Internetová cestovní agentura

Makedonie

Makedonie – apartmány, penziony a hotely s vlastní dopravou

      Cestovní agentura INFO-TOUR  Ivana Procházková nabízí po celý rok nabídku pobytů za příznivé ceny. Ubytování v pokojích a  apartmánech nabízíme od 260 Kč za lůžko/den a to v plné sezóně. V květnu, červnu, září a říjnu jsou ceny od 200 Kč. Ceny za nocleh v penzionech, hotelech nebo v lázních se pohybují mimo sezonu od 390 Kč a v sezoně od 500 Kč se snídaní.

Nabízíme ubytování ve městech, ve známých turistických letoviscích u Ohridu nebo ve vesničkách, kde se zastavil čas.

V případě zájmu o ubytování nám sdělte váš požadavek včetně druhu ubytování a lokality. Následně od nás obdržíte konkrétní nabídku objektu a cenu.

                           

            foto: 1) penzion Prespanské jezero    2)apartmánový dům Ohrid    3) Ohridské jezero

Doporučená cesta autem vede přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko.                                                             Z Prahy do Ohridu neujedete více než 1500 km.

                Poznávací zájezdy autobusovou dopravou

Makedonie na kole
  
Ubytování: hotel, penzion, hostel, horská chata
Strava: snídaně
 
Makedonie – Šar Planina, Korab a další hory Makedonie
 
Typ ubytování: horské chaty, vlastní stany, kemp, vlastní stany, tábořiště
Vlastní strava
 
Makedonie – národní parky a Ohridské jezero
 
Ubytování: horské chaty, ubytovna
Vlastní strava
 
Makedonie – národní parky a Ohridské jezero
 
Ubytování:  kempy a tábořiště, vlastní stany
Vlastní strava
 
Nabízíme též kombinované zájezdy s pobytem v okolních státech (Albánie, Bulharsko, Řecko).
Poznávací zájezdy s autobusovou dopravou jsou zajišťovány prostřednictvím CK, které jsou dle zákona 159/1999 pojištěny proti úpadku.
 

MAKEDONIE je kolébkou vzdělanosti, kterou po staletí prezentují kultury pravoslavné, muslimské i křesťanské, ale všichni lidé jsou srdeční a přátelští. Zemi lemují nedotčené, více než 2000 metrů vysoké hory s křišťálovými potoky, bezednými propastmi a pestrobarevnými lesy a pastvinami.  Akvamarinové průzračné vody tektonických jezer nás lákají ke koupání nebo k rybaření. Pamětihodnosti z období Alexandra Velikého, římské, byzantinské  zastoupené sv. Klimentem Ohridským, žákem věrozvěstů Cyrila a Metoděje, i osmanské nás vrátí zpět do dějin. Makedonská kuchyně představuje směsici tradičních kulinářských receptur, každá specialita je neopakovatelnou lahůdkou. Místní prosluněná jiskrná vína jsou nezkrotná jako samotná Makedonie.

Místa, která doporučujeme navštívit:

BITOLA, (80.000 obyvatel) v centru zajímavé měšťanské domy z 19. století, kdy ve městě sídlilo několik zahraničních konzulátů. Na předměstí rozsáhlé vykopávky antického města Heraclea Lyncestis  založeného králem Filipem Makedonským, otcem Alexandra Makedonského.

Národní park GALIČICA, tvoří stejnojmenným horský masiv oddělující Ohridské jezero a Prespanské jezero. Součástí národního parku jsou prameny řeky Černý Drim.

MAVROVO, národní park se stejnojmenným umělým jezerem. Národní park byl vyhlášen k záchraně a zachování jedinečné flóry, zahrnující 60 endemických druhů. Faunu zde zastupuje více než 140 druhů ptáků, četnost obojživelníků a plazů. Můžeme zde vidět medvědy, rysy a divoké kočky. Národním parkem protéká řeka Radika, vytvářející hluboký kaňon, nad kterým byl vystaven klášter sv. Jovan Bigorski s nádherným vyřezávaným ikonostasem a zázračnou ikonou svatého Jana Křtitele. Z městečka Mavrovo vede klikatá úzká silnice přes hory Bistra až do vysoko položené obce Galičnik 1400 m.n.m. Z geologických jevů v národním parku lze vidět soutěsky s bystřinami, vodopády, jeskyně a ledovcová jezera. Na národní park Mavrovo navazuje nevelký, ale vysoký masiv hor Korab s nejvyšším vrcholem Makedonie a Albánie Golemi Korab  2764 m.n.m. Golemi Korab nebo též Veliki Korab je volně přístupný, stačí jen ohlásit výstup v nedaleké stanici hraniční policie.

OHRIDSKÉ JEZERO, tektonický původ, 349 km2, max. hloubka 286 m, hladina ve výšce 695 m.n.m. V minulosti byly jeho břehy centrem středověké vzdělanosti a kultury. Je zde i nejvýznamnější makedonský monastýr z 10. století klášter sv. Nauma. Motorovou loďkou lze navštívit i  pramen řeky Černý Drim. Podél jezera je množství rybářských vesniček, u jedné z nich byla vystavěna replika původní rybářské osady z doby 1600 let před naším letopočtem. V jezeře žije tzv. ohridský pstruh, který je však na území Makedonie chráněn, bohužel na Albánské straně jej volně loví.

OHRID  - město i jezero jsou zapsány na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Město se rozprostírá na břehu u stejnojmenného jezera, v dávnověku jej nazývali Lichnidos, vystavěné na římské obchodní cestě spojující Řím s Řeckem. Z této doby se zachovalo římské divadlo s vytesanými jmény abonentů na sedadlech. Věhlasu získalo v byzantinské době, kdy zde vznikla slovanská universita. Bulharský král Samuil jej vybral za své sídlo a nechal vystavit nedobytný hrad se systémem 30km dlouhých hradeb, pevností a strážních věží. Později se dominantní pevnost stala sídlem pravoslavných biskupů. Mimořádnými památkami ze středověku jsou kostel sv. Sofie, kostel sv. Jovan Kaneo a nejstarší ohridský kostel Sveti Pantelejmon, který byl přestavěn na mešitu za nadvlády Osmanské říše. V kostele jsou uloženy ostatky sv. Klimenta Ohridského.

Národní park PELISTER se rozkládá v pohoří Baba poblíž makedonsko-řecké hranice východně od Prespanského jezera, s pestrým zastoupením fauny a flóry. Nejvyšší horou pohoří je Pelister 2  601 m n. m. Součástí národního parku jsou dvě ledovcová jezera, Velké a Malé jezero.

Město PRILEP s orientálními stavbami, nad nímž jsou zříceniny pevnosti Markovi kuli, vystavěné mezi žulovými skalními bloky. V okolí, v těžko přístupném místě pod horou Zlatovrv 1422 m.n.m je monastýr Treskavec, stavba pocházející ze 13. století. Nedaleko též klášter sv. Archandel.

SKOPJE, hlavní město Makedonie (470.000 obyvatel). Doporučujeme prohlídku pevnosti, národního muzea, největší a nejstarší z 25 mešit města Mustafa Paši z 15. století, hodinovou věž, osmanský kamenný most přes řeku Vadar, největší makedonské tržiště - Bitbazar. V okolí Skopje doporučuje navštívit archeologickou lokalitu Skupi, římský akvadukt z 5 stol. s 52 oblouky, dále  stezku podél kaňonu řeky Tresky, která vede k několika kostelíkům a klášterům ukrytých v horách. Soutěska řeky Tresky vytváří přehradní nádrž Matka na úpatí pohoří Suvagora a Karadžica. Za  prohlídku stojí i monastýr sv. Pantelejmona v obci Nerezi se známými freskami včetně malby Oplakávání Krista. 

Město STOBI, římsko-helensko-byzantské sídlo, někdejší hlavní město římské provincie Makedonie s amfiteátrem, lázněmi, templem, bazilikou a mnoha paláci.

STRUMICE, v antické době TIBERIOPOLIS, s byzantskými kláštery Veljusa a Vodoča z 11. stol. Toto sídlo jihovýchodní Makedonie je známé smrtí 15 tiberiopolských mučedníků.  V tomto městě počala mise soluňských bratří Cyrila a Metoděje. Nedaleko najdeme turisty vyhledávané vodopády a kaňon Kolesino.

ŠAR PLANINA, horský vápencový masív s jeskyněmi a propastmi. Liduprázdné pastviny se stády ovcí, které hlídají pouze psy, tzv. Šarplaninec. Najdeme zde zimní lyžařské středisko Popova Šapka v nadmořské výšce 1900 m. Možný je i výstup na nejvyšší vrchol  Šar planiny Titov Vrh  2747 m.n.m.

TETOVO, centrum kultury a vzdělanosti makedonských Albánců. Malovaná mešita Šarena Džamija a Arabata Baba Tekje.  

Město VELES - orientální architektura.

                

 

Cestovní agentura INFO-TOUR

 

  Křižíkova 150/43, 186 00 Praha 8-Karlín

  Telefon: 284 680 584,  608 213 770

  E-mail: info@info-tour.info

              


ZPĚT

Minimální roslišení 800x600x16 bit, doporučené 1024x768x16 bit a vyšší. max 1600x1200
Web Design bY PepeK