Doprava a trasy

 

Silniční doprava je kombinovaná s trajekty. V létě jsou v Norsku díky dlouhým světlým dnům ideální podmínky pro cestování autem. Nejvýznamnější je silnice E 6, která protíná Norsko z Oslo až k ruské hranici do Kirkenes. Tisíce kilometrů veřejných asfaltových silnic se střídají s tunely kratšími i delšími (nejdelší má okolo 11 kilometrů, tam už opravdu pochopíte tíhu krtkova života). Některé vodní masy jsou překlenuty mosty, takto lze přejíždět například ostrovy Lofoten a Vesterålen.

no_065_sm.jpg 6.1KCestování po norských silnicích je zpříjemněno odpočívadly vybavenými bytelnými stoly a lavicemi. Tato místa slouží skutečně pouze k odpočinku, nikoli ke kempování. Povolené rychlosti - město a obec 50 km/hod, okresní silnice 80 km/hod (s přívěsem 60), dálnice 90 km/hod. Povolená míra alkoholu v krvi při řízení vozidla je 0,5 ml/litr. Je povinností jezdit se zapnutými potkávacími světly i za denního světla. Děti pod 4 roky musí mít vlastní bezpečnostní sedačku.Téměř absolutní přednost zprava. Platí se poplatky za tunely, mýtné na soukromých cestách.. Nejlevnější benzín se dá koupit u automatů (jsou jen na 50 a 100 korunové bankovky). Čím odlehlejší silnice, tím dražší benzín. Čím severněji, tím dražší benzín.Odpadky a splašky z toalet karavanů mohou být vyprázdněny pouze na místech k tomu určených.  


 

Pomineme-li náklady na mezinárodní trajekty, pak přináší cesta do Norska autem mnohé výhody. Síť silnic je rozhodně hustší než železniční sít, což činí mnohé oblasti dostupnými. Výhodou jsou i nesčetné ubytovací možnosti, které silnice lemují. Autem lze zavítat do fjordů a pokračovat až k pobřeží. I horské oblasti lze procestovat vozem a vychutnávat při tom měnící se ráz krajiny. V méně obydlených oblastech se vozidla pohybují po užších silnicích, což zvyšuje nároky na pozornost řidičů. Je nutné počítat i s četnými přívěsy, které se vyskytují na norských silnicích hlavně v létě. Pokuty za přestupky jsou pro našince vysoké, přičemž se doporučuje neopomenout např. dodržení povoleného zatížení vozidla. I to bývá kontrolováno. Na norských silnicích se v sezóně můžete setkat s hlídkami Norského svazu automobilistů, které  projíždějí Norskem a jsou nápomocny při větších i menších kolizích (můžete je zavolat z budky žluté barvy, která je tu a tam umístěna - tel. spojení - viz. praktické informace pro turisty).  I odtah vozidel je zajišťován službami s nepřetržitým provozem (viz praktické informace). Kempinkové vozy mohou parkovat na parkovištích k tomu určených. Při vjezdu do větších měst (jako např. Trondheim - 20 NOK, Oslo - 12 NOK, či Bergen - 5 NOK), před vjezdem do tunelů nebo na mosty jsou vybírány poplatky. To bývá běžné i při vjezdu do některých lokalit. Ne všude je vybírání poplatků zajišťováno službou. Někde jsou u vstupu do takových oblastí zavěšeny schránky a je nutné vyplnit vstupenku a zaplatit. Jsou prováděny kontroly, doporučuje se tedy zaplatit a lístek uschovat.

 
Vzdálenosti:

Oslo Bergen 478
Oslo Trondheim 494
Oslo Stavanger 452
Oslo Larvik 130
Oslo Odda 256
Oslo Geilo 240
Oslo Voss 280
Oslo Gudvangen 251
Oslo Laerdal 313
Oslo Sogndal 339
Oslo Flåm 331
Oslo Lom 330
Oslo Otta 278
Oslo Måløy 555
Oslo Selje 565
Oslo Geiranger 427
Oslo Ålesund 533
Trondheim L om 306
Trondheim Ålesund 287
Trondheim Bergen 657

 

 

Železniční doprava

Elektrifikace více než poloviny železnic svědčí o vysokých investicích Norska do dopravní sítě, jejíž výstavba v této členité a hornaté zemi není jednoduchá. Pro účely vybudování norské železnice muselo být postaveno přes 3 000 mostů a  700 tunelů. Železniční spojení na sever země do nejsevernější norské stanice Narviku vede však jen přes Švédsko. Do Narviku lze jet i autobusem z Foske. Norská železnice končí na severu v Bodø. Odtud lze pokračovat asi 900 km autobusem na Nordkapp nebo až do Kirkenes, což je ještě o 500 km dál. Kde tedy končí železniční spojení, lze navázat autobusem téměř do všech menších vesnic.

Hlavními tratěmi jsou :

trať Oslo - Bergen (500 km)

dvě tratě Oslo - Trondheim (přes R
øros nebo Lillehamer, na Lill. odbočka v Dombås do Åndalsnes)
trať Trondheim - Bod
ø (730 km)
trať Oslo - Stavanger (586 km)

Vyhledávaná je trať odbočující z trasy Oslo - Bergen ve stanici Myrdal, tzv. Flåmsbana. Je dlouhá 20 km a klesá údolím  Flåmsdalen k Aurlandsfjordu. Převýšení těchto stanic je 865 metrů.

Norské státní dráhy vydávají prospekty s informacemi o jednotlivých tratích a  místních zajímavostech, které lze obdržet v informačních centrech, na nádražích nebo ve vlaku. Tištěné jízdní řády jsou na každém nádraží zdarma, někdy nejsou uvedeny místní vlaky (např. v okolí větších měst), informace o těchto spojích jsou vyvěšeny přímo na nádraží. Vlaky zastavují na znamení. Lze využít vlakového spojení z Kodaně a ze Stockholmu. Ze Stokholmu jezdí přímé vlaky do Trondheimu a Narviku.

V ČR lze zakoupit i jídenku pro vnitrostátní dopravu. Pro představu - cena jízenky Oslo-Trondheim bez přestupu a do měsíce návrat představuje částku cca 5 400 Kč (se slevou  na kartu Euro Domino cca 4 000 Kč).

Trasa Bergen-Myrdal-Finse-Geilo-Oslo (Bergensbanen, cca 6 a 1/2 hod, 480 km) - cena 600 NOK za jednu cestu. Åndalsnes - Oslo (Raumabanen, cca 6 a 1/2 hod, 460 km) - 600 NOK. Oslo -Stavanger (Sørlandsbanen, cca 7 hod, 600 km) - 720 NOK.

Možnosti slev :

Scanrailpass -  prodej v mezinárodních pokladnách na nádražích Českých drah, v pobočkách Čedoku; opravňuje k libovolnému počtu bezplatné přepravy uvednými železničními, silničními a lodními společnostmi států Norska, Švédska, Finska a Dánska, plus některými trajekty z přístavů Sassnitz, Warnemünde a Puttgarden. 50 % slevu lze uplatnit u dalších, hlavně autobusových společností. Pro vlaky určité třídy je nutné zaplatit příplatek (např. vlaky X 2000). často je vyžadováno zakoupení místenky ve výši 25 NOK.

         Pro mezistátní je vhodné využít např. jízdenek WASTEELS, které lze zakoupit i se slevou pro mládež do 26 let. Informace tel. 02-24 61  74 54, Wilsonova 80, Hl. nádraží.  

no_026_sm.jpg 5.2K 

Autobusová doprava

Z České republiky do Norska je doprava zajišťována především společnostmi ČSAD Vyškov (http://www.csadvyskov.cz ), Bohemian Lines, Moravia Express a Bohemian Expres. Předprodej jízdenek zajišťují např. i kanceláře Čedoku. Cesta Praha - Oslo trvá 26 hodin.

Cena (Praha-Oslo): Moravia Express, Bohemians Lines 2 950 Kč, 5 350 Kč zpáteční, děti do 12 let 50 % sleva, osoby do 26 let a důchodci nad 60 let 10 % sleva.

Moravia Express: Praha-Oslo  Ne 15:40, St 20:40, Oslo-Praha Út, Pá 12:00

Bohemin Lines:   Praha-Oslo Čt 16:00, Oslo-Praha So 10:15

Výhodným spojením, pokud se cestující již nachází v Dánsku nebo ve Švédsku, jsou autobusové linky společnosti Säfflebussen. Nabízí jednu z nejlevnějších a nejrychlejších přepravních možností v dané oblasti. Např. cesta z Kodaně do Oslo stojí 300 NOK, pro studenty 240 NOK. Trasy: Göteborg-Karlstad-Stockholm, Oslo-Karlstad-Stockholm, Göteborg-Lidköping-Stockholm, Oslo- Göteborg-Kodaň. Není nutné kupovat dopředu jízdenky, stačí učinit rezervaci prostřenictvím telefonu nebo E-mailem: safflebussen@safflebussen.se. Tel. spojení: Oslo 22 19 49 00, Kodaň 33 23 84 12, Stockholm 08-10 72 90, 08-440 85 70, Karlstad 054-15 53 80. Internetová stránka: www.safflebussen.se. Pro silnější povahy můžeme doporučit pokus cestovat bez rezervace, což se někdy zdaří. Autobusy ale bývají často plné. Autobusy jezdí i několikrát denně, např. z Kodaně do Oslo 5 krát/den.

Dopravu Praha- Göteborg zajišťuje i spol. Bohemian Lines, a to 5 krát/týden. Kontakt O2-231 23 55, Sokolovská 103, 186 00 Praha 8, www.bohemianlines.cz.

         Vnitrostátní autobusová síť je velmi hustá. Autobusové linky navazují i na všechny konečné zastávky železnice. Většinou není nutné rezervovat jízdenku. Lze ji koupit až při nástupu.

Informace o některých vnitrostátních autobusových spojeních:

Oslo- Ålesund (11 hod, 630 NOK)

Bergen-Lillehammer (10 hod 30 min, 565 NOK)

Bergen-Oslo (cca 11 hod, 575 NOK)

Oslo-Stavanger (cca 10 hod, 515 NOK)

Stavanger-Kristiansand (4 hod 20 min, 310 NOK)

Bergen-Stavanger (5 hod 40 min, 360 NOK)

Bergen-Trondheim (14 hod, 30 min, 715 NOK)

Bergen-Kristiansand ( cca 11 hod, 540 NOK)

Ålesund - Trondheim (cca 8 hod, 435 NOK)

 

Do Norska se můžete dopravit i letecky. Např. Oslo, Bergen a Stavanger mají přímé mezinárodní letecké spojení. Přímou linkou z Prahy do Oslo lze letět s ČSA, a to 5 x týdně. Lety ostatních společností jsou s přestupem. Společnost SAS - přestup v Kodani. Společnost Finnair - přestup v Helsinkách. Společnost Australian Airlines - přestup ve Vídni. Společnost Lufthansa - přestup ve Frankfurtu či Mnichově. Z Oslo je přímé letecké spojení do 50 letišť v Norsku. Pokud byste chtěli svůj pobyt začít v místě nejsevernějšího letiště v Kirkenes, máte dvě možnosti. Buď zvolíte variantu se dvěma přestupy, a pak se do cíle dostanete ješte týž den. Nebo se zdržíte v Oslo do druhého dne, a pak poletíte přímou linkou do Kirkenes. Odletový čas linky z Oslo do Kirkenes totiž předchází čas příletu do Oslo z Prahy. Den zdržení však můžete využít k prohlídce hlavního města. Během letu do Kirkenes jsou mezipřistání, na místo ale dorazíte bez přestupu.

Ceny letenek  do Oslo se momentálně pohybují na této úrovni:

Praha - Oslo

     
Lufthansa:  10 490 Kč + taxa cca 2600 Kč
     
ČSA: 10 490 Kč + taxa cca 2000 Kč
     
Austrial  Airlines: 10 490 Kč + taxa cca 2270 Kč

Možnosti letů:

ČSA  Po, St, Čt, Ne  21:10
      So  10:30

Australian Airlines

 
denně  07:00, 09:05, 17:20, 19:20 (ne v So)

 Vzhledem k řídké železniční síti je v Norsku využívána vnitrostátní letecká doprava. Norsko se pyšní nejhustší sítí vnitrostátních leteckých linek v Evropě. Okolo padesáti měst má své vlastní letiště. Doprava je zajišťována společnostmi SAS, Braatens a Widerøe.

 no_010_sm.jpg 2.3K

Lodní doprava

Trajekty:

Německo

Kiel - Göteborg

Kiel - Oslo (denně, 19 hod 30 min)

Rostock - Gedser

Rostock - Trelleborg (6 hod)

Sassnitz - Trelleborg (4 hod)

 

 

Dánsko

Frederikshavn - Oslo (6 krát/týden, červenec-srpen denně; 8 hod 30 min)

Frederikshavn - Larvik - Moss (denně, 6 hod 15 min)

Kodaň-Helsingborg-Oslo (denně, 16 hod)

Hanstholm - Egersund - Bergen (3 krát/týden, 15 hod 30 min)

Hirsthals - Moos (denně, 7 hod)

Hirsthals - Oslo (denně, 8 hod 30 min)

Hirsthals - Kristiansand (denně, 4 hod 30 min/2 hod 25 min)

 

Ceny některých trajektů se společností Scandlines

Rostock-Trelleborg:

os. automobil do délky 6 m  195, - DM  
   po-čt  220,- DM
   pá-ne  260,- DM

osoby v os. automonilu 20-30,- DM                      

Sassnitz-Trelleborg:

os. automobil do délky 6 m 155, - DM
  
po-čt  165,- DM
  
pá-ne 195,-DM

osoby v os. automobilu 20 - 30,- DM

          

Místní trajekty - platby za vozidlo a osoby zvlášť.

         Největšími norskými přístavy jsou například Oslo, Bergen a Stavanger. Oslo, Larvik, Kristiansand, Egersund, Stavanger a Bergen mají trajektová spojení s kontinentem a Velkou Británií.

         Vnitrostátní plavba je intenzivní především v západním Norsku, kde mnohdy silnice náhle končí a jedinou možností jak pokračovat dál, je trajekt. Trajekty jezdí velmi často, čekací doby proto nebývají dlouhé.

Pokud byste raději opustili pevnou zem a cestovali pouze po moři, můžete využít lodní expres Hurtigrute o počtu dvanácti lodí, který zajišťuje námořní dopravu na západním pobřeží Norska až do Kirkenes u hranic s Ruskem a je pravidelným dopravním prostředkem již od roku 1893. Expres Hurtigrute byl například  po desetiletí jediným spojením Lofot s pobřežím. Hurtigrute používá moderní i tradiční lodě. Jedna z těchto lodí odjíždí z Bergenu vždy ve večerních hodinách. Tato kyvadlová doprava je vhodným spojením především v zimním období. Turisticky je zajímavá nejen proto, že se pohybuje i kolem míst, kam síť silnic nedosahuje, ale také proto, že dává pasažerům prostor k prohlídám zajímavostí během jednotlivých zastávek. Lodě opouštějí Bergen a vydávají se na jedenáctidenní cestu (Bergen-Kirkenes-Bergen). Na lodích lze přepravit i vozidlo, což nabízí jinou variantu cesty zpět. Informace o expresu - www.hurtigruten.com.

Pro kratší cesty lodí lze zvolit např. Flaggruten express, zajišťující dopravu mezi Bergenem a Stavangerem. Výlet trvá cca 4 hod a je jedinečným zážitkem. Cena 528 NOK. Vyjíždí se 4 krát/den. Rezervaci lze učinit i E-mailem: booking@hsd.no

 

Informace o některých vnitrostátních lodních expresech: (ceny za dospělou osobu)

Bergen-Flåm (1 krát/den, 420 NOK, 5 hod 25 min)

Bergen-Selje (2 krát/den, 495 NOK, 5 hod)

Bergen-Sogndal (1 krát/den, 370 NOK, 4 hod 40 min)

Flåm-Gudvangen ( 4 krát/den, 130 NOK, cca 2 hod)

Kristiansund-Trondheim (3krát/den, 370 NOK, 3 hod 30 min)

Stavanger-Bergen (4 krát/den, 528 NOK, cca 4 hod)

 

Informace o některých vnitrostátních trajektech včetně cen za vozidlo:

Lauvvik-Oanes (k Prekestolen - 30 krát/den, 39 NOK/vůz s řidičem, 16 NOK/osobu, 10 min)

Stavanger-Tau (21 krát/den, 84 NOK/vůz s řidičem, 28 NOK/osobu, 40 min)

Mortavik-Arsvågen (30 krát/den, 106 NOK/vůz s řid., 22 NOK/os., 25 min)

Brimnes-Bruravik (30 krát/den, 39 NOKvůz s řid., 16 NOK/os, 10 min)

Lavik-Opedal (30 krátden, 48 NOKvůz s řid., 18 NOK/os., 20 min)

Vagnsnes-Hella (20 krát/den, 45 NOK/vůz s řid., 18 NOK/os.,15 min)

Kaupanger-Laerdal (5 krát/den, 84 NOK/vůz.s řid., 28 NOK/os., 45 min)

Isane-Stårheim (20 krát/den, 41 NOK/vůz s řid., 17 NOK/ os., 20 min)

Fodnes-Mannheller (26 krát/den, 74 NOK/vůz s řid., 25 NOK/os., 30 min)

Eiksund-Rjånes (26 krát/den, 54 NOK/vůz s řid., 20 NOK/os., 15 min)

Festøya-Solavågen (39 krát/den, 47 NOK/vůz s řid., 18 NOK/os., 20 min)

Kristiansund-Bremsnes (22 krát/den, 47 NOK/vůz s řid., 18 NOK/os., 20 min)

Molde-Vestnes (25 krát/den, 73 NOK/vůz s řid., 25 NOK/os., 35 min)

Solavågen-Festøya (39 krát/den, 47 NOK/vůz s řid., 18 NOK/os., 20 min)


no_013_sm.jpg 4.9K