtéká do Sognefjordu, je v současné době lov zakázán, je možné ale navštívit muzeum s akváriem plným lososů u jejího ústí do fjordu. Vhodnými řekami pro lov jsou Gaula, Orkia, Stordalselva a Tana. Vhodnou oblastí pro rybolov v období únor až duben jsou ostrovy  Lofoten, kolem nichž táhnou tresky. Pozor ale na nebezpečné víry v jižní části ostrovů.

Zábavní parky - v Norsku je mnoho zábavních parků. Mezi pět největších patří: TusenFryd a Viking Land u Oslo, Hunderfossen u Lillehammeru, Kongeparken u Stavangeru, Telemark Sommarland a Kristiansand Dyrepark. Kontakt viz "adresy".

Nabízejí se i možnosti výletů autem a navazujících pěších túr. Např. v turistickém centru  v Hordalandu a Bergenu lze získat katalog možných výletů s mapkami, informacemi o parkovištích atd. (E-mail: info@hbr.no).