Turistika

 

Malý turistický slovníček

Ein, také En, Eyn (čti ejn)
Emeq (čti emek)
Horvot (čti chorvot):
Makhtesh (čti machteš):
Mitzpeh, také Mizpe (čti micpe):
Nahal (čti nachal):
Wadi, zkratka w. (čti vádí):
Yam (čti jam):
pramen (také oko), často lázně nebo oáza
údolí
trosky, starověká lokalita
kráter
vyhlídka
potok, hebrejský výraz pro vádí
koryto, které se za dešťů naplní vodou
moře i jezero

   

Doporučené turistické trasy

 

            Golanské výšiny: řídce obydlené; spousta říček, které ztékají kaňony na západ do Jordánu a Tiberiadského jezera, láká k bližšímu seznámení.

             K pozoruhodným místům patří rezervace Banias (Nahal Hermon) na jižním svahu Hermonu na silnici 99 z Kirjat Šmona do Mas'ada. Název zdědila od boha vegetace Pana, který tu měl svatyni před jeskyní s impozantním vchodem. Tady pramení Nahal Hermon, který se spojuje s Nahal Dan a Nahal Hasbani a společně tvoří Jordán. Začíná a končí tu okružní trasa, další vede po říčce s vodopádem a pestrou flórou. Cestou míjí vodní elektrárnu a starý mlýn, kde se vyrábí a prodává pita (arabský chléb). 2 km východně leží křižácký hrad Nimrod (arabsky Subejbe), od 16. století v troskách, ale se skvělým výhledem. Vedlejší rezervace Nahal Dan má podobný charakter, navíc vykopávky na starověké lokalitě Tel Dan, která se jmenovala Lajiš, než ji izraelský kmen Dan vybil a přejmenoval.

Výchozím bodem může být také kemping Yehudia u stejnojmenné říčky, sz od Tiberiadského jezera. Má vlastní parkoviště a autobusové spojení s Tel Aviv, Tiberias i menšími městy v okolí. Platí se parkovné, nocleh (5$), uzamykatelná schránka. V ceně je mapa a turisticko-informační kancelář. Milovník plavání zvolí trasu po červené přes sutě starověké Yehudie, za kterou se sestoupí k vodopádům Nahal Yehudia. Tři vodopády se slézají pomocí žebříků, tůně pod nimi se mohou přeplavat. Někteří odvážlivci z vodopádů skáčou, je to ale zakázané. Po třech kilometrech se cesta úbočím vyšplhá na vrchol kaňonu a stočí zpět ke kempingu. Kdo odbočku přehlédne, dorazí zpravidla až k jezeru.

            Kdo si chce zaplavat pořádně, může projít po modré nebo zelené Nahal Zavitan a přes kopec na západ do Nahal Meshushim (čti mešušim) k přírodnímu čedičovému jezírku.  


The Church Of Annunciation_thumb.jpg 6.0K

 

Křižácký hrad

Nejznámějším křižáckým hradem Izraele je Montfort. Z Naharije (Nahariyya) k němu vede silnice 89. Naproti němu je krásná vyhlídka, asi 2 km proti proudu Nahal Keziv je přístupná jeskyně plná vody a ryb.

 

Vádí Kelt

Mezi Jerichem a Jeruzalémem je půvabné údolí Vádí Kelt, častá nabídka cestovních kanceláří, s tradičním způsobem života. Můžete vidět beduíny, jak čerpají vodu pro svá stáda, Araby cestující na oslech, tradiční výrobu mléka a hlavně charakteristický klášter sv. Jiří z 5. století, přilepený na skalní stěně. Značená cesta začíná u Mitzpe Jericho. Sestupuje k pramenům Ejn Kelt se zbytky římského akvaduktu. Skalní stěny vádí lákají nejen turisty, ale i horolezce.V zimních měsících pozor na náhlé vodní přívaly, které vádí v mžiku naplní vodou. Proti proudu je zajímavý vodopád (tedy, v deštivých měsících), podél akvaduktu  se po sedmi km dorazí ke klášteru. Vstupné  dobrovolné, v jeskyni se schovával prorok Eliáš. Pokračovat se dá údolím až do Jericha.

 

Mrtvé moře

V En Gedi se schovával David před hněvem krále Saula - a vybral si dobře. Místní oáza severně od Masady poskytuje výchozí bod k výletům do okolí buď podél Mrtvého moře nebo do Judské pouště - to je ale třeba překonat 600 metrů výškového rozdílu. Vstup do kaňonů Nahal David a Nahal Arugot se platí - 4$ na den, ale dá se do nich dostat i jinudy. Nejvíc pozornosti přitahuje vodopád Dudim v Nahal David, nádherný je výhled na Mrtvé moře.

Early morning overlooking the Sea of Galilee from our hotel in Tiberias_thumb.jpg 2.7KNáročná, ale fascinující je pouť v přírodní rezervaci Har Sedom. Tady, na jižním cípu Mrtvého moře, stála prý biblická Sodoma. Nedaleko na sever jsou lázně Ejn Boqeq. Cesta je značená, postupně modře, černě a červeně. Začíná u hlavní silnice č. 90 asi 6 kilometrů jižně od vesnice Neve Zohar, u jeskyně Arbotayim, veřejnosti nepřístupné. Mrtvé moře tu ustupuje, ale všude po sobě zanechává solný poprašek a bizarní solné útvary - jedním z nich je určitě Lotova žena. Nejlépe nechat se tu vysadit autobusem nebo šerutem, který jede na jih do Eilatu nebo opačným směrem do lázní či na Masadu. Kousek po silnici na jih, poté uhnout od Mrtvého moře na vrcholek "Sodoma" (Har Sedom). Je odtud výhled na závod zpracující mořskou sůl, která se pak 15 km dlouhou lanovkou dopravuje k železnici u Dimony. Odtud se sejde po modré a odbočí na sever na černou. Po dvou kilometrech se sejde k jeskyni Mearat hakemach (Moučná jeskyně). Kvůli ní je dobré mít s sebou baterku. Je pojmenovaná po práškové křídě, která se na turisty nemilosrdně lepí. Dále po červené do  vádí Nahal Pratsim (čti nachal pracim), plného bizarních skalních útvarů. Na jeho konci se smí stanovat, dál napravo vede prašná cesta, přibývá vegetace a jezírek s ptáky. Všechno je slané. Dojdete k silnici a do Neve Zohar je to jen asi kilometr.

 

Výlety po poušti

            Pouštní scenérie jižního Izraele (Negevu) jsou leckde úchvatné, přírodně či historicky zajímavá místa však pohříchu oddělují značné vzdálenosti. Jakékoli pěší výlety jsou velmi náročné a slouží často k tomu, aby si méně zdatný turista uvědomil své hranice a co všechno zapomněl: Pohodlnou obuv, která větrá a nesmí být tmavá. Kvalitní brýle proti slunci. Pokrývku hlavy. Lehké oblečení, které však pokrývá co nejvíce pokožky. Něco teplého na noc (průměrná  teplota lednových nocí v Eilatu je 9 stupňů). Kompas, opalovací krém, doklady. Dostatek tekutin (5 litrů na den). Nahlásit správci rezervace, policii nebo hotelu, kam jde. Když překoná tato úskalí a vyrazí se zavazadlem, které unese, měl by se vyvarovat následujícího: chodit za deště vyschlými koryty, která se mohou překvapivě rychle naplnit vodou. Nesahat tam, kam nevidí - mohou tam být hadi a škorpióni (hovoří se i o leopardech, zdá se, že je ale nikdo neviděl). Nelézt přes ploty a zátarasy - izraelská armáda má v poušti vojenská zařízení, někde u Dimony prý dokonce sklad jaderných hlavic. Sečteno a podtrženo, přednost zaslouží vícečlenná mobilní skupina.

            Nejen pro geology jsou zajímavé negevské krátery: ha-Machteš ha-Gadol (Velký kráter), ha-Machteš ha-Katan (Malý kráter) a Machteš Ramon (Ramónský kráter). Poslední z nich je největší a nejnavštěvovanější. Leží uprostřed Negevu na silnici č. 40 z Ber-Ševy do Eilatu, měří 40 x 9 km a je hluboký 400 metrů. Trochu připomíná měsíční krajinu, jsou v něm naleziště zkamenělin (Amonitů) a farmy chovající lamy, alpaky a podobné kopytníky. Jediné větší středisko široko daleko je Micpe Ramon, rusky hovořící městečko s letištěm, možností ubytování, muzeem a informačním centrem Chair Ramon na okraji kráteru. Celý kráter je výborně značený a na jeho západním konci se tyčí Har Ramon, nejvyšší bod Negevu. Velký a malý kráter jsou méně známé, zato blíž k obydleným končinám. Oba leží jižně od silnice č.25 z Ber Ševy k jihu Mrtvého moře, Velký u Dimony (severní část je přírodní park), na Malý se musí odbočit pár kilometrů před křižovatkou na Eilat a k Mrtvému moři.

            Severně od Eilatu u hranic s Jordánskem jsou vyhlášené rezervace Timna a Hai bar. Pyšní se dlouhou historií, původní pouštní faunou a flórou a krásně barevnou pouští (viz Eilat - místopis).

 

Zahraniční výlety z Eilatu

Milovníci starověkých památek se mohou vydat přes hranice do jordánské Petry, bývalého hlavního města nabatejské říše. Vyřízení celních formalit a poplatků zabere jistý čas, lépe je svěřit se do péče cestovních kanceláří, které zájezd nabízejí. Není z nejlevnějších, ale skalní dómy a hrobky v Petře za to stojí.

            Náročnější na fyzickou kondici je pouť na horu Sinaj (hebrejsky "har Sinaj", arabsky "džebel Musa", tj. Mojžíšova hora). Autobusem se dá dojet až na hraniční přechod Taba, najmout taxi (o ceně se smlouvá!) a podél pobřeží dojet do letoviska Dahab, kde se dá výborně koupat a potápět - ceny tu jsou mnohem nižší než v Eilatu. Odtud vás beduíni dopraví ke klášteru svaté Kateřiny z šestého století. Otevřen pro veřejnost je denně kromě neděle od 9 do 12 hodin, nabízí i spartánské ubytování. Odtud mohou poutníci - ti ortodoxní pěšky, ostatní s beduínskou pomocí - vystoupat až na vrchol Sinaje, kde podle tradice obdržel Mojžíš Tóru (Zákon) od Hospodina. Tyčí se v úctyhodné výšce 2285 metrů nad mořem. Ti méně zdatní cestou nejednou zalitují, že Egypt kvůli mezinárodním protestům zastavil projekt lanovky.

 

Sportovní turistika

            Škodolibí návštěvníci tvrdí, že hlavním izraelským sportem je grilování. Ve skutečnosti nejvíce izraelců fandí fotbalu a košíkové, ve kterých dosahují i jistých mezinárodních úspěchů, především na klubové scéně. Kromě toho jsou vynikající šachisté. Sportovní nabídka pro turisty je bohatá, sportoviště pod střechou i v přírodě bývají ve velice dobrém stavu a hlavně - i letní sporty lze provozovat po celý rok. Ze suchozemských to jsou:

Běh - tradiční běh okolo Tiberiadského jezera (58 km).

Golf - jediné 18 jamkové hřiště je v Caesareji. Otevřeno má každý den i pro nečleny, půjčuje výstroj i výzbroj. Adresa: The Caesarea Golf Club, POB Caesarea 30660. Tel: 06-361174/2, fax 06-361173.

Jízda na koni - se pěstuje především u Tiberiadského jezera, např. ve Vared Hagalil a Kfar Hittin (tel.06-693 5785).

Lyžování - na svazích Hermonu fungují sjezdovky od ledna do poloviny dubna.

Skalní lezení - nejlepší podmínky jsou v En Gedi, kde je 150 m široká a 80 m vysoká stěna nejvyšší obtížnosti omega.

Turistika - turistický svaz si říká "Society for the Protection of Nature in Israel" (SPNI), organizuje výlety, školí průvodce a vydává podrobné turistické mapy, www.spni.org, tel. 03-638 8677. Konkurenční "Nature's Way" sídlí v Eilatu, tel. 07-637 0648. Podobné služby na palestinských územích zastřešuje palestinské ministerstvo pro turismus a starožitnosti, http://www.visit-palestine.com/

 

            Nabídka vodních sportů:

Jachting - půjčovny surfů jsou v Tiberias, Eilatu a větších středomořských střediscích, půjčovny lodí u Tiberiadského jezera a Jordánu, u moře v Tel Avivu, Akku, Netanji i jinde.

Lyžování - Středozemní moře: Jižní park v Tel Avivu, tel. 03-739 1160. Rudé moře: Eilat nabízí celou škálu vodních vozítek - lyže, skútry, "water bananas" i létání za motorovým člunem (parasailing).

Plavání - plavat se dá prakticky všude, kde je voda, od golanských jezírek a oáz v Negevu po mořské břehy. Ve Středozemním moři pozor na spodní proudy, v Mrtvém moři se rychlé pohyby nevyplatí, protože voda v očích příšerně pálí. Velmi specifické je plavání v pásmu Gazy (výběr vhodného oblečení).

Potápění - rozhodně ideální sport pro Eilat, ať už se šnorchlem, hadicí (tzv. snuba) nebo přístrojem. Bohatá nabídka kurzů na Coral Beach, např. Aqua Sports (tel. 06-633 4404) nebo Red Sea Sports u hotelu Ambassador (06-633 3666). Školy jsou i v každém větším středisku u Středozemního moře, viditelnost je ale menší, kolem 10 m.  

Rafting - provozuje se na Nahal Hermon (Banias), bystřině pod Hermonem, za dobrých podmínek i jinde. Info: Activity Rafting and Recreation, tel. 06-693 9377.

 

Sportovní "Olympijské centrum" vyrostlo v En Gedi u Mrtvého moře. Nabízí gymnastickou halu, běžeckou dráhu, fotbalové hřiště, tenisové kurty, otevřený a krytý bazén. Přírodní podmínky (málo srážek, vysoký obsah kyslíku, uvolňující voda Mrtvého moře) jsou takřka ideální pro skupinové soustředění, v létě je ale příliš horko.