Místopis 

 

Místa na koupání v moři: 

BIBIONE 

it_016_sm.jpg 4.5K        Oblíbené přímořské letovisko 100 km na východ od Benátek. Leží na plochém pobřeží Jadranu obklopeno zelení. Řada hotelů a penzionů, široká obchodní síť, zábavní park, diskotéky, bohatý noční život, sportovní vyžití - to je jen několik předností, které učinily z tohoto střediska jedno z nejnavštěvovanějších v severní oblasti Jadranu. Písečná pláž je dlouhá 6 km a jen mírně se svažuje do moře. Proto je místo velmi vhodné pro pobyty rodin s dětmi. Velmi atraktivní je blízkost Benátek, které lze snadno a pohodlně navštívit.  


 
CAORLE
 

it_023_sm.jpg 4.7K
 
       Caorle je prastaré historické středisko a dnes i moderní turistické centrum. Nachází se ve středu severní části oblouku jaderského pobřeží, založeno kolem roku 40 př.n.l. a bylo důležitou římskou pevností. Společně s benátskou flotilou předkové dnešních obyvatel slavné bitvy u Lepanta určili na několik století benátskou nadvládu po celém Středozemním moři. Město se může pochlubit nejstarším rybářským grémiem z celé Itálie (1854). Rybí pochoutky z mořských hlubin jsou v této zóně vyhledávané a oceňované především pravými gurmány.

    
 
 
 
 

BENÁTKY- CAVALLINO 

        Hlavní město kraje Veneto v severovýchodní Itálii, rozložené na 118 malých ostrovech uprostřed laguny, kterou od otevřeného moře oddělují písečné prahy. Ostrůvky jsou spojeny téměř čtyřmi sty můstky a mosty, klenoucími se nad více než 150 kanály. Zásluhou jedinečné polohy a bohatství památek patří Benátky k nejvyhledávanějším turistickým cílům Itálie.

 

LIDO DI JESOLO 

        Rušné přímořské letovisko a lázně na poloostrově v benátské laguně. Leží na plochém pobřeží Jadranu, obklopeno zelení. V Lidu di Jesolo je vše připraveno pro příjemnou dovolenou - řada hotelů a penzionů, typické trattorie, široká obchodní síť, zábavní parky, diskotéky, elegantní noční kluby, všechny druhy sportu od tenisu po minigolf. Pláž 15 km dlouhá, písečná, dobře vybavená, mírně se svažuje do moře. Blízkost Benátek činí letovisko velmi atraktivním. Vzdálenost po silnici je cca 45 km, ale mnohem zajímavější je navštívit Benátky trochu jinak. Místní autobus spojuje Lido di Jesolo s Punta Sabbioni. Odtud vede pravidelné spojení s Benátkami, cesta trvá asi 45 minut. Přistanete přímo u náměstí Sv. Marka a vydáte se do uliček nádherného města, za světoznámými památkami nebo za zábavou.

  

ROSOLINA MARE 

        Letovisko ležící na pobřeží Jaderského moře, cca 75 km od Benátek směrem na Ravenu. Přístup do moře je pozvolný, pláž  písčitá a rozsáhlá, plážovou zónu obklopují přilehlé ulice, kde se nacházejí apartmány v jednotlivých jednoduchých rezidencích, které jsou většinou obklopené zahrádkou s borovicemi. Na jedné hlavní ulici jsou soustředěny restaurace, pizzerie, cukrárny, informační středisko a banka.

  

MILANO MARITTIMA 

        Tvoří předměstí městečka Cervia (21.000 obyvatel) a stalo se významným lázeňským místem rozloženým na plochém břehu moře ve vzdálenosti cca 40 km severně od Rimini. Milano Maritima má společnou pláž s Cervií, dlouhou 6 km a širokou 50 m, pokrytou jemným pískem, zvolna klesající do moře. Pláž lemují široké aleje s piniovými háji. Oblast je vhodná pro prožití příjemné dovolené v poměrně klidném prostředí. Nabízí se zde odpočinek na plážích pokrytých jemným pískem, procházky v uličkách zastíněných borovicemi, ale i společenský život koncentrovaný v kavárničkách a pizzeriích. V centru města je i řada elegantních obchodů.

  

COMACCHIO 

        Pobřeží Comacchia s pláží v délce 27 km patří mezi největší na Jaderském pobřeží. Zde lze prožít rekreaci s klidnou turistikou bez přelidnění. Je vhodným místem pro strávení příjemné dovolené pro rodiny a pro ty, kteří si chtějí odpočinout a věnovat se oddychu na pláži, i když zde nechybějí žádné možnosti zábavy. Diskotéky, noční kluby, taneční sály, kavárny, lunapark, sportovní zařízení jako tenisové kurty, fotbalové hřiště, bazény, tělocvičny, minigolf, plachtění, windsurfing, vodní lyžování, jízda na koni atd. Comacchio se skládá ze 7 částí, tj. Lido degli Estensi, Lido do Spina, Porto Garibaldi, Lido degli Scacchi, Lido Pomposa, Lido delle Nazioni a Lido Volani. Ve všech uvedených střediscích jsou obchody, butiky a skoro denně se zde konají trhy s rozmanitým zbožím i potravinami. V nedalekém okolí jsou města Ferrara, Ravena a Benátky, které zvou k návštěvě. Comacchio má snadné spojení s celou Itálií díky plynulé silniční síti a železniční dopravě.

    

it_019_sm.jpg 4.7K

LIDO SCACCHI/ POMPOSA 

        Vlastní nejlepší pláž, která je vhodná pro pobyt rodin s dětmi díky svému písčitému pobřeží s mělkým mořem, které nabízí i té nejopatrnější matce bezpečnost. K prožití příjemné dovolené přispívá rovněž obchodní centrum, půjčovna kol, trh, dětské hřiště, ale i diskotéky, prodej zmrzliny, kavárničky a rychlé občerstvení.

 

 LIDO ADRIANO 

        Leží 10 km od Ravenny. V místě jsou dlouhé písečné pláže a živé obchodní centrum. Každé úterý odpoledne a večer je vyhrazeno velkým trhům. Sportovní vyžití v Lido Adriano: tenisové kurty, prostory pro skateboard, kuželky, park Mirabilandia. Možnosti zábavy: diskotéky, mozaiková škola, různá večerní kulturní představení a koncerty. Organizované výlety do Ravenny, San Marina, Benátek, Florencie.

  

LIDO DO CLASSE 

        Menší středisko 15 km jižně od Ravenny na pobřeží Jaderského moře. Je to městečko hotelů a apartmánů. Na každém kroku najdete pizzerii, restauraci, cukrárnu nebo obchod. Lido di Classe je typické letovisko této části Adriatické riviéry.

  

CERVIA PINARELLA 

        Středisko se nachází asi 30 km jižně od Ravenny. Je propojeno 9 km pláží s Milano Marittima. Tato oblast je charakterizována krásnými piniovými háji, které jsou odpočinkovým místem pro návštěvníky. Kromě hotelů, apartmánů a rezidencí jsou zde kempinky i prázdninové domy pro děti. Pobyt je možno zpestřit návštěvou butiků s elegantním zbožím. Večer každý rád navštíví diskotéku a dobře se pobaví. V blízkém okolí lze zavítat do známých historických  měst: Florencie, Benátek, Assisi, Ravennu, státu San Marino, Faenzu, San Leo a famózní jeskyně Frassasi.

  

SAN MAURO MARE 

        Se nachází asi 10 km severně od Rimini. Má příjemnou pěší zónu a pláž pokrytou jemným pískem svažujícím se pozvolna do moře.V San Mauro Mare je řada kavárniček, pizzerií a obchodů. V blízkosti hotelu vede lokální železniční trať.

  

CESENATICO 

         Příjemné pobytové místo na adriatické riviéře ve vzdálenosti cca 10 km severně od Rimini s velkým množstvím kvalitních hotelů, které jsou postaveny buď podél promenády - Viale Carducci, nebo jsou obklopeny velkým množstvím zeleně - platanů, které dodávají místu atmosféru klidu a intimity. V městečku jsou kavárničky, restaurace, pizzerie a obchůdky s různým zbožím. V Cesenatiku existuje možnost použití volné pláže. Je tu přístav, který byl vybudován již v roce 1302. V jeho sousedství najdete rybářskou čtvrť s typickou historickou zástavbou a zajímavé náměstí s arkádami.

 

 RIMINI 

it_021_sm.jpg 2.8K        Význačné přímořské lázně rozložené na plochém břehu moře v jihovýchodním cípu Pádské nížiny asi 230 km jižně od Benátek a 50 km od Ravenny. Za svůj věhlas vděčí toto hojně navštěvované italské letovisko kvalitní, téměř 20 km dlouhé pláži, nazývané příznačně "Sluneční Riviéra". Město leží na křižovatce význačných antických cest a má dlouhou a bohatou historii, o níž svědčí řada antických a středověkých památek. Vévodí jim zejména Tiberiův most, Augustinův vítězný oblouk, gotický kostel sv. Františka a další. Vlastní lázně tvoří severovýchodní část města zastavěná četnými vilami, hotely a pensiony. Rozsáhlá síť restaurací, kaváren a obchodů zajišťuje potřeby i těch nejnáročnějších návštěvníků. Pláže jsou rovné, široké a písčité, jen zvolna se svažují do moře. Na plážích jsou většinou k dispozici sprchy a šatny. Okolí Rimini skýtá řadu zajímavých možností na výlety. Cílem turistů bývá zejména nedaleký horský stát San Marino (25 km) se slavnou skalní pevností, Danteho město Ravenna (60 km) s jeho unikátními pozdně antickými a raně středověkými památkami, prosluněná Florencie (150 km) nebo věčné město Řím (300 km).

 

SENIGALLIA 

        Letovisko a město Senigallia leží v kopcovité krajině na středoitalském pobřeží jadranu - asi 20 km severozápadně od přístavu Ancona a 70 km jihovýchodně od Rimini. I když se jedná o méně známé letovisko, je dobře vybaveno pro letní rekreaci, které slouží na 120 hotelů, rozsáhlá obchodní síť, řada restaurací, kaváren a další střediska služeb. Život města zpestřují i každotýdenní trhy a ruch zdejšího přístavu. Pláže jsou kvalitní, písčité a jen zvolna se svažující do moře. V okolí lze navštívit mnoho atraktivních lokalit.

 

 CAPRAMARITTIMA 

        Malé, přímořské letovisko rozkládající se ve vzdálenosti asi 15 km severně od San Benedetta del Tronto, v oblasti tzv. palmové riviéry. V městečku najdeme řadu hotelů, kavárniček, pizzerií a restaurací.

 

SAN BENEDETTO DEL TRONTO 

         Poměrně klidné, elegantní lázeňské centrum na Adriatickém pobřeží. Leží ve střední Itálii na úpatí pohoří Abruzzi. Je zde dlouhá pláž pokrytá velmi jemným pískem. Oblast má příjemné slunečné podnebí, pro pobřeží jsou charakteristické palmy, přímořské borovice a hojnost květů ( odtud přízvisko "Palmová riviéra"). V městečku vévodí rybářský a turistický přístav, řada obchodů, jednou týdně se zde koná typický trh s různým zbožím (počínaje oblečením a konče potravinami). Městečko má elegantní pěší zónu s krásným palmovým parkem. Z rozsáhlé řady hotelů různých kategorií, pizzerií, kaváren a obchůdků si každý jistě vybere.

 

ALBA ADRIATICA 

        Turistické městečko vzdálené asi 10 km na jih od San Benedetta del Tronto, s řadou hotelů, restaurací, kavárniček, pizzerií a obchodů.

  

MARTIN SICURO 

  it_024_sm.jpg 4.2K       Poměrně klidné městečko na adriatickém pobřeží ve střední Itálii, vzdálené 70 km jižně od Anconyna, úpatí pohoří Abruzzi ve vzdálenosti asi 1 hodiny jízdy ke skupině Gran Sasso. Městečko vzniklo pravděpodobně již v době neolitu a bylo založeno kmenem Liburinů. V současné době má asi 10 000 obyvatel. V posledních letech se stává turistickým centrem střední Itálie. Ve městě se konají dvakrát týdně typické italské trhy. Celková vzdálenost mezi Prahou a touto oblastí činí asi 1300 km.

   

 

VILLA ROSA 

        Menší pobytové místo ve vzdálenosti asi 4 km jižně od Martin Sicuro s řadou hotelů, residencí, kavárniček a pizzerií, s příjemnou pláží pozvolně se svažující do moře.

  

POLOOSTROV GARGANO 

        Poloostrov nacházející se v jihovýchodní části Itálie v kraji Puglia. Oblast má hornatý charakter. Nad mořem se zvedají bílé skály zalesněné přímořskými borovicemi, kde se klikatí pitoreskní silnice s mnoha zatáčkami. Pláže jsou dlouhé, pokryté jemným pískem, mají pozvolný přístup do moře.

  

MATTINATA 

        Je malé přímořské městečko podobného charakteru jako Vieste.

 

 VIESTE 

        Leží na poloostrově Gargano - mezi Pescarou a Brindisi. Jedná se o nejznámější letovisko uvedené oblasti, nabízející dlouhé a široké pláže s pozvolným přístupem do moře, které jsou vhodné pro pobyt rodin s dětmi.  Vieste je  malebné staré město se středověkým hradem a charakteristické bílé domy ve středomořském stylu. V moderní části města jsou restaurace, pizzerie, prodejny potravin a ovocný trh. Do Vieste se jede po dálnici Adria A 14 - Bologna - Bari z výjezdu Poggio Imperiale se pokračuje přes Cagnano Varano do S. Menaio a poté do Vieste. má cca 6000 obyvatel.

  

FUSCALDO MARINA (KALÁBRIE) 

        Přímořské letovisko obklopené horami s komfortním centrem pro veškeré návštěvníky. Pláže jsou rovné, široké a písčité, zvolna se svažující do moře. Letovisko je výhodným a výstupním místem do hor nebo na folklorní a archeologické výlety. V městě jsou i kavárny, restaurace a obchodní síť zajišťující služby pro náročnější návštěvníky. Těm, kteří by raději cestovali, navrhujeme přírodu (masív La Sila - "Italské Švýcarsko") nebo historické památky Kalábrie, reprezentované Cosenzou, městem Crotone, Catanzaro, nebo vzdálenějšími městy Neapol, Messina Reggio di Calabria.  

 

it_017_sm.jpg 4.7K

  

SILVI MARINA 

        Abruzzo představuje krásný kraj ve střední Itálii. Právě pro své čisté moře, slunné a široké pláže a množstvím hotelů, rezidencí, pizzerií a obchodů všeho druhu je Silvi Marina nazývána "perlou abruzského pobřeží". Turistické přímořské letovisko leží cca 10 km severně od města Pescara a 1290 km od Prahy. Příjemné teplé počasí s možností koupání nabízí tato oblast již od začátku května až do poloviny října.

  

LIGURSKÁ RIVIÉRA 

        Ligurská riviéra spojuje široké pláže s malebnou scenérií a hustou vegetací, s možností vycházek do okolí, které uspokojí každého návštěvníka. Pláže jsou vybaveny lehátky a slunečníky (možnost pronájmu za poplatek). Středisko Finale Ligure nabízí různé možnosti sportovního vyžití. Jeho výhodná poloha umožňuje výlety do známých měst jako Janov, San Remo. V dosahu jsou střediska Francouzské riviéry - Monte Carlo, Nice, Cannes. Finale Ligure má bohatou historii, starou bezmála tisíc let.

  

FINALE LIGURE 

        Se stalo známým pobytovým místem na Ligurské riviéře, krásné písčité pláže jsou lemovány bohatou vegetací. Návštěvníci mají možnost sportovního vyžití. V dosahu jsou města Janov, Monte Carlo, Cannes, Nice, kam lze podnikat atraktivní výlety.

 

 PIETRA LIGURE 

        Mezinárodní turistické centrum s příjemným klimatem po celý rok, s možností krásných procházek a výletů. Je charakterizována nádhernou promenádou podél moře s krásnými palmami a zahradami. Pietra Ligure nabízí sportovní vyžití, jsou zde tenisové kurty, sportovní stadion, golfové hřiště, provozuje se rybolov. Mnoho restaurací nabízí rybí speciality, společenské vyžití, konají se zajímavá kulturní i folklorní představení. Nachází se zde i mnoho minerálních pramenů.

  

LOANO 

        Krásné městečko navazující na Pietra Ligure s příjemným klimatem po celý rok s možností procházek a výletů, nacházející se asi 35 km od Janova a 65 km od San Rema. Nabízí sportovní vyžití, jsou zde tenisové kurty, sportovní stadion. I zde můžete vychutnávat krásu kulturních a folklorních představení. V dosahu jsou města Nice, Janov, Cannes, Monte Carlo - možnost účasti na výletech pořádaných místními agenturami.

  

TERRACINA 

        Malebné turistické městečko ležící v zátoce u Tyrrenského moře ve vzdálenosti cca 120 km jižně od Říma. V Terracině neunikne pozornosti turistický přístav a zachované staré město s řadou kavárniček, restaurací i hotelů. Nad Terracinou dominuje vzácně zachovalý Jupiterův chrám z 1. století před Kristem, který dodává místu příznačnou atmosféru. Z Terraciny je možno podniknout řadu zajímavých výletů, např. na ostrovy Ponza, které jsou ve vzdálenosti 2,5 hodiny plavby od pevniny. Jedná se o malé ostrůvky s originální jižní architekturou a s typickou místní atmosférou připomínající dávnou minulost. Další hojně navštěvovaná místa jsou Řím, Neapol, Vesuv, Pompeje, Herculaneum, Amalfská riviéra (údajně nejkrásnější pobřeží světa), Sorrento a ostrov Capri. Jedná se o místo, kde lze prožít příjemnou dovolenou nejenom odpočinkem u moře.

  

BAIA DOMIZIA 

        Proslulé přímořské letovisko v jižní Itálii, ležící mezi Římem a Neapolí. V tomto pobytovém místě převládá celá řada kavárniček, pizzerií, velká nákupní střediska, mnoho hotelů všech kategorií a soukromých vil. Z Baii Domizii je možno podniknout výlety do Neapole (ve vzdálenosti cca 50 km), do Pompejí, na Vesuv, na ostrov Capri, na ostrov Ischii, do Říma nebo na amalfské pobřeží (jedno z nejkrásnějších pobřeží světa, ležící v zálivu mezi Salernem a Neapolí).

 

 LIDO DI CAMAIORE 

        Letovisko se širokou pláží, promenádou s nepřeberným množstvím obchodů, pizzérií, trattorií a cukráren.

  

VIAREGGIO 

        Patří díky své rozlehlé pláži s jemným pískem k nejvyhledávanějším lázeňským městům italského západního pobřeží. Na severu města se rozkládá velký piniový park - Pineta del Ponente. Nenechme si ujít příjemnou  procházku po molu, které sahá několik set metrů do moře. Viareggio se stalo centrem karnevalů. Účastní se ho tisíce masek, které táhnou po široké pobřežní promenádě strakatě vyzdobené povozy.

 

MARINA DI PIETRASANTA 

        Příjemné letovisko se širokou písečnou pláží, mnoha bary, hotely, restauracemi a zábavními podniky, ale i klidnými a tichými zákoutími.

   

it_008_sm.jpg 3.8K

VERSILIA (TOSKÁNSKO)

 

        Kraj střední Itálie, jehož bohatá historie sahá až k Etruskům a Římanům. Je to oblast, která již od dávných dob inspirovala obyvatele k vytváření uměleckých děl, jejichž podstata lpěla v harmonii duše a přírody. Celý tento kulturní duch se dodnes odráží v životě měst a vesniček, které si tak nevědomky udržují svůj typický půvab. Toskánsko se stalo díky kulturním památkám i nádherné přírodní scenérii vinic, cypřišů a kopců se starými zemědělskými usedlostmi nejnavštěvovanějším krajem Itálie, kde nechybí ani lázeňská střediska, pláže, moře a slunce. Pobyt u čistého Tyrhénského moře s širokými písečnými plážemi můžete skloubit s výletem na Elbu, či  pohlídkou jedinečných stavebních památek a světově proslulých muzejních sbírek ve Florencii, Sieně, Lucce, Pise, Volteře, San Gimignanu a mnohých jiných historií překypujících toskánských městech. Od Versilijské riviéry se také můžete dostat v pouhých několika minutách do Apuánských hor, od modře moře k zeleni kaštanů, od rozlehlých pláží k drsným vrcholkům hor s mírnými úbočími, kde hustě rostou olivovníky. Bohatá rozmanitá krajina plná života i klidu s malebnými vesnicemi, starobylými mlýny a působivými mramorovými lomy dodnes láká umělce pro jedinečnou inspiraci.