Kultura a umění

 
 

Architektura 

da_032_sm.jpg 3.8K            Současnou dánskou  architekturu zastupují Jørn Utzon (Opera v Sydney) a Johan von Spreckelsen (La Grande Arche čili Archa v Paříži).

    
 
 
 
 


 

Sochařství 

            Světově proslulý klasicistní sochař Bertel Thorvaldsen (1768-1844) strávil polovinu života v Římě, aby svůj návrat do Dánska proměnil v triumfální průvod, jehož momenty byly zachyceny na zdech Thorvaldsenova muzea v Kodani. Jeho monumentální dílo lze obdivovat i v kostele Panny Marie a muzeu v Nasø a samozřejmě i jinde v Evropě (např. náhrobek Pia VII. v Římě).

  

Literatura 

            První výraznou postavou je autor mnoha dodnes hraných satirických komedií Ludvig Holberg (1684-1754). Pedagog a církevní reformátor Nicolai Frederik Severin Grundtvig (1783-1872) rozhodující mírou pozvedl vzdělanost a inspiroval dodnes oblíbenou instituci lidových vysokých škol (Folkehøjskole). Jeho současník, romantický básník a dramatik Adam Oehlenschläger (1779-1850) se inspiroval idealizovaným světem vikingů. Do poloviny 19. století spadá tvorba dvou nejvýznamnějších dánských literátů vůbec, pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875) a filosofa Sørena Kierkegaarda (1813-1855). Andersen pocházel z nuzných poměrů a od mládí toužil po uznání. Po ztroskotání divadelních snah se prosadil jako literát, který kromě pohádek (Císařovy nové šaty, Ošklivé káčátko, Princezna na hrášku, Malá mořská víla) psal i dramata, cestopisy a vícero autobiografií. Jeho rodný dům stojí v Odense a slouží jako muzeum. Kierkegaard svojí hlubokou, proti tehdejšímu církevnímu establishmentu namířenou etikou a filosofií předběhl dobu o půl století a znovuobjeven byl prakticky až v nietzschovské atmosféře fin de siecle. Je mu věnováno oddělení v prvním patře kodaňského Městského muzea (Bymuseet, Vesterbrogade 59).

             I literatura 20. století má co nabídnout. Básník Karl Gjellerup a prozaik Henrik Pontoppidan (1857-1943) získali Nobelovu cenu za rok 1917, Martin Andersen Nexø (1869-1954), plodný autor spjatý s dělnickým hnutím, se proslavil svým románem Pelle dobyvatel. Nejvýznamnější dánskou spisovatelkou je Karen Blixen (1885-1962), píšící pod pseudonymem Isac Dinesen. Čerpala často ze svého afrického pobytu (1913-1931), z nejznámějších děl nelze neuvést prvotinu Sedm fantastických příběhů (1934) a zfilmované Vzpomínky na Afriku (1937). Pohřbena je ve svém domě v Rungstedlundu mezi Kodaní a Helsingørem, kde vzniklo její muzeum (Rungsted Strandvej 111, vstup 30 Dkr). Ze současných spisovatelů se největší popularitě těší Peter Høeg a Klaus Rifbjerg.

  

Hudba

             Národním skladatelem je bezesporu Carl August Nielsen (1865-1931), který se stal legendou již za svého života. Premiéry jeho děl byly celonárodní událostí a občas se odbývaly za přítomnosti královské rodiny (např. sbor Jaro na Fynu z roku 1922). Všestranný umělec psal symfonie (nejuznávanější je pátá), koncerty, opery (Saul a David, Maskarade) atd. Organicky spojoval klasické formy s atonálními experimenty.

            V posledním desetiletí se etablovala tradice operních koncertů pod širým nebem. První se koná druhou srpnovou sobotu v parku Søndermarken v Kodani, druhý následující den v jutském Koldingu. Pořádá je královská opera jako bezplatnou pozvánku na následující sezónu. Zdá se, že stejnou tradici zakládá i královský balet, jehož "preview" se koná o týden později v kodaňském Kastelet. Třítýdenní festival vážné hudby Kodaňské léto probíhá na přelomu července a srpna. V dnešním Dánsku se velké oblibě těší i jazz - jeho svátkem je Kodaňský jazzový festival, který se koná každý červenec. Z rockových festivalů je nejmasovější Roskilde festival koncem června, z dalších vyniká červencový Midtfyns Festival v Ringe. Devítidenní folkový festival v Århus je spojen s Vikingskými dny a začíná 1. sobotu v září.

            Velké popularitě na taneční scéně se v současnosti těší skupiny Aqua a S.O.A.P.


da_043_sm.jpg 3.1K 

 
 
  

 Film

            Mezinárodní renomé si získali vynikající dánští režiséři. Lars von Trier získal již 1986 Cenu poroty na festivalu v Cannes za Elements of Crime, pozoruhodné je také Breaking the Waves (Prolomit vlny). Jeho nejnovější film Dancer in the Dark s Bjork v hlavní roli si odnesl Zlatou palmu (2000). Oscarem byl oceněn film Gabriela Axela Babettes Gaestebud (1998) a hned následující rok Pelle Erobreren Bille Augusta, natočený podle prvního dílu stejnojmenného románu, který napsal Martin A. Nexø. Kromě Ameriky triumfoval i v Evropě (Zlatá palma, německý Felix...).

 

Design 

            Světově proslulý je dánský design, který se vyznačuje jednoduchostí, lehkostí a praktičností. Za zmínku jistě stojí výrobky firem Royal Copenhagen (porcelán), Bang&Olufsen (Hi-fi) či Georg Jensen (stříbro, po stejnojmenném designérovi 1904-1994).