Doprava

   

         Do Egypta se z Prahy nejlépe dostanete pochopitelně letecky. Nejlevnější zpáteční letenku získáte u maďarské společnosti Malev Hungarian Airlines (s mezipřistáním v Budapešti) přibližně za 8.000,- Kč, U ČSA stojí přímý lístek do 10.000,- Kč a u British Airways okolo 12.000,- Kč. Tyto ceny se během roku pochopitelně mění. Spousta cestovních kanceláří prodává letenky  za výhodnější ceny, než přímo  dopravce. Můžete vyzkoušet.

        

         Levnější možnost, jak se dostat do Egypta je přes Turecko, Sýrii a Jordánsko, nebo Izrael po silnici. Průjezd před Izrael se však prodraží. Bus Praha – Istanbul stojí zpáteční asi 4.000,- Kč, Istanbul – Amman (Jord.) asi 40 USD a Amman – Káhira 45JD. Navíc v Turecku, ale hlavně v Jordánsku se dá dobře stopovat.

 

         V Egyptě je možné se dopravovat mnoha různými způsoby. Praktická je nejen doprava silniční a to buď autobusy, mikrobusy nebo autostopem, ale i doprava železniční. Doprava lodní po Nilu slouží hlavně turistickým skupinám a je tedy pouze doplňková, loď Sharm el Sheik - Hurgada stojí 100 EYP. Autobusová doprava funguje po celé zemi, je relativně levná, luxusní a jezdí podle jízdního řádu. Přibližné ceny z Káhiry (u různých společností se ceny mohou lišit, některé jsou s klimatizací, jiné ne): Alexandrie 5-8 USD, Marsa Matruh 10USD, Port Said 4USD, Sharm el Sheik 15USD, Luxor 12USD, Hurgada 8USD, Aswan 15USD. Mikrobusy jsou dobré na kratší vzdálenosti a jsou mírně dražší, ale jedou, až když jsou plné. Autostop v Egyptě není jednoduchý, pokud nehodláte platit. Daleko zajímavější je doprava železniční. Jsou zde tři třídy. První je luxusní, druhá je pohodlná a ceny odpovídající - doporučuje se, třetí je velmi levná. Sleva na ISIC je 50%, takže na hlavních tazích umožňuje cenu za dopravu i ve druhé třídě snížit na minimum.Další variantou jsou autobusy. V Egyptě si můžete vypůjčit i auto, musí Vám však být 25 let a musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. V Egyptě se dá i vcelku dobře bez problémů stopovat. Je nutno však zaplatit bakšišné. Nejpohodlnější variantou je taxík. Cena se může velmi lišit a musíte smlouvat. Výše jízdného se sjednává předem a platí se na závěr.

 

         Dělají Vám problémy křižovatky? Jeďte do Egypta. Absolutní přednost a to za každé situace má autobus s turisty, druhé pořadí jsou autobusy domácí. Dále platí právo silnějšího. Nabourali jste auto? Zkuste bourat v Egyptě - aktéři dopravní nehody nejprve vyběhnou z auta a na celou čtvrť začnou hlasitě nadávat a lámat rukama nad inteligencí toho druhého. Po chvíli si oba plni dojetí padnou do náruče a pět minut se objímají. K dokonalému prožitku na silnicích patří samozřejmě troubení, které je vlastní všem arabským zemím. Troubí každý a vždy.