Doporučení a tradice

 

Královna Dagmar

da_003_sm.jpg 3.5K            Dánská královna Dagmar (1186-1213) se původně jmenovala Markéta a byla dcerou českého krále Přemysla I. Otakara, který ji provdal za dánského krále Valdemara II. Vítězného. Byla velmi oblíbena, její život a smrt při porodu daly vzniknout mnoha legendám, které zbásnil Svatopluk Čech (Dagmar, 1885). Při otevření jejího hrobu v kostele svatého Bendta v Ringstedu (1683) byl nalezen zlatý křížek s vyobrazením ukřižování a několika svatými, zhotovený pravděpodobně v Byzanci kolem roku 1000 (dnes v Národním muzeu), jehož kopie patří k oblíbeným suvenýrům.

  

Skanzeny

            Jak Dáni bydleli a žili se nejlépe pozná v jednom ze skanzenů (Frilandtsmuseet). Ty bývají velkoryse založeny a ukazují typické hrázděné, došky kryté domky, statky, mlýny atd. Hlavně přes léto ožívají tradičními řemesly, hospodářskými zvířaty a atrakcemi pro děti. Největší, Sorgenfri v Lyngby u Kodaně, je součástí Národního muzea a byla v něm znovu postavena stavení nejen z celého Dánska, ale i z jihu Švédska, Šlesvicka-Holštýnska a Faerských ostrovů, včetně větrných a vodních mlýnů. Otevřeno má květen-říjen 10-17 hodin kromě pondělí. Volný vstup pro děti do 16 let a každou středu pro všechny. Regionální skanzen ostrova Fynu a okolí Den Fynske Landby stojí jižně od Odense (Sejerskovvej). Na Jutsku je zajímavý skanzen v Hjerl Hede u Limfjordu, sestává z vesnice minulých století a pravěkého sídliště. Otevřeno má od dubna do října, v létě je plný života včetně denních divadelních představení. Dobré spojení je po železnici z Vinderupu nebo Holstebro. Netradiční a v Dánsku jedinečný je skanzen Den Gamle By v části botanické zahrady v Århusu, který ukazuje, jak se kdysi žilo spíš než co z toho dnes zůstalo, takže má bohaté interiéry z často nově vyrobených předmětů.

 

Zábavní parky

da_005_sm.jpg 2.3K            Nejstarší zábavní park vznikl již v 16. století v Bakken, severně od Kodaně - dnes prakticky ve městě. Ke zdejšímu léčivému prameni se scházeli poutníci v takovém množství, že se tvořily fronty, což přilákalo žongléře a  komedianty, kteří měli takový úspěch, že si posléze začali stavět stálé stany. Jako tehdy, i dnes, kdy Bakken nabízí přes sto atrakcí, je vstup do areálu volný a platí se jen to, co si člověk vybere, zadarmo jsou různá divadelní představení, zvláště pro děti. Adresa: Dyrehavsbakken, Dyrehavevej 62, 2930 Klampenborg, tel. 0045-3963 3544.

            Tivoli, kodaňský symbol zábavy, je otevřeno od velikonoc do konce září od 11 hodin zhruba do půlnoci. Leží v centru města na Vesterbrogade 3, tel. 33 15 10 01. Letní vstupné je 49 Dkr, pro děti 25. K tomu je třeba připočítat lístky na jednotlivé atrakce (většinou 20-30 Dkr). Nejdražší je obrovitá "Zlatá věž", z které už je pěkný výhled na město - bohužel jen chvilku, poté následuje volný pád. Bez přestání se konají různé akce, od pantomimy přes cirkus po rockové koncerty. Menší parky na způsob kodaňského Tivoli (které nadchlo Japonce natolik, že si chtějí postavit jeho věrnou kopii) jsou v zámeckém parku v Århusu (Tivoli Friheden), v Ålborgu (Tivoliland) a v Odense (Fyns Tivoli).

            Nordsjaellands Sommerpark nedaleko severního pobřeží Sjaellandu na silnici 223 nabízí přes léto spoustu pohybových aktivit pro děti. Adresa: Kirkevej 43, 3230 Graested, vstup 99-109 Dkr, děti do 90 cm zdarma. Rájem pro děti je pohádková země Fantasy World u Ringstedu, hned u dálnice E 20. Má krásný park plný skluzavek, trampolín a hlavně stovek pohyblivých figurín z říše pohádek. Otevřeno je skoro celý rok od 10-17 hodin, vstup 70 Dkr, děti 45 Dkr, do dvou let 20 Dkr. Na jižním Sjaellandu je podobně zařízen Bonbon-Land mezi Naestved a dálnicí na Kodaň (Gartnervej 2, 4684 Holme-Olstrup) se spoustou vodních atrakcí. Otevírá od velikonoc o víkendech 9:30-17:00, od poloviny května do konce srpna denně 9:30-20:00, v září a říjnu víkendy a dánské prázdniny. Vstup 109-125 Dkr, různé slevy. Zdarma pro děti do 90 cm! 

            Malí i velcí milovníci lega jsou vítáni v Legolandu u jutského Billundu, nejnavštěvovanějším místě Dánska mimo Kodaň, založeném 1968. Kromě zvířat a měst, složených z miliónů kousků lega, nabízí Legoland i kolotoče, Divoký západ, autoškolu pro děti a mnohé další. Kromě toho má i vlastní poštu a letiště. Otevřen je od dubna do září/října od 10 do 20/21 hodin, vstupné 100 Dkr, děti 90 Dkr, důchodci 60 Dkr. Většina atrakcí končí dvě hodiny před uzavřením, poté je již vstup zdarma.

  

Louisiana

Muzeum moderního umění mezi Kodaní a Helsingørem, Gamle Strandvej 13, Humlebaek, tel. 4919 0791. Otevřeno denně 10-17, středa do 22, vstup 60 Dkr. Instalace u moře pod širým nebem, vhodné pro skupiny (sleva), piknik. Slevy při koupi vstupenky s jízdenkou z jakéhokoli místa na Sjaellandu, ale třeba i ze švédského Malmø.

 

Suvenýry

Prestižní dánské výrobky zastřešuje firma Royal Copenhagen. Je to v prvé řadě královský porcelán se světoznámým vzorem Flora Danica, dále stříbro z designérské dílny Georg Jensen a ručně foukané sklo. K nim se řadí jantarové šperky. Velký výběr nabízí obchody na Strøget.

 

Výjimečnosti a odlišnosti

 
Christiania

  da_007_sm.jpg 2.9K           V roce 1971 vyklidilo vojsko kasárna na ostrově Christianshavn, východně od centra Kodaně. Než se dořešily administrativní záležitosti, obsadilo chátrajících ca. 30 hektarů asi tisíc squaterů, kteří zde vyhlásili "svobodné město Christiania". Policejní razie a jiné pokusy o jejich vyhnání selhaly, až se vláda rozhodla území Christianie prohlásit za "sociální experiment" pod správou ministerstva obrany. Alternativní životní styl je dodnes podnětem k mnoha kontroverzím: místní "podnikatelé" zhusta neplatí daně, interní záležitosti řídí samospráva, zcela otevřeně se tu pěstuje a prodává marihuana, volně pobíhající psi (často úctyhodných rozměrů) nebývají očkováni. To vše, podle většinového názoru, vyvažují positiva: koncem 70. let byly z Christianie úspěšně vykázány tvrdé drogy, vzniká tu svérázná architektura, funguje několik prosperujících podniků (nejznámější je továrna na jízdní kola se všelijakými přídavnými vozíky Pedersen - Christiania bikes), uplatnění tu nachází stovky jinak problematických až asociálních jedinců. A především, Christiania je jedním z velkých turistických magnetů Kodaně. Z centra sem jezdí bus č.8, pěšky stačí přejít Knippelsbro a odbočit z Torvegade okolo kostela Vor Frelsers Kirke do Prinsessegade. Hlavní vchod je naproti Bådsmandsstraede, přes prázdniny tady každý den (na jaře a na podzim o víkendech) od 15:00 začíná asi dvouhodinová prohlídka čtvrti v angličtině. Kromě konopí jsou častými suvenýry svérázné šperky, hlavně stříbro a jantar. Focení a filmování je zakázáno.

 

Prázdniny

            Školáci mají prázdniny jindy než čeští. Přibližně jde o následující termíny: týden o velikonocích; od ca. 20. června do ca. poloviny srpna; týden uprostřed října (42. týden); týden o  vánocích. Jejich znalost je praktická, protože mnoho turistických podniků a atrakcí otevírá s velikonočními prázdninami a zavírá po říjnových.

 

Svátky

            Svátky a dny pracovního klidu odpovídají protestantskému vkusu:

Nový rok, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Velikonoční pondělí, Den modliteb, Nanebevstoupení Páně (svátky pohyblivé), Svatodušní svátky, 5. 6., 25. a 26. 12, 31. 12.

 

Dánština

            Patří k severní větvi germánských jazyků. Má oblibu v mumlání a polykání konce slov, zvláštní samohlásky ø, æ, å, které řadí na konec abecedy a pozoruhodnou výslovnost některých souhlásek. "d" zní většinou jako l, "j" a "g" varírují, "r" je hrdelní. Členy en a et se vkládají za konec slova (dům-hus, ten dům-huset). Z uvedeného je zřejmé, že nemá smysl zkoušet Dánům vysvětlit, že chci např. do Rødovre, protože taková slova našinec bez tréninku "srozumitelně" nevysloví. Lépe je požadovanou destinaci ukázat na mapě či napsat a snažit se zapamatovat její výslovnost pro příště.