Praktické informace

 

Zdravotnická péče:

         Mnoho turistů bývá postiženo tzv. ”faraónovou pomstou” (příčinou je požívání syrového ovoce a zeleniny nebo pití vody z vodovodu). Doporučuje se vzít si s sebou živočišné uhlí. V celé zemi jsou lékaři hovořící anglicky. Naléhavé případy přijímají káhirské nemocnice Al Salam Hospital (tel. 3407561), Arab Contractors Medical Center (tel. 832534), Al Salam International Hospital (tel. 3507878) - nutno ověřit u delegáta.

 

         Pro cestování do Egypta je nutné vyplnit formulář (v angličtině či francouzštině) Egyptského velvyslanectví (k vyzvednutí na velvyslanectví, popř. si ho můžete nechat nafaxovat), na základě jehož bude vystaveno vízum, přiložit pasovou fotografii a zaplatit jednorázový poplatek ve výši 650 Kč (při podání formuláře). Doba vyřízení záležitosti je 2 pracovní dny. Dřívější nutnost potvrzení cestovní kanceláře, či pozvání již neplatí.

 

         Egyptské velvyslanectví v ČR najdete na této adrese: Pelléova 14, Praha 6, tel. (02) 24 31 15 06, (02) 24 31 15 07, fax: (02) 24 31 11 57, PSČ – 160 00. Pracovní doba je Po – Pá 9-12 hod.

 

         Zastupitelství ČR v Egyptě naleznete na této adrese: El-Dokki Street 4, Gíza, Cairo, tel: +20-2-3485531, +20-2-3315257,3315297.  

           Platnost víza je 3 měsíce od vystavení a 30 dní po vstupu do Egyptské republiky. Nezapomeňte, že platnost pasu musí alespoň o 3 měsíce převyšovat platnost víza (tzn. Při žádosti o vízum musí platnost pasu být alespoň 6 měsíců).

           Je zakázán dovoz a vývoz egyptské měny, nevyužitou egyptskou měnu je však možno směnit zpět na konvertibilní měnu (doporučuje se uschovávat si doklady o dřívějších směnách peněz).

           Očkování není povinné a v podstatě ani nikterak nutné Pokud jedete do Egypta s cestovní kanceláří, není co řešit. Pokud se chystáte jako individuální turista, jsou některá očkování vhodná, např. proti žloutence. Je vhodné se vyvarovat konzumaci ovoce a zeleniny prodávaných na trzích, či na ulici, stejně jako jiných pokrmů připravovaných ”venku”. Není také vhodné pít ledovou vodu. Z očkování se doporučuje hlavně hepatitida A, břišní tyfus a antimalarica, a dále pak meningokoková meningitida, tetanus a obrna, záškrt.  

         Městská voda je sice pitná, ale nikterak chutná, všude jsou však k dostání vody v lahvích. Vodu nabíranou z různých hliněných nádob apod. raději nedoporučejeme.

           Bakšiš – bakšišné – po vás bude chtít každý na koho se jen trochu déle podíváte. Bakšišné budete dávat při prohlídkách památek, v hotelích, v taxíku, či na lodích. Výše není nikterak vysoká a je lépe začít na malých částkách, ale pozor, jestliže budete příliš dlouho trvat na směšně nízké odměně, může se to poskytovatele služeb dotknout. V takovém případě odchází zklamaně a kolem stojícím vás představuje jako největší držgrešli. Nikdy se Vám však nestane, že by po Vás vyšší bakšišné vymáhal někdo násilím. Minimální suma je jedna libra, za kterou toho moc nepořídíte, ale pět liber už některé dveře otevírá. Kolik, kdy a komu bakšišné dát se jistě brzy naučíte rozeznávat sami. Bakšišem nepohrdnou ani strážci zákona. Smlouvejte všude a vždy.

           Náboženství v Egyptě nepřipouští alkohol. Pokud se rozhodnete dovézti si jej s sebou do Egypta, porušujete zákon, neboť dovoz je zakázán.

           Neodhalujte se na veřejnosti. Zásady oblékání – kalhoty jak ženy tak muži, raději dlouhé, trička alespoň s krátkým rukávem.  

         Fotografování – mimo míst jako jsou některé mosty, vládní instituce, nebo vojenské objekty, kde je focení zakázáno, Vás můžou uvítat cedule fotografování pouze bez blesku. V některých památkách se smí fotit pouze po zaplacení poplatku. V chrámech můžete fotit jak se vám zlíbí. Zvláštní poplatky se týkají i kamer, které jsou výrazně dražší než fotoaparáty. Neztrácejte hlavu, neboť výběrčí daní jsou jen lidi. Přichází na řadu bakšiš. Foťák se vám může podařit i tajně propašovat a pak můžete v klidu fotit. Když vás nachytá hlídač, s největší pravděpodobností vás nevyvede, nýbrž bude požadovat odměnu za své mlčení. Budete-li mít štěstí, ukáže vám i místa, kam běžně turisté nechodí, samozřejmě za patřičný obnos. A tak se vám může stát, že z vás vymámí mnohem více, než kdybyste si zakoupili lísteček.

           Jste žena? Pak vězte, že se Egypťané budou na ulici upřímně obdivovat vaší kráse. Nikoli však žádným vulgárním či nějak obtěžujícím způsobem a věřte, že na své tváři budete muset vykouzlit úsměv, jaký jste svému muži nevěnovala řadu let. Pokud budete mít partnera po svému boku, pak to bude právě on, kdo bude muset neustále přijímat poklony na vaší krásu.

   

         Další jasnou volbou je na sto procent Káhirské muzeum. Na muzeum si udělejte trochu víc času. Není to procházka na hodinku, ale stojí za to. Před muzeem uvidíte rostoucí papyrus a některé zajímavé sochy.

         Na ostrově Gezira si nenechte ujít podívanou z Káhirské rozhledny (Cairo Tower). Ta je 187 metrů vysoká a postavit ji nechal prezident Nasser v roce 1961.

   

         Na řadě míst je možnost zakoupit si publikace o dotyčných památkách – jejich kvalita je různá a cena opět připravena ke smlouvání. Je dobré takovéto publikace si zakoupit.

           Aktuální počasí včetně předpovědí, družicových snímků a dalších údajů, je k dispozici např. na servru Wheather, dále na Yahoo, či CNN.