Turistické, sportovní a rekreační možnosti

 

Badminton

            Národní sport Dánska přinejmenším od roku 1987, kdy Kirsten Larsen a Morten Frost vyhráli dámskou i mužskou dvouhru na All England Championship.

 

Cyklistika

Nevelké výškové rozdíly činí Dánsko zemí vyvolenou pro cykloturistiku. Ve městech i vesnicích mají cyklisté vlastní jízdní pruhy (často na úkor chodců) a celá země je protkaná dálkovými trasami s čísly 1-10, od 100 km dlouhého okruhu po pobřeží Bornholmu až po více než 500 km dlouhou cestu po západním pobřeží Jutska. Trasy vedou po lesních, polních a vedlejších cestách kolem dánských vyhlídek, památek a zajímavostí a navazují na ně místní, zpravidla pouze několikakilometrové tematické okruhy. Někde je součástí cyklotrasy i převoz trajektem, kde jsou cyklisté finančně zvýhodněni. Cyklomapy vydává Dansk Cyklist Forbund, sídlící v Kodani na Rømersgade 7 (tel. 33 32 31 21) a lokální turistická centra, prodávají se v knihkupectví a informacích. Tomu, kdo vyrazí se stanem, může pomoci Ovenatning i det fri, brožura se seznamem míst, kde se dá za mírný poplatek (ca. 10 Dkr.) stanovat.


Fotbal

            Trávě se v Dánsku daří, z čehož profitují sporty jako fotbal nebo golf. Zpravidla bývá za každou větší vesnicí areál s několika hřišti, kde si může zahrát každý, kdo se dokáže domluvit. Nejoblíbenějšími kluby "velkého" fotbalu jsou kodaňské Brøndby a AB.

 
Golf

            Neuvěřitelně rozšířené sportovní odvětví, alespoň devět jamek má bezpočet míst, samozřejmostí je perfektní green.

 
Jízda na koni

            Na dánském venkově je pomalu víc koní než krav, tomu také odpovídají poměrně mírné ceny za hodiny ježdění, provozované některými farmami.

 
 
Turistika

            Největším nepřítelem pěší turistiky je déšť. Dánové jsou však optimisty a přes léto organizují mnoho akcí, i vícedenních. S prospěchem lze sledovat i značené cyklotrasy (viz. cyklistika).

 

Vodní sporty

da_009_sm.jpg 3.1K            Koupání: v letních měsících vystupuje teplota vody až na 20 stupňů a mnozí míří k moři. Velkou část pobřeží tvoří dlouhé pláže s jemným bílým pískem. Vyhlášené je severní pobřeží Sjaellandu (Rørvig strand, Høve strand), severní Jutsko (Løkken strand nebo Skagen, kde si lze vybrat mezi Baltem a Severním mořem), některé ostrovy (Laesø) apod. Z Kodaně se jezdí na jih na Ishøj strand, příkřejší a divočejší je pobřeží Skaggeraku (západní Jutsko), některé zálivy jsou více bahnité (Roskildefjord). Zárukou kvality je tzv. modrá vlajka (Blå flag), přičemž prioritou je čistá příroda. Zázemí bývá chudší, možnosti vodních sportů omezené. Koupání "nahoře bez" je běžné, nudisté řídcí. Občas je třeba dávat pozor na medůzy, bezbarvým se říká Vaenmen (vodní muž) a nežahají, pěkně popálit dovede Braenmen (ohnivý muž) s oranžovými chapadly.

            Windsurfing: půjčovny a školy fungují především na západě Jutska, kde jsou také nejlepší podmínky, tj. poměrně stálý a silný západní vítr. Nejdelší úsek měřící 50 km je v zálivu Jammerbugten jižně od Hirtshals. Sekretářem svazu (Dansk braetsejler organisation) je Ole Klemmensen, Birkevej 2, 6800 Varde, tel.7521 0281, fax. 7521 0232, Mobil: 2046 7581
E-mail:info@dbo.dk
            Jachting patří k nejoblíbenějším vodním sportům. Častý je především v oblasti jižně od Fynu a jižně od Sjaellandu (Smålandshavet), dále podél švédského pobřeží. Loď si lze i půjčit, obvykle na týden se vším vybavením od 6.000 Dkr. výše, jednou z více společností je Det Nordatlantiske Compagni, Gøteborgvej 12, 9200 Ålborg (tel. 98 79 06 99, fax 98 18 71 66).

 

Rybářství

Licenci povolující rybaření lze zakoupit na poštách a v turistických úřadech. Cena je 25 Dkr na 1 den, 75 Dkr na týden a 100 Dkr na 1 rok. Na soukromých pozemcích je třeba za podobnou úplatu získat souhlas majitele.

   

da_040_sm.jpg 3.4K