Místopis 

 

Fyn

            Fyn je třetím největším ostrovem Dánska o rozloze skoro 3 tisíce km². Kromě hlavního centra Odense je největším lákadlem Egerskov, prý nejlépe zachovaný renesanční vodní zámek v Evropě, který vlastní hraběcí rod Ahlefeldt-Laurvig-Bille. Otevřený pro veřejnost je od května do září od 10 hodin. Zavírací doba silně kolísá, od 17:00 mimo léto po 23:00 o červencových středách, vyplněných zábavným programem. Kromě interiérů a krásného parku je v zámku umístěno muzeum veteránů včetně letadel, vozů záchranné služby a hasičů. Zámeckým lesem vede cesta po lanových mostech, až 15 m nad zemí. Vstupné do areálu, muzejí, labyrintů z živého plotu: 60 Dkr, do zámku dalších 50 Dkr, děti poloviční. V parku je kavárna. Adresa: Egeskov, 5772 Kvaerndrup. Tel. 62 27 10 16.

            Na ostrově Tåsinge u Svendborgu, mezi Fynem a Langelandem, je barokní zámek Valdemar's Slot z poloviny 18. století s původní restaurací pod zámeckým kostelem. Otevřeno          je o velikonocích, od května do září a víkendy v říjnu, 10-17. Vstup 55 Dkr, děti 30 Dkr. Adresa: Slotsalleen 100, Troense. V Kerteminde, které dříve sloužilo Odense jako přístav, přibližuje Fjord & Baeltcentret na Margrethes Plads 1 podmořský život od února do konce listopadu. Vstup 60 Dr, zlevněný 35 Dkr. Hlavní atrakcí jsou cvičení delfíni.

            Velmi oblíbený je mezi turisty malý ostrov Ærø jižně od Fynu, s centrem v Ærøskøbingu, malebném městečku se zachovalým jádrem. Info: Turistbureau, Vestergade 1B,
5970 Ærøskøbing.

  

Kodaň

    da_023_sm.jpg 3.2K     
            
dostal biskup Absolon od krále Valdemara a vybudoval tu od roku 1167 pevnost Slotsholmen. Královským sídlem se stala za Erika VII. (1416), dlouho ale zůstávala uvnitř těsných hradeb, dokola obehnaná vodním příkopem. Do nových čtvrtí se chodilo po mostě (bro) a odtud i jejich názvy: Vesterbro, Østerbro, Nørrebro. Bouřlivý rozvoj nastal s průmyslovou revolucí, kdy rychle pohltila přilehlé obce. Dnes má velká Kodaň (Storkøbenhavn) na 1,4 milionu obyvatel. Paprskovitě se rozbíhá od ostrova Slotsholmen s přilehlou pěší zónou Strøget k umělým jezerům Skt. Jørgens Sø, Peblinge Sø a Sortedams Sø, kterými víceméně končí centrum a dál na sever, západ a jih. Historii města dokládají modely, mapy a další exponáty městského muzea (Københavns Bymuseum) na Vesterbrogade 59, otevřeného denně kromě úterý 10-16 (v zimě 13-16). Jednou týdně (pátek nebo středa) volný vstup. Symbolem města je Malá mořská víla, dílo sochaře E. Eriksena, od roku 1913 melancholicky sedící u pobřeží. V posledních letech nemá moc štěstí, již dvakrát jí lovci suvenýrů uřízli hlavu.

Na Slotsholmen je dodnes sídlo dánské moci, reprezentované majestátním zámkem Christiansborg: audienční královské místnosti, parlament, ministerstva, soudní dvůr, státní archiv. V přilehlých křídlech zámek skrývá muzeum královských drožek, divadelní společnost a muzeum, kostel atd. V podzemí zámku jsou zakonzervovány ruiny původního Absalonova hradu, za zmínku jistě stojí i nedaleká renesanční budova burzy, která odolala mnoha ničivým požárům. Zato královská rodina nevydržela a po jednom z nich se odstěhovala do dalšího z kodaňských zámků, severnějšího Amalienborgu. Ten nechal rokokově vystavět král Frederik V. v polovině 18. století jako nové centrum města. Je-li královna přítomna, vlaje nad ním vlajka. Na své narozeniny 16. 4. odtud zdraví své poddané a koná se slavnostní přehlídka. Ze stejné doby jako zámek je i impozantní kostel Marmorkirke.

da_018_sm.jpg 4.7KZe všech dánských králů se nejvýrazněji podepsal na podobě města Christian IV., člověk vpravdě renesanční. Nechal postavit nejlepší vyhlídku na Kodaň, věž Rundetårn bez jediného schodu. Odtud konal svá pozorování Tycho de Brahe a vypráví se, že ruský car Petr Veliký vjel nahoru na koni a jeho korpulentní žena dokonce v kočáře. Vybudoval i letní sídlo Rosenborg, nejkrásnější příklad dánské renesanční architektury, kde jsou uchovávány dánské korunovační klenoty, od Christianovy koruny po perly současné královny. Druhé patro má 24 místností, vyhrazených jednotlivým dánským králům. Rosenborg, Øster Voldgade 4A, je otevřený denně minimálně od 11 do 14 hodin, přes zimu kromě pondělí. Vstup 50 Dkr, děti 10 Dkr. K zámku přiléhá nejoblíbenější kodaňský park.

Středem Kodaně, od radnice, před kterou sedí H.C.Andersen v nadživotní velikosti až po romantický přístav Nyhavn, vede nejstarší pěší zóna na světě - Strøget, doslova napěchovaná hospůdkami, obchody a památkami. Pokud se od radnice zvolí opačný směr po Vesterbrogade a za nádražím zahne doleva, dorazí se do ulic s etnickými restauracemi, nočními kluby a tetovacími salony (Abel Cathrines Gade). Nezávislý statut má komuna Frederigsberg se zámkem (dnes vojenská akademie) a parkem stejného jména, který byl založen na barokním, souměrném půdorysu, ale romanticky přestavěn, čímž vznikla zákoutí s pseudo letohrádky, chrámy a spoustou vody. V rohu parku je malé útulné Zoo (vstup 70 Dkr).Kodaňská muzea:

Národní muzeum (Nationalmuseet), Ny Vestergade 10, tel. 3313 4411. Otevřeno denně mimo pondělí 10-17, ve středu vstup volný, jinak 40 Dkr, slevy. Bohaté expozice o historii Dánska od pravěku po novověk včetně nálezů votivních darů z močálů a hrobek, vikingské lodě, runové kameny atd. Sbírka mincí, starožitností, etnografické oddělení. Historie ožívá za pomoci nejnovějších metod, muzeum je po právu držitelem mnoha ocenění včetně prestižního titulu "Muzeum roku".

Národní galerie (Statens museum for kunst), Sølvgade 48-50, tel. 3374 8494. Otevřeno denně mimo pondělí 10-17 (středa do 20), vstup 40 Dkr. Malby, kresby, grafiky, sochy a instalace od 17. století, za zmínku stojí holandské malířství 17. století a dánské 19. století. Aby vznikl prostor pro moderní umění, byla původní stavba nově obestavena, což vyvolalo mnohé kontroverze. Převažující názor: zevnitř zajímavé, zvenku šokující.

Glyptotéka (Ny Carlsberg Glyptotek), Dantes Plads, tel. 3341 8141. Otevřeno denně mimo pondělí 10-16, středa a neděle vstup volný, jinak 30 Dkr. Oslňující sbírky starověkého umění: Egypt, Etruskové, Řecko, Řím, Palmyra; dánské a francouzské malířství a sochařství 19. století (skvělý August Rodin).

Thorvaldsens museum, Porthusgade 2, tel. 3332 1532. Otevřeno denně mimo pondělí, středa vstup volný, jinak 20 Dkr. Muzeum na třech patrech uchovává velkou část klasicistního sochařského díla Bertela Thorvaldsena, patrně nejvýznamnějšího dánského umělce všech dob. Portréty významných vládců, umělců, šlechty, výjevy z mytologie, křesťanství, dále jeho sbírky starého umění. Krásné interiéry, v atriu je umělec pohřben, na zdi muzea je zachycen jeho triumfální návrat do Kodaně z uměleckého exilu v Římě.  

da_024_sm.jpg 4.3K

Davidovy sbírky (Davids samling), Kronprinsessegade 30, tel. 3373 4949. Otevřeno denně mimo pondělí 13-16, vstup volný. Bývalá soukromá židovská sbírka evropského umění a uměleckého řemesla, ale především islámského umění (koberce).

Archa (Archen), muzeum moderního umění, Skovvej 100, Ishøj (bus 128), tel. 4354 0222. Otevřeno úterý-neděle 10-17, středa 20-21, pondělí zavřeno. Vstup 40 Dkr. Umění po 1945, hlavně dánské a skandinávské. Bohatý doprovodný program (filmy, hudba, divadlo). Nově otevřené muzeum stojí prakticky na pláži a konkuruje starší Louisianě.

Experimentarium, Tuborg Havnevej 7, 2900 Hellerup, tel. 3927 3333. Otevřeno úterý 9-21, víkendy a svátky 11-17, ostatní dny 9-17. stup 79 Dkr, děti 57 Dkr. Jedinečné vědecké centrum na severu Kodaně, kde se dospělí, ale především děti hravou formou seznamují s nejmodernější technikou a výzkumem.

Tycho Brahe Planetarium & Omnimaxtheater, Gl. (=Gamle) Kongevej 10, tel. 3312 1224. Otevřeno denně od dopoledne do 21 hod., vstup 72/56 Dkr. Výstavy, programy, omnimax filmy na největším světovém formátu.

Ripley's Believe It or Not! Rådhuspladsen 57, tel. 3391 8991, otevřeno denně od 10:00. Muzeum kuriozit, není pro lidi se slabším srdcem.

Carlsberg Museum, Valby Langgade 1, tel. 3327 1274, otevřeno pondělí-pátek 10-15, vstup volný. Dokumentuje vývoj největšího dánského pivovaru a výroby piva od pravěku po geneticky modifikovaný chmel. Včetně filmových reklam od 30. let.

 

Møn

    da_029_sm.jpg 2.2K        
         
Menší ostrov, spojený mosty se Sjaellandem a přes menší ostrov Bogø s Falsterem, leží takřka na cestě z Čech do Kodaně a nabízí vyrovnaný koktejl přírody, kultury a relaxace na té nejvyšší úrovni. Střediskem ostrova je jeho jediné město Stege, informační kancelář leží hned u mostu přes přístav (Storegade 2, tel. 5586 0410), muzeum ostrova na téže hlavní ulici č.75 (v pondělí zavřeno). Silnice 287 na východ projíždí vesnice Keldby a Elmelunde, které mají v kostelech krásné středověké fresky tzv. Elmelundské školy (další jsou ve Fanefjordkirke na jz ostrova) a končí u křídových útesů Møns Klint, které padají do moře z výšky okolo sto metrů. Postarší hotel Store Klint chce 500-600 Dkr za dvoulůžkový pokoj, levnější je místní kemp. Útesy se táhnou až k zámku Liselund, kde bývají přes léto koncerty (omezená možnost ubytování). Pláže pod útesy jsou nesmírně romantické a vedou na volné moře, zpáteční cesta do vrchu dá ale zabrat, proto mnozí dají přednost písčitým plážím, které se táhnou po celém jižním pobřeží (u Hårbølle je příjemný, klidný kemp), nebo i severně od Stege. Zbývá zmínit prehistorické památky: dolmenový hrob u Sømarke, komorové hrobky Kong Asgers Høj, dvoukomorový Klekkendehøj (doprovodný program, aktivity pro děti i ubytování nabízí statek Klekkendegaard, Klekkendevej 13, 4792 Askeby, tel. 5581 7047) a stometrový Grøn Jaegers Høj, všechny na západě ostrova.

 

Odense

            Třetí největší město Dánska je centrem ostrova Fyn. První zmínka o něm pochází již z konce 10. století, v roce 1020 se stalo sídlem biskupa, v roce 1086 tu byl zavražděn král Knud II., později svatořečený, městská práva získalo roku 1335. Zuří v něm tichá válka o dominanci mezi dvěma proslulými rodáky, nejvýznamnějším dánským spisovatelem H.C. Andersenem a nejvýznamnějším komponistou Carlem Nielsenem. Nielsen má malé muzeum ve svém rodném domě jižně od města (Albanivej 128) a reprezentativní oddělení v koncertním domě na Claus Bergs Gade. Andersenův rodný dům (Hans Jensens Straede 39-43) je také muzeem, navíc rozšířeným o přilehlé budovy. Stojí uprostřed staré, chráněné zástavby. Dětství spisovatel prožil v nuzných poměrech domu v Munkemøllestraede 3-5 (matka zemřela jako alkoholička). Kromě toho je na ostrově, který tvoří Odense Å, park H.C. Andersena s jeho sochou, ve skanzenu Den Fynske Landby se v létě konají hry H.C. Andersena a na podzim se běhá maratón H.C. Andersena (www.hcamarathon.dk ).

            Kulturním centrem města je Brandts Klaedefabrik na Pantheonsgade, sídlo muzejí grafiky, tisku, fotografie, moderního umění a uměleckého řemesla. O době bronzové informuje archeologická výstava na statku Hollufgård na jihu Odense, díla malířů tzv. fynské skupiny z přelomu století jsou shromážděna v muzeu umění na Jernbanegade 13. Za prohlídku stojí i gotický dóm, pojmenovaný po Knudovi, jehož relikvie uchovává.

            Informace podává Odense Turist Bureau, Rådhuset, 5000 Odense C. Tel.  6612 75 20, Fax 6612 7586 každý den 9-19 hod, v zimě v neděli zavřeno.

 

da_016_sm.jpg 3.0K

 

Roskilde

            Nejvýznamnější dánské město raného středověku a vlastně první hlavní město Dánska založil Harald Modrozubý před více než tisíci lety. Od roku 1020 bylo biskupstvím, na místě tehdejšího kostela dnes stojí dóm, ve kterém jsou pochovaní téměř všichni dánští králové i někteří jejich příbuzní. Nejstarším - včetně Haralda - patří sloupové hroby v chóru, na kterých jsou vyobrazeni. Královna Margrethe (Markéta), sjednotitelka Dánsko-Švédsko-Norské říše, odpočívá na čestném místě v centru chóru, ostatní v přistavovaných kaplích. Jen na posledního, krále Frederika IX., už nezbylo místo a musel vzít zavděk mauzoleem, přistaveným ke kostelu zvenčí. Zdá se, že v něm bude místo i pro budoucí pomazané hlavy.

            Dóm je nesmírně zajímavý i po architektonické stránce, neboť panovníkům byly stavěny kaple či krypty v dobovém stylu. Objevení pozdně gotických fresek v kapli Christiana I. bylo v minulém století impulsem k výzkumu ostatních kostelů. V renesanční kapli Christiana IV. stojí jeho socha od Bertela Thorvaldsena. Následuje baroko, klasicismus - do prohlídky dómu se není radno pouštět bez plánku, který je v několika jazycích k mání u vstupu. Vstupné 12 Dkr, zlevněné polovina, prohlídky s průvodcem se konají přes léto v dánštině, němčině a angličtině za 30 Dkr. Nepravidelně (v létě každou půlhodinu) se pro omezený počet zájemců otevírají dveře muzea dómu napravo od chóru (zaujme kopie zlatých šatů královny Margrethy).

            Městské muzeum, které mapuje vzestup Roskilde i jeho pád po reformaci, je po obou stranách Skt. Ols Gade 15 a 18. Vstupné 25 Dkr, otevřeno denně 11-16. Středověké Roskilde vyrostlo kolem dómu a jen postupně se šířilo k fjordu, kde stála vesnice Jørgensbjerg se špitálem pro malomocné. Její kostel z roku 1080 má stavební prvky ještě o půl století starší a je tedy nejstarší kamennou stavbou Dánska. Vedle v přístavu je muzeum vylovených vikingských lodí, které byly severněji ve fjordu potopeny, aby zablokovaly cestu k městu. Vikingeskibsmuseet je otevřeno denně, v zimě od 10-16 za 43 Dkr, v létě od 9-17 za 52 Dkr (zlevněné 27 Dkr). První srpnový týden je program bohatší o "vikingský trh", ale i zbytek léta se lze svést na replice vikingské lodě či pozorovat restaurátory při práci. Nedaleko od muzea je přístupná sklářská dílna (Skt. Ibs Vej 12), z přístavu vyráží parník Harald Blåtand na vyhlídkovou plavbu po fjordu do Frederikssundu - zpátky se dá pro změnu jet Viking-Busem. Info: Sydkajen 21, 3600 Frederikssund.

  da_022_sm.jpg 3.2K            
         
Jedinečné středisko pro výzkum pravěkého života vyrostlo v Lejre, několik kilometrů jz od Roskilde: Lejre Forsøgscenter. Od železniční stanice Lejre sem jezdí bus 233. V pravěkých vesnicích, kultištích a dalších objektech mapuje život v Dánsku od doby kamenné po Vikingy, program je rozmanitý - kácení stromů kamennou sekyrou, štípání pazourků, lovy, stavění domů, obětování v rašeliništi, extatické tance v rekonstruovaném bludišti. V centru se dá i pravěce bydlet, alespoň jeden člen "rodiny" by ale měl umět dánsky. Otevřeno od května po říjen, denně 10-17 (mimo léto je v pondělí zavřeno).  Vstupné je 60 Dkr, zlevněné polovic, ale zvlášť šetřiví návštěvníci mohou zvolit polní cestu vlevo od vchodu a za rohem přelézt plot - uhlídat 35 ha centra je nereálné. Že bylo zvoleno právě Lejre není náhoda. Skutečně tu bylo pravěké centrum a památky jsou rozsety po celém okolí, např. komorový hrob Øm Jaettestue u cesty k vesnici Øm (světlo nebo sirky s sebou) nebo tzv. "Kamenné lodě" u Gammel Lejre, hroby ve tvaru lodí, až 83 metrů dlouhé.

            Cesta k centru Lejre vede kolem rokokového zámku Ledreborg z roku 1739 s krásnými původními interiéry a velikým parkem. Dodnes je obýván, většina je ale přístupná, od poloviny června do konce srpna denně, od května do konce září v neděli, vstup 50 Dkr, zlevněný 25 Dkr. 

            Zcela na přítomnost je zaměřena největší dánská rocková událost - Roskilde Festival. Zájem bývá každoročně mnohem vyšší, než počet vstupenek, kterých bylo v roce 2000 prodáno "jen" 70.000 (z toho asi polovina do zahraničí). Organizátoři stojí o pestrost, na několika pódiích vystupují vedle sebe nejznámější světové kapely i začínající hvězdičky a představitelé nových trendů. Kromě toho usilují o co nejmenší zatížení přírody (kromě jiného má festival vlastní železniční stanici). Na neštěstí, které se však odehrálo v roce 2000, nikdo jen tak nezapomene. Osm lidí ušlapáno, to je  bilance tohoto megalomanského festivalu. V katedrále v Roskilde se konala mše, některé hudební skupiny odjely, pořadatelé však festival nerozpustili. Předprodej v Německu na: www.cts.de a www.ticketservice.de, tel. 0049-180 55700. Příští ročníky se uskuteční od 28.6. do 1.7. 2001 a od 27. do 30.6. 2002.

da_041_sm.jpg 4.4K 

Severní Jutsko

            Centrem jinak zemědělské oblasti je čtvrté největší město Dánska Ålborg (také Aalborg, čti Olbor), ležící na obou březích Limfjordu. Je průmyslovým a obchodním centrem, kde se vyrábí (a také v hojné míře konzumuje, především v barech na ulici Jomfru Ane Gade) tradiční dánská lihovina Akvavit. Jedinečnou památkou je největší dánské pohřebiště z doby železné a vikingské Lindholm Høje s kamennými hroby ve tvaru lodí, které se nachází severně od města (muzeum má otevřeno denně, v zimě mimo pondělí 10-16). Turistické centrum leží na Østerågade 8, tel. 9812 6022, hned vedle největší renesanční stavby Skandinávie, kterou je Jens Bangs Hus z 20. let 17. století. Za pozornost stojí i hrázděný zámek Ålborghus blíže k Limfjordu.

            Mořské muzeum v Hirtshals má největší akvárium se studenou vodou na světě (4,5 mil. litrů) a v něm unikátní sbírku žraloků.