Místopis  

 

Oslo

  

Ålesund

no_005_sm.jpg 3.1KRozprostírá se přes tři ostrovy  Hessa, Aspøya a Nervøya a jeden poloostrov. Město vyhořelo v roce 1904, přesto je architektonicky zajímavé díky pozdější secesní výstavbě. Dnes je obchodním a průmyslovým centrem kraje More og Romsdal. Lze podniknout cestu na vyhlídku Aksla, která se nachází nad městem. Je však třeba překonat 418 schodů nebo použít taxi (cesta tam i zpět pro 4 osoby s půlhodinovou zastávkou stojí 225 NOK). Pro pěší může být odměnou chata Fjellstua s restaurací, která se na vršku nachází. Na ostrově Hessa (Tueneset) je umístěno akvárium (vstupné 75 NOK). Muzeum Ålesundu (vstupné 20 NOK) nabízí pohled na vývoj města, včetně rozvoje rybářství a loďařského průmyslu. Lze sledovat ráz města před požárem i jeho výstavbu po roce 1904. Muzeum Sunnmøre (vstupné 50 NOK) je věnováno životu ve středověku. Zajímavostí je hlavně středověké tržiště Borgundkaupangen a kostel svatého Petra. V blízkosti muzea lze navštívit základy středověkého kostela svaté Margarety a zříceninu kostela svatého Matěje. 15 minutovou plavbou  či tunely a mostem se dostaneme na do obce Giske, která byla mocenským centrem v době Vikingů i ve středověku. Mimo jiné zde nalezneme kostel ze 12. století nebo jeskyni Skjonghellaren, kde byly objeveny nálezy svědčící o životě zástupců živočišné říše před 30 000 lety. Informace o Ålesundu - www.alesundinfo.no.

 

Bergen

445 km2, asi 230 000 obyvatel

Toto město na západním pobřeží, bývalé hanzovní centrum, které je obklopeno z jedné strany horami a z druhé mořem, je městem každoročního festivalu k uctění památky Edvarda Griega. Romantické spojení hor a moře se zdá dobrou příležitostí pro nejroztodivnější vyžití počínaje smáčením tělíčka v chladnější, ale přece jen mořské vodě, až po náročnější výlety pěšmo  či na kole. Bergen má však vedle své malebné tváře barevných domečků deštivou melancholickou duši, která se projevuje téměř 365 dní v roce. Pokud  nesněží či nemrzne, většinou prší.  A tak nezbývá, než se uchýlit do kavárny v přístavu nebo do studoven zdejší university a studovat a studovat… A pokud pořád prší, je možné odletět ze zdejšího letiště.

         Město bylo založeno na konci 11. století, ve 13. století se stalo hlavním městem Norska. Pravděpodobně nejproslulejší je Bergen starými hanzovními domy z 18. století, které stojí v přístavu a jsou chráněny UNESCEM - Bryggen. Vývoji města je věnováno Bryggen muzeum. Poblíž Bryggenu se nachází Rosenkrantzova věž a Håkonova hala - součásti pevnosti Bergenhus ze 13. století, která byla silně poškozena během druhé světové války. Město se může pochlubit i církevními stavbami z 12. století -např. Mariakirken či Korskirken v blízkosti přístavu. Bergen je i městem muzeí - Muzeum hanzy, Muzeum lepry, Historické muzeum, Přírodopisné muzeum (včetně boanické zahrady), Muzeum námořní plavby atd.    

V Bergenu lze navštívit také dům slavného norského skladatele Edvarda Griega, který je otevřen veřejnosti a kde se konají v létě koncerty. Klavírním nástrojem užívaným při těchto koncertech je jeho vlastní klavír - Steinway. Grieg si pro účely svého komponování postavil domek pod obytným domem, s překrásnou vyhlídkou na fjord.

Pro účely prohlídky města lze zakoupit Bergen-kartu, která podobně jako Oslo-karta opravňuje k bezplatnému užití městské dopravy, bezplatným vstupům a vstupům se slevou do muzeí atd. Cena - 150 NOK/65NOK/1 den nebo 230 NOK/100/NOK/2 dny. Info o Bergenu - www.bergen-travel.com.

 

Flåmsbana

Turistická železniční atrakce s překrásnými vyhlídkami na hory a vodopády. Délka trati 20 km (z toho 6 km tunely), převýšení 865 m. Jízda trvá asi 55 minut, přičemž vlak staví na místech s nejkrásnějšími výhledy. Vlak jezdí v podzimním období  2-4 krát/den, v květnu a začátkem června 6-8 krát/den a v létě 10 krát/den. Pozor - kola lze přepravovat jen v případě, že to prostor dovoluje. Lze zakoupit kombinované jízdenky na železnici a trať Flåmsbana. Samotná trasa z Flåmu do Myrdalu stojí 115 NOK. Pro držitele Eurail Pass, ScanRail, Norway Rail Pass, Inter Rail atd. existují 30 % slevy - v současné době představuje zlevněná jízdenka 80 NOK.  

no_047_sm.jpg 4.5K

 

Frederikstad

282 km2, asi 67 000 obyvatel

Přístav v Oslofjordu s impozantní pevností ze 17. století. Kostel ze středověku - Glemmen gamle kirke. Domkirke z 19. století s okny podle Emanuela Vigelanda (obdobně jako Domkirek v Oslo) a varhanami o 4 000 píšťal, radnice z 18. století atd.

 

Hamar

Město známé především díky 17. ZOH a obrovské hale pro rychlobruslení, která byla pro tuto příležitost vystavěna. Hala má tvar obrácené vikingské lodě a její délka činí 250 metrů. Město mělo však i bohatou historii o níž svědčí i ruiny románské basiliky. Muzeum norských železnic založené roku 1896 zahrnuje i nádraží z roku 1854. Dalším místem hodným pozornosti je skanzen.

 

Hardangervidda

Jde o náhorní plošinu, která je svou rozlohou největší v Evropě. Vyhlášen národní park (3 430 km2). Nabízí řadu turistických zajímavostí - ledovec Hardangerjøkulen (78 km2) jižně od železniční zastávky Finse, vrcholy nad 1 800 m severovýchodně od Finse, vrch Hårteigen (1 690m) s úžasnými rozhledy, ledovec Folgefonna západně od Oddy, Stabkirke v Røldalu (40 km jižně od Oddy) z doby okolo roku 1300. Hardangervida je oblastí vhodnou i pro cykloturistiku. Nejznámější je trasa Rallarvegen mezi Oslo a Bergenem po staré cestě, která byla užívána během stavby železniční tratě. Vede z Haugastølu do Myrdalu. Info o Hardangeru - www.hardangerfjord.com.

 

Helvete

Oblast obřích hrnců (tzv. Jettergryter) ve středu Norska vytvořených ledovcem. Nacházejí se severozápadně od Lillehameru (cca 70 km) v blízkosti jezera Espedalsvaten.

 

no_004_sm.jpg 5.1K

Hornindalsvaten

Kraj Sogn og Fjordane, kde se nachází největší norský ledovec Jostedalsbreen,  je zároveň místem nejhlubšího norského a evropského jezera Hornindalsvaten (až 514 m). 

 

Jostedalsbreen

Jeden z největších ledovců Evropy 475 km2 s 26 splazy. Je 80 km dlouhý. V roce 1991 byla tato oblast vyhlášena národním parkem (1 310 km2). Vrcholy dosahují výše i přes 2000 m. Ledovec je z mnoha míst přístupný, je možné podniknout i výstup na ledovec s průvodcem. Info o výstupech - www.jostedalen-breforarlag.no. Vhodnou přístupovou cestou je především silnice č. 604. Po návštěvě ledovce lze podniknout ještě další výlet k přehradě, která se nachází na plném konci této silnice. Cesta stále stoupá a otevírá nám pohled na nové a nové vrcholy. Závěrečný pohled po pěším vystoupání posledního krátkého úseku je nepopsatelný.

 

Jotunheimen

V překladu "Domov obrů". Jde o největší norský horský masiv, zdobený nejvyššími vrcholy Norska - Glittertindem (2452 m) a Galdhøpiggenem (2469 m). Část Jotunheimenu byla vyhlášena v roce 1980 národním parkem (1 145 km2). Pro zájemce, kteří chtějí získat celkový dojem o "Domovu obrů" dopručujeme následující okružní jízdu - Oslo -Hönefoss (sil. E 16), pak na Gol (sil. č. 7), pak odbočka na Flåm (sil. č. 50), Gudvangen, pak směr Voss (E 16) a odbočit na Vangsnes (sil. č. 13), trajekt Hella, směr na Lom (sil.č. 55), výlet do údolí Jostedalen k ledovci Jostedalsbreen a zpět (sil.č.604), pokračovat na Lom, pak směr Otta (sil.č.15), ale odbočit jižně k jezeru Bygdin (sil.č. 51), Fagernes, Oslo. Cestu lze příjemně zvládnout za 4 dny. Vhodné přenocovat např. v Gudvangenu, v údolí Jostedalen a u jezera Bygdin.

 

Jostedalsbreen

Největší ledovec norské i evropské pevniny o rozloze 475 km2 v pohoří Breheimen.

   

no_056_sm.jpg 3.0K

Kirkenes

Rybářská a hornická osada u hranic s Ruskem. Železniční spojení Norskem až sem není možné. Lze jet však vlakem až do Fauske a pokračovat autem, eventuelně autobusem nebo přes Švédsko vlakem do Narviku a dál autobusem. V Kirkenes je také letiště a je i poslední zastávkou lodního expresu Hurtigrute. Je vhodným výchozím místem pro sledování půlnočního slunce.

 

Kongsberg

Místo vzniklé díky bývalé těžbě stříbra v dnes již opuštěných dolech asi 80 km na jih od Oslo v kraji Buskerud. Nachází se zde muzeum těžby a ražby mincí .

 

Lillehammer

Město na severním cípu jezera Mjøsa. Konaly se zde 17. ZOH. Někteří návštěvnící na tomto městě neshledávají nic zvláštního, "snad jen ty skokanské můstky" (areál Lysgårdsbakene). Najdou se zde však místa, která stojí za to. Jedním z nich je například skanzen Maihaugen založený v 80. letech minulého století.

 

Lindesnes

Maják umístěný na tomto mysu se nachází na nejjižnějším místě Norska, na 58. rovnoběžce.

 

Lofoten a Vesterålen

no_027_sm.jpg 3.0KVyhledávané ostrovy v Norském moři s impozantními skálami nad 1000 metrů n. v. Kotrast hor a moře je fascinující. Lze jimi procestovat i "suchou nohou", díky vybudovaným mostům a mostíkům, s výjimkou trajektu mezi Melbu a Fiskebölem. Další možností je odbočka ze silnice E 6 nad Foske na sil. č. 81 a dále trajektem z Røsviku do Svolvaeru - správního centra Lofoten, kam se lze dostat rovněž lodním expresem Hurtigrute. V létě zde svítí sluníčko 24 hodin denně. Lofoty jsou vhodnou lokalitou i pro rybaření, které se však v některých místech může stát i osudovým.  V jižní části těchto ostrovů - v mořském průlivu Moskenstraumen -          jsou protiproudy vod strhávány k bouřlivému tanci a vytvářejí malstrøm - děsivý vír, který vždy vzbuzoval respekt i u zkušených norských námořníků. Dřevěné konstrukce pro sušení tresek však potvrzují, že úlovky zde bývají bohaté. Ve Stamsundu na ostrově Vestvågøy stojí dům norského spisovatele Arilda Nyquista.  Letiště v Leknesu ve středu Lofoten.. Je možné podniknout okružní plavbu podél pobřežních vesnic (130 NOK pro studenty). Vhodné podmínky jsou zde i pro cyklisty. V rybářských vesničkách jsou četné možnosti ubytování - původní rybářské chatky, tzv. rorbu. Najdou se ale i kempy a hotely. K dispozici jsou i pronajímané hausbóty. Mezi zajímavosti nesporně patří akvárium a vikingské muzeum na Lofotech. Pro ornitology je rájem ostrov Værøy, kde hnízdí ptačí kolonie. Dosažitelný je trajektem z Bodø nebo z ostrova Moskenes. Obdobně jsou obdařeny i ostrovy kolem ostrova Røstland, který je rovněž dosažitelný z Bodø nebo z ostrova Værøy.

 

Mjøsa

Největší norské jezero o rozloze 362 km2 se nachází v kraji Oppland. Pozůstatky kmenů na 50 kilometrech západního břehu tohoto jezera  vypovídají o snaze Norů stavět v době migračních vln roku 400 až 550 n. l. obranný systém. Podél východního břehu probíhá silnice E 6 z Oslo do Lillehammeru. Na tomto břehu se nachází i město Hamar, kde se konaly 17. ZOH. V létě lze podniknout plavbu lodí přes celé jezero. Nad jezerem je možné zaměnit silnici E 6 z Lillehammeru do Vinstry za malebnější "Cestu Peera Gynta" (Peer Gyntveien) - z Fåbergu do Follebu po sil. č. 255, pak sil. č. 254 na  Østre Gausdal,  odbočit na Fagerhøy, pak směr Wadahl - zde je rozhledna, pak Vinstry. Cesta vede úzkými horskými silnicemi, ale vyhlídka stojí za to.

 

Mysuseter

Vesnice v blízkosti města Otta pod pohořím Rondane. Nedaleko se nachází zemní pyramidy Kvitskriuprestinne (Bílí mniši), které vznikají odplavováním jemných částic písku a jílu. Čepičky z valounů chrání tyto sloupce, aby nebyly odplaveny zcela, a tak vzniká tichá skupinka bílých postaviček vzbuzující vážnost a úctu.

 

Narvik

Nejsevernější norské město, kam vede železnice, se nachází 2 420 km od severního pólu. Muzeum války připomíná bitvu o Narvik v roce 1940. Lanovka na Fagernesfjell.

 

Nordkapp

Nejsevernější místo v Norsku (71° 10´ 21´´)se nalézá na ostrově Magerøya ( k severnímu pólu však ještě zbývá asi 2 000 km). Tato plošina vybíhající do Barentsova moře ostře padá do hloubky 307 metrů. Půlnoční slunce je zde možné sledovat od půlky května do konce června. Je zde vystavěna Nordkapphallen s restaurací, barem, supervideografem, obchodem se suvenýry, poštovním úřadem, kde lze obdržet speciální razítko, atd. Místo je přístupné po silnici E 69, pak trajektem z Kåfjordu do Honningsvågu. Možná spojení - letadlem do Honningsvågu na ostrově Magerøya a pokračovat dál autobusem nebo autem. Lze využít i možnosti cestování vlakem i s autem do Fauske (směr Bodø) a dál pokračovat autem. Není to tolik vyčerpávající a cesta vlakem zaručuje též překrásné vyhlídky.  

 

no_017_sm.jpg 2.3K 

 

Preikestolen (Lysefjord)

Známý a velmi navštěvovaný přírodní útvar - skalní kvádr ve výšce téměř 600 metrů nad mořem. Úžasná vyhlídka. Vhodným výchozím bodem je Stavanger - sil. č. 13 do Lauvviku, pak trajekt, dále po sil. č. 13 do Jøssangu a odbočit k Preikestolhytta. Pak ještě pěší výlet.

 

Røros

Město s nádechem bídy a smutku na břehu říčky Hitterelvy, k němuž vede silnice č. 750. Naleziště měděných rud zde objevil již v roce 1644 Hans Olsen Aasen. Ještě dnes můžete nahlédnout do bývalé hornické čtvrti prostých dřevěných domů, která je zanesena v seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Většina těchto domků byla postavena v 17. století a svědčí o chudých poměrech tvrdě pracujících obyvatel. Dominantou města je kamenný kostel z 8O. let 18. století. V bývalé slévárně je umístěno muzeum s předměty ilustrujícími a demonstrujícími způsob hornické práce, včetně nářadí horníků a tavičů rudy. Røros je dnes turisticky zajímavým městem, místo horníků  tu dnes působí řada umělců, kteří ve svých dílničkách vytvářejí řezbářská a sklářská díla. Vznikají zde i koberce z rørovského tweedu. Tento materiál byl původně používán na výrobu teplých obleků pro horníky. Mezi 20. 6. a 16. 8. je ve městě k dispozici průvodce, a to vždy během pondělního a středečního dopoledne. V blízkosti Rørosu se nachází i důl korunního prince Olava, kde lze sestoupit až 50 metrů pod zemský povrch. Prohlídka trvá asi hodinu a vzhledem k nízké teplotě vzduchu je vhodné vybavit se teplejším oblečením. V prostoru dolu se nachází i muzeum historie těžby.

 

Sognefjord

no_022_sm.jpg 3.0KNejvětší fjord Norska, 220 km dlouhý. Plavba tímto fjordem je skutečně nezapomenutelným zážitkem. Vysoké skály, nekonečnost fjordu a sem tam obydlí na nejneočekávanějším místě.

   

 

Stavanger

 - město, jehož charakter formovalo objevení ropných polí. Je zde katedrála, jejíž stavba byla započata ve 12. století v románském stylu a dokončena ve stylu gotickém. Chlubí se mimo jiné překrásnou barokní kazatelnou z roku 1658. "Gamle Stavanger" je poetická stará část města se dřevěnými domy z 17. a 18. století. Stavanger je městem muzeí počínaje Muzeem sardinek, přes Stavangerské muzeum, po Archeologické muzeum atd. V blízkosti Stavangeru je Prekestolen (viz. výše). Informace na www.destinasjon-stavanger.no.

 

Støtte

Vesnice v kraji Nordland, v jejíž blízkosti naleznete mohylu označující polární kruh. Místo je dostupné po silnici E 6 nebo vlakem po trase Mo i Rana - Bodø.

 

Svalbard (Špicberky)

         Ostrovy, jejichž povrch je z více než 50 % zaledněn. Smlouva podepsaná v roce 1920 přiřkla Norsku suverenitu nad Špicberky, přiznala však určitá práva i fyzickým i právnickým osobám signatářů smlouvy.

no_021_sm.jpg 3.6K         Svalbard je vhodným místem pro výzkum arktické oblasti. V roce 1993 byla v Longyearbyen založena Nadace univerzitních studií na Špicberkách. Přijímá studenty biologie, geologie, fyziky a technologie. V roce 1994 zde vznikl Norský polární institut a v roce 1996 zahájila činnost výzkumná stanice EISCAT. V Ny Ålesundu byl v roce 1992 postaven nový přístav a roku 1996 bylo modernizováno letiště.

         Na ostrovech jsou naleziště uhlí. Ze zprávy z roku 1827 vyplývá, že již tehdy bylo odtud uhlí přivezeno. Komerčně začala být naleziště využívána na přelomu 19. a 20. století. Kromě Norska zde dnes těží Rusové.

         Turistický ruch je na ostrovech velmi přísně regulován za účelem ochrany přírody. Ostrovy jsou rozděleny do několika oblastí s různou mírou dostupnosti pro turistiku. Některé oblasti jsou zcela nepřístupné.

 

Tønsberg

no_055_sm.jpg 3.2KMěsto položené jižně od Oslo v kraji Vestfold. Je nejstarším norským městem - bylo založeno roku 871. Na kopci vysokém přes 60 metrů  se nachází dominanta Tønsbergu - věž postavená v roce 1888, s vyhlídkovou terasou ve výšce 80 m n.v., obklopená ruinami největšího norského hradu druhé poloviny 12. století. Pevnost byla zničena na začátku 16. století. Vstupné do areálu 10 NOK. Vestfold Fylkesmuzeum nabízí prohlídku 13 historických domů z oblasti Vestfoldu, vikingské lodě z Klåstadu, expozici o historii Tønsbergu atd. Vstup 30 NOK. V Tønsbergu na Oseberghaugen byl odkryt na počátku 20. století hrob z doby Vikingů, který skrýval i vikingskou loď a řadu jiných předmětů. Pohřebiště pohází pravděpodobně z roku 834 a zřejmě se jedná o hrob královny Alvhild, ženy krále Gudrøda. Na ostrově Nøtterøy lze navštívit řadu hrobů z doby bronzové.

 

Tromsø

Přístav nazývaný Brána Severního moře nebo také Paříž severu je hlavním městem  provincie Troms. Je to univerzitní město. Botanická zahrada. Moderní katedrála architekta Hoviga z roku 1965. Mořské akvárium. Lanovka na Fløyfjellet. V roce 1998 zde král Harald slavnostně otevřel Polární centrum životního prostředí.

 

Trondheim

Trondheimský fjord neskrývá jen nejdelší vodopád Norska Vettisfoss, ale i královské město Trondheim o rozloze 321 km2, s téměř 150 000 obyvateli, původním názvem Nidaros, který se stal roku 1152 sídlem arcibiskupství.  Město bylo založeno v 11. století za krále Olava Trygvassona. O vlivu křesťanství vypovídá gotická katedrála (Nidaroskatedrála), kde jsou uloženy ostatky norského patrona Olafa. Její stavba byla započata v roce 1070. Duchovní poselství tohoto místa je připomínáno uloženými korunovačními klenoty z počátku 19 století i tradicí korunovace norských králů, která probíhá právě zde. Pevnost Kristiansen Festing z roku 1681 se vypíná nad městem a slibuje výjímečnou vyhlídku. Toto třetí největší město v zemi má stálý orchestr, má letiště, univerzitu, rybí trh a řadu muzeí, skanzen atd.

 

Vesterålen

Tyto ostrovy v sousedství Lofoten, jsou spojeny s pevninou několika mosty. Ve Fore nedaleko od Straume na nás dýchne závan starých věků v podobě pohřebiště s kamennými hroby a mohylami ze 4. až 6. století. Muzeum v Alsvågu připomíná osídlení Vesterålen již před více než 5 000 lety. Sortland, který je místem vstupu na ostrovy, skrývá strobylou zvonici se zvonem z roku 1476.  Ve Vinjesjøenu je romantický dřevěný kostel z roku 1824 se středověkými základy a blízko muzea hrdě stojí dílo moderního norského sochařství - čtyřmetrový "Muž z moře" sochaře Killi Olsena. V Myre je možné nalodit se na jednu z lodí, které vyplouvají s turisty za velrybami a tuleni.

  no_046_sm.jpg 2.0K

Vettisfoss

Nejdelší vodopád v Norsku. Měří 260 metrů. Dosažitelný z města Øvre Årdal v blízkosti Sognefjordu po silnici č. 53 do osady Hjelle, dál pěšky.