Ubytování a stravování

 

         Ubytování – pro Evropany jsou přijatelné hotely od čtyř hvězdiček výše. Ceny se pohybují přibližně okolo 30 – 40 UDS za den a lůžko.

         Je však možné najít i levnější, ale nižší cenové kategorie, kde se cena pohybuje od 5 – 25 EL za noc a lůžko se  snídaní. Adresy včetně telefonních čísel na hotely lze snadno najít na adrese: www.egypt.com/tourism/hotels

   

         Ceny jídel v restauracích nedosahují cenové hladiny obvyklé ve světě. Turisté se stravují v bistrech a restauracích, kde cena jídla nepřesáhne 150,- Kč.

eg_004_sm.jpg 3.4K         Můžete využít i pouličních stánků, kde se nejčastěji prodávají oblíbené fáláfle čili taámija, což jsou smažené zeleninové karbanátky podávané uvnitř arabského chleba jako v sendviči.Většinou se smaženými plátky lilku a zeleninovým salátem. Toto jídlo stojí od 25 piastrů do 100 piastrů. Dalšími typickými jídly prodávanými v těch nejlevnějších restauracích jsou fazole ful, dále košari, což je celkem příjemné a velice skromné jídlo. Jde o směs vařené rýže, nudlí, kolínek, čočky, smažené cibulky a pálivé polevy – paprika a česnek. Stojí přibližně od 1,75 do 2,50 EL.

         Arabská kuchyně má spoustu specifik a rozhodně je co vyzkoušet. Například polévky (šorba), nadívané holoubě (hamám), příjemně kořeněné šišky z mletého masa kofta, jakési ražniči z mletého masa šiš kebab, kuře frach na několik způsobů, šakšuka – jako naše lečo, různé výborné sladkosti jako basbůsa, konáfa a výborný guláš a další.

         Nezapomeňte se zastavit v krámcích, kde se lisuje stoprocentní pomerančový džus a ve speciálních lisech vymačkává šťáva z cukrové třtiny. Džus z třtiny je mnohem lepší hlavně na podzim, kdy je třtina nepřezrálá a tedy šťáva kyselejší. Sklenička stojí 25 piastrů, pomeranče 1,- EL do 2,- EL. Je třeba klást důraz na hygienickou úroveň stravovacího zařízení. Pro evropského strávníka je nevhodná konzumace jahod, zmrzliny na ulici, syrové zeleniny, hlávkového salátu a lusků, vody.

 

         Potraviny a stravovaní je v Egyptě laciné.  Je možné, že  první den v Káhiře se zapřísaháte nic nejíst a pít jen Coca-colu. Po dvou dnech si zvyknete i na pohled visícího masa na slunci. Oni můžou jíst všechno, my však ne. Když se však budete držet určitých pravidel: nejíst jejich vajíčkové omáčky v kebaboch, vždy jídlo zalít slivovicí, jejich voda BARAKA musí být dobře zavřená, po otevření musí zasyčet a odtrhnout se umělá pojistná část uzávěru (lahve plní vodou z vodovodu a znova prodávají). Ideální jsou jídla, která se vařila, či jsou z trouby. Jednoduše se musíte rozhodnout, co váš žaludek snese - platí to hlavně při koupení jídla na ulici. Nevěřte všude nabízeným čajům. V restauracích se vyplatí dát si polévku, je v ní citrón kvůli dezinfekci, takže je jako horší čaj. Taktéž špagety a grilovaná kuřata jsou laciná a v pořádku. Restaurace si je třeba vybírat, s kartou ISIC neplatíte servis-tax (od 10-15%) za obsluhu. Nasledující ceník je z přiměřeně dražší restaurace v Hurghade.

   

Courses                     
Soups                        
Salads                     
green salad                 
tuna salad                   

Pastas & Rice  
lasagne                        
paghetti bolognalse        
spaghetti with fishsauce 
rice with tomato            
rice with fishsauce         


Pizzas            
pizza                  
pizza with shrimbs       
pizza with lobster         

hamburger                   
steak grilled                 
chicken                        
roast-beef                  
filet               
            
 

Fisch & seafood  
lobster                        
shrimps                      
fish fried        


Breakfast                 
bread, butter, jam
cheese, omelett,           

+ tea or coffee             

Drinks                                  

Deserts  
ice cream                     
fruit salad                    

Service Tax is
student free  

Cena
1.50

1.50
2.50


4.00
3.00
2.50
2.00
2.505.00 – 7.00
10.00
15.00

7.00
9.00
8.00
9.00
10.0035.00
25.00
9.00
3.00

3.00

3.00

3.00

1.00-2.001.50
2.50


12%  

      eg_003_sm.jpg 2.7K