Ubytování   

         

           Při rozhodování o pobytu v Černé Hoře, musí každý sám zvážit, co mu nejlépe vyhovuje a jaké jsou jeho časové a finanční podmínky. Někdo hledá rušná místa s nočním životem, jiný naturismus a další klidné zapomenuté místo. Před cestou je třeba se informovat  o všech faktorech, které by nám mohly návštěvu znepříjemňovat.

 

Hotely

          Hotely nabízejí širokou škálu ubytování, a to  v pěti kategoriích, L, A, B, C a D, to znamená v různých cenových relacích. Hotely disponují s 35.000 lůžky, v Budvě například Slovinci rekonstruovali velký hotel. V některých objektech, kde je majitelem stát, mají dvojí cenu pro turisty ze zahraničí asi o 35% vyšší.  V hotelech kategorie L a A se můžeme ubytovat ve dvojlůžkovém pokoji od 50,-- euro a výše za noc, v kategorii B lze počítat s cenou od 30,-- euro.  V hotelu kategorie C stojí noc ve dvojlůžkovém pokoji od 20,-- euro, služby zde jsou však minimální, ve všech třech uvedených případech bývá součástí ubytování a tím i ceny snídaně /doručak/. Hotel kategorie D je v podstatě jednoduchou ubytovnou a zde lůžko stojí od 10,-- euro. Uvedené ceny se týkají hlavní sezóny, mimo sezónu jsou ceny cca o 30% nižší. Většina hotelů na pobřeží je od listopadu do dubna uzavřena. Před ubytováním doporučuji pokoj prohlédnout a přesvědčit se o funkčnosti veškerého vybavení a zařízení. Při plánovaném delším pobytu v hotelu je cenově výhodnější jej objednat prostřednictvím cestovní kanceláře, včetně plné penze nebo polopenze. Některé hotely zvláště na jihu jsou v zuboženém stavu.

 

Penziony

          Ve většině případech jde o podobné ubytování jako v soukromí, kde jsou však nabízeny  další služby, snídaně, oběd, večeře, půjčovna sportovního vybavení atd. Penziony jsou rozděleny do třech kategorií I, II, III, poslední nemá např. na pokoji vodu ani WC, vše je společné někde na patře. Ubytování za 1 osobu lze pořídit od 10,-- euro za noc.

 

Motely

          Ubytování v motelu vyjde levněji než v hotelu. Motely jsou rozděleny do třech kategorií I, II, III. Informujte se vždy o nabízených službách, které jsou v ceně.

 

Soukromí

          Ubytování je rozděleno do dvou skupin, na pokoje a apartmány a ty dále do třech kategorií I,II,III.       

          Pokoje jsou dvojlůžkové někde s možností přistýlky, v I. kategorii je součástí vlastní sociální zařízení, ve II. a III. je sociální zařízení mimo pokoje a současně jej používají další ubytovaní. K dispozici bývá vybavená kuchyně, někde není její užívání v ceně, musí se připlatit. Vybavenost pokojů je v závislosti na kategorii. Ve všech třech případech by měla být k dispozici teplá tekoucí voda. Ceny za ubytování v pokojích se v hlavní sezóně pohybují za  osobu a noc  od 5,-- euro mimo sezónu počítejte se slevou až 30%. Nezapomeňte, že je možno o ceně smlouvat.

          Apartmány jsou většinou 2, 4, 6 lůžkové s možností přistýlek. Kategorie je závislá na kvalitě objektu, obývacího pokoje, zařízení, terasy atd. Součástí apartmánu je sociální zařízení a vybavená kuchyňská linka včetně ledničky, to vše je pod jedním uzavřením. Ceny jsou za pronájem celého apartmánu, bez ohledu na obsazenost lůžek. 

Přehled cen:
hlavní sezóna

  
      apartmán 2 lůžkový     od  20,--  euro za noc
        
apartmán 4 lůžkový     od  45,--  euro za noc
        
apartmán 6 lůžkový     od  55,--  euro za noc 

          Mimo seźonu je cena cca o 30% menší. Vzhledem k menší poptávce k vytížení lůžek, je zcela na místě s majitelem o ceně smlouvat, výše ceny je též závislá na délce pobytu.  Před uzavřením dohody o pronájmu doporučujeme si celý objekt prohlédnout. V některých případech majitel v ceně poskytuje domácí víno, ryby i další plody moře a jeho zemědělské výpěstky.

        

Kempy

          V Černé Hoře v současné době mají turisté k dispozici minimum provozuschopných kempů např. .Zelenika, Kotor, Tivat ,Budva, Ulcinj. Většina dříve vyhlášených kempů pod Ulcinjem byla zničena nebo poškozena ubytovanými běženci. Kempy jsou rozděleny do třech kategorií I,II, III.