Památky, historie


Sever Itálie
Střední a jižní Itálie
Ostrovní Itálie
Jezera na severu
 
Sever Itálie

 

BENÁTKY 

    it_003_sm.jpg 2.9K     
    
Město rozložené na 118 ostrovech s věhlasným 3,8 km dlouhým a 70 m širokým Canal Grande, rájem gondoliérů. Jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Zvláště večer je toto místo romantické a magické, ale stojí za to v každou denní dobu jej navštívit, vždy se stává atmosféra jinou a neopakovatelnou. Kromě Grand Canalu jsou největšími lákadly Benátek most Ponte di Rialto (levný trh ovoce a zeleniny), Ca d’Oro – nejznámější palác na Grand Canal, Basilica di San Marco (vstup zdarma, ale v patřičném oblečení). Krásný výhled na město máme z Campanilly, Palazzo Ducale láká milovníky umění a historie, jsou zde portréty 72 dóžů a jeden z největších obrazů světa (22x7m) Tintorettův Ráj. A samozřejmě nejkrásnější muzeum světa Galleria dell’Academia s obrazy Veroneseho, Tiziana, Tintoretta.

 

 BOLOŇA  
 
it_018_sm.jpg 3.1K       
     Univerzitní město s množstvím historických památek, hlavně krásných paláců. Na náměstí Piazza Maggiore jsou to paláce Podestat a Notao, neméně zajímavá basilika San Petronio ze 14. století a katedrála San Pietro. Krásný výhled skýtá věž Torri degli Asinelli (vyšší ze dvou boloňských věží, tzv. Duo Torri, skoro 100 m vysoká). Moc pěkná je procházka čtvrtí kolem kostela San Stefano.

    
 

RAVENNA 

        Město mozaik, pocházejících ze 6. století. Jsou k zhlédnutí hlavně v bazilice San Vitale (vstup zdarma), a 5 km od města směr Rimini v bazilice Sant’Appolinare v městečku Classe (třeba autobusem od nádraží). V Ravenně se koná koncem června festival Ravenna Jazz.

 

 SAN MARINO 

        Samostatná republika s 25 000 obyvateli, rozkládající se jen na 61 km². Město San Marino láká svými úzkými uličkami a tisíci obchůdků. Z kopečků nad městem máme překrásný výhled. Podle pověsti stát založil kameník Marinus Bizza, který uprchl ve člunu na začátku 4. století z ostrova Rab /Chorvatsko/ při pronásledování křesťanů. Posléze se usadil jako poustevník  na hoře Monte Titano nad městem.

 

 FLORENCIE 

it_035_sm.jpg 4.0K        Město se slavnou minulostí, vyhlášené hlavně uměleckými sbírkami.

K prohlídce doporučujeme zejména Gallerii degli Uffizi (v pondělí zavřeno, jinak út-so 9-19, v zimě do 13 hod., ne 9-13), kde uvidíte díla Botticelliho, Tiziana, Raffaela, Caravaggia, Veroneseho, Dürera a dalších mistrů. Veleslavná socha Davida od Michelangela je k vidění v Gallerii dell’Accademia severně od Dómu, v Gallerii Palatina jsou obrazy Tiziana, Raffaela, Veroneseho, Van Dycka, Tintoretta a další díla 16.-18. století. Určitě se zastavíte na Piazza del Duomo před krásným gotickým dómem a nezapomeňte na most Ponte Vecchio se zlatnickými obchůdky.

 

 PISA 

it_078_sm.jpg 2.9K        To nejkrásnější, co je zde k vidění je soustředěno na jednom místě.

Úžasný pohled na komplex architektonických skvostů: šikmou věž (pro výstup bohužel stále zavřena), Duomo, Camposanto a baptiserium.

    
 

JANOV 

        Největší italský přístav, město poněkud špinavé, průmyslové. Za návštěvu stojí staré město (na jih od katedrály San Lorenzo), Dóžecí palác a rodný dům Kryštofa Kolumba.

 

MILÁNO 

        Druhé největší italské město, průmyslově však nejvýznamnější. Velkolepá katedrála Duomo městu náramně sluší. Doporučené jsou zde zejména uličky okolo Dómu (pazáž Galleria Vittorio Emanuelle), v kostele Santa Maria della Grazie je obraz Večeře Páně od Leonarda da Vinciho. Sbírka soch a obrazů a gobelínů láká na hradě Castello Sforzesco.

 

VERONA 

        Velice oblíbené místo zamilovaných, kteří hledají atmosféru Shakespearova Romea a Julie. Letní operní festivaly se konají ve strhující atmosféře v římské aréně, kam se vejde až 22 tisíc diváků. Na některá představení neseženete lístky ani půl roku dopředu! Slavný Juliin balkón naleznete na Via Capello č.23 ve dvoře domu Casa di Giulietta. Hrobka Julie (Tomba di Giulietta) leží jižně od středu města. Ke zhlédnutí stojí také hrad, dnes muzeum Castelvecchio.

 

 

 

Střední a jižní Itálie:

 

ŘÍM 

it_095_sm.jpg 3.2K        Co říci k věčnému městu? K místu, které bylo po dva tisíce let nejvýznamnějším městem Evropy, sídlem císařů a papežů, místem, kde vzniklo a zaniklo Římské impérium, bylo založeno římské právo, římské číslice, římskokatolická církev a vzkvétala římská literatura, čili místo, které ovlivnilo každého Evropana.

        Místa, která nelze nevidět:

Forum Romanum a Palatinum, jeden ze sedmi kopců, na němž vznikl Řím (vstup 9-18 ve svátky 9-13),

Colosseo, amfiteátr pro 50.000 diváků, otevřen od 9 do 19 hod., přízemí lze navštívit zdarma. Sloužilo ke gladiátorským zápasům, při vodních bitvách se aréna zaplavovala,

katakomby San Callisto: podzemní pohřebiště prvních křesťanů (v neděli zavřeno),

kapitol Campidoglio na náměstí navrženém Michelangelem s několika paláci,

římské kostely: téměř v každém z nich je obraz od některého z nejslavnějších malířů, doporučené jsou zejména S.Maria Maggiore nedaleko Termini, S.Giovanni in Laterano, San Lorenzo fuori le Mura, S.Pietro in Vincoli (Michelangelova socha Mojžíše),

římská muzea: galerie Borghese (nutno se objednat předem – antika, Raffael, Tizian), Diokleciánovy lázně (především antické sochy), Galerie moderního umění (italští umělci od 19.století do současnosti), Museo Capitolino na Kapitolu (největší etruské muzeum, sochy a obrazy od Tiziana a Veroneseho, Kapitolská vlčice a jiné skvosty),

a samozřejmě nezapomeneme na Vatikánský stát, sídlo papeže, s největším monumentem křesťanské architektury - Chrámem svatého Petra (původní bazilika ze 4. století nad hrobem sv. Petra, prvního papeže, v 16. století započala stavba chrámu, která trvala 120 let a podílela se na ní řada význačných osob jako Bramante, Raffael a Michelangelo), v první kapli je Pieta od Michelangela, pod kupolí pak papežský oltář s baldachýnem, v podzemí trojlodní krypta s hrobkami papežů. Z galerie výhled na náměstí sv. Petra, z vršku kupole uvidíte celý Řím. Do baziliky se dostanete zadarmo, dále se platí. Vatikánská muzea: otevřeno od 9 do 16 hodin (v sobotu do 13.30, o nedělích a svátcích zavřeno, kromě poslední neděle v měsíci, kdy je vstup zdarma). it_098_sm.jpg 4.4K Tento obrovský komplex, který nelze prohlédnout za jediný den, zahrnuje Egyptské muzeum (M.Gregoriano Egiziano) s mumiemi, nápisy a sochami, Etruské muzeum, muzeum Pio Clementino (řecké a římské sochy), Gallerii Chiaramonti (busty a reliéfy řecké a římské), Raffaelovy síně s vrcholnými díly mistra, komnaty borgiovské, galerii moderního náboženského umění. Samozřejmě Sixtinskou kapli, kde se shromažďují kardinálové  při volbě papeže. Na stěně kaple je Michelangelův Poslední soud, na klenbě výjevy ze Starého zákona (Michelangelo). Zajímavá se stala také apoštolská knihovna a Sixtinský sál se sbírkami soch (Museo Profano). Prohlídka obvykle končí návštěvou obrazárny Pinacoteca, která představuje malířská díla od období byzantského, přes díla Giotta, Fra Angelica, Raffaela a Leonarda, k Tizianovým a Veroneseho malbám.

 

TARQUINIA 

        Etruské muzeum a kousek za městem etruská nekropole, od moře vzdálené 15 km (Lido di Tarquinia). 

 

ORVIETO 

        Skvost italské gotiky: Dóm s mozaikovým průčelím, kouzelné středověké uličky bez chodníků. Obvyklá zastávka po návštěvě Říma.

 

 ASSISI 

        Toto městecko, působiště Sv. Františka a sv. Kláry, si uchovalo středověkou atmosféru. Navštěvuje se zde hlavně bazilika San Francesco (hrobka světce), náměstí Piazza del Comune, kostely San Rufino a Santa Chiara (hrobka sv. Kláry). Zajímavá je pevnost Rocca na ostrohu nad městem. Ideální období k návštěvě navrhuji v době náboženských svátků a to o svatém týdnu (velikonoce), při procesí Curpus Domini (začátek června), při slavnostech sv. Františka (počátek října), nebo v době hudebního festivalu Festa Musica Pro (polovina července – polovina srpna).

 

PERUGIE 

        Středověké město, unikátní podzemní chodby (u pevnosti Rocca paolina), středověké uličky (např. Via Volte della Pace), dóm a kostel San Pietro. Koná se zde jazzový festival, každý rok od července do srpna.

 

 SIENA 

        Nádherné město, nezmeškejte slavnost Palio, mezi 2.7. a 16.8., čili závody na koních v historických kostýmech na náměstí Piazza del Campo. Zvláštností městečka jsou velmi úzké uličky vedoucími mezi vysokými domy.

 

NEAPOL 

it_076_sm.jpg 3.3K        Krásné město na kopcích u modrého zálivu, se siluetou Vesuvu a s vrcholky palem a tamaryšků. Bohužel, dnes trochu přetechnizované a přelidněné,  přístav kazí dojem čistého moře. Za návštěvu stojí staré centrum okolo kostela Santa Chiara a Piazza Municipio. Asi 27 km severovýchodně od města najdete Caserte, zvané též italské Versailles, se zámkem a parkem.

  

POMPEJE 

         Slavné místo pod Vesuvem, zasypané popelem roku 79, díky čemuž ale dnes můžeme vidět, jak probíhal život v této době. Vykopávky jsou otevřeny od 9 do 18 hodin, nenechte si ujít hlavně Forum, Stabianovy lázně a amfiteátr.

         Na Vesuv se dá vyjet autem, autobusem nebo podniknout pěší výstup, pokud vám nevadí trocha prachu. Z dolního parkoviště vede lanovka. A pak již jen dlouhé stoupání a je tu nádherný kráter…

 

 

Ostrovní Itálie:

  

CAPRI 

  it_028_sm.jpg 3.1K       
          Ostrov v Neapolském zálivu se skalnatým pobřežím. K vidění jsou tu zbytky paláců Augusta a Tiberia. Největší pozoruhodností je Grotta Azzurra čili Modrá jeskyně, kam proniká světlo lomem a voda tak dělá dojem azurově modré. Ostrov Capri představuje ale zároveň jedno z nejdražších míst v Itálii.

    

 

ISCHIA

         Největší a nejznámější zelený ostrov v Neapolském zálivu. Ostrov je vulkanického původu, nejvyšší vrchol tvoří Epomeo – zatím klidná sopka. V okolí vyvěrá mnoho termálních pramenů, které od 16. století daly základ pro vznik lázeňství. Pobřeží lemuje mnoho udržovaných pláží. Ostrované prosluli kvalitním vínem a ručně malovanou keramikou.

  

SARDINIE 

         Sardinie patří k nejdéle osídleným místům Evropy. Historii poznamenali různé národy, které zde pobývali. Iberské a ligurské kmeny, později Féničané a Kartaginci, Vandalové, Byzanci i Arabové. Všichni zanechali na ostrově mnoho architektonických památek, které jsou dnes vyhledávaným turistickým cílem. Například tzv. hrobky obrů, jedná se o hromadná pohřebiště lidí nuraghské civilizace, která zde vystavěla i monumentální kuželovité stavby /je jich více než 7000/. Sardinie, to jsou horské masivy, údolí, panenská příroda, romantické pláže a opuštěné ostrůvky. V neposlední řadě výborná kuchyně provoněná tajemným kořením.

  

SICÍLIE 

it_108_sm.jpg 3.3K        Žádné obavy z mafie, Sicílie není o nic nebezpečnější než jiná místa v Itálii, jen lidé tu jsou poněkud tajemnější a moc se s cizinci nepřátelí.

         V Palermu stojí za prohlídku Archeologické muzeum, kapucínský klášter Convento dei Cappuccini (asi 8000 pohřbených v katakombách, kde díky vlastnostem proudění vzduchu došlo k mumifikaci, dokonce i šatstvo se zachovalo!) a kostel z 12. století S. Giovanni degli Eremiti.

         Agrigento a jeho okolí je místem vynikajících antických vykopávek (denně do 21 hodin), příslušné archeologické muzeum má vstup zdarma.  Krásné nedaleké koupání pak rád využije každý turista.

         Etna je 3300 m vysoká dosud činná sopka nedaleko Catanie. Až do roku 1983 na její vrchol vedla lanovka, ale byla zničená výbuchem. Dnes  můžeme vyjet autobusem do výšky 2900 m, dále nás čeká namáhavý výstup, ale jen v doprovodu s horským vůdcem. Jinak vstup je zakázán.

         Nejslavnější místo Sicílie jsou SYRAKUSY. Město založené r.734 př.n.l. Korinťany, ve středověku centrum Sicílie, rodiště matematika, fyzika a vynálezce Archimeda. Určitě navštivte ostrov Ortygie se zbytky Apollonova chrámu a překrásnými uličkami. Zajímavá je též antická část města s římským amfiteatrem, řeckým divadlem, podzemními kamenolomy Latomia del Paradiso a Archimédovou hrobkou.

 

Jezera na severu: 

 LAGO MAGGIORE 

        Krásné jezero na hranici se Švýcarskem. Navštivte Boromejské ostrovy, výchozím bodem se stalo městečko Stresa. Další pěkná místa jsou Pallanza, odtud máme na ostrovy výhled, nejvíce kempů je v okolí Bavena: zde můžete začít tůru po blízkých horách, pokud se nechcete kochat projížďkami po jezeře.

  

LAGO DI COMO 

        Velice hezké místo ke koupání, zejména v místech Menaggio, Rezzonico a Domaso. Z půvabného lázeňského městečka Como vede lanovka na vrch Brunate, kde se nám naskýtá nekonečný výhled. V okolí též krásná rybářská vesnička Bellagio.

   

LAGO DI GARDA 

        Trošku přelidněné velké jezero, kempy po celé délce. Asi nejlepší místo ke strávení dovolené lze zvolit v bývalé rybářské osadě Sirmione, známé hlavně hradem Scaliger.