Národní parky:

         

 Durmitor

           Národním parkem byl vyhlášen již v roce 1952. Jedná se o oblast dosti málo navštěvovanou, ještě s nedotčenou přírodou. Monumentální jsou krasové kaňony řek Tary a Pivy. Masív Durmitoru dosahuje největší výšky Bobovým Kukem s 2525 m.n.m. – nejvyšší hora Černé Hory. Geologicky se skládá s druhohorních vápenců silně zvrásněných, poznamenaných tektonickou a ledovcovou činností. Častými krasovými jevy zde jsou závrty, propasti, jeskyně a 19 jezer, většinou ledovcového původu. Hlavním turistickým střediskem celé oblasti je rozložené městečko Žabljak, ležící v nadmořské výšce 1450 m. Bylo zde vybudováno i středisko zimních sportů.  Národní park Durmitor byl vzat pod záštitu UNESCA s rozlohou 39 000 hektarů.

 

Biogradska gora

           Představuje ucelený zachovalý ekosystém na 5400 hektarech v centrální části pohoří Bjelasice. Součástí parku  jsou řeky Tara a Lima. Ve vzrostlých smíšených lesích zde žije na 150 druhů ptáků, ale též medvědi, vlci, divoké kozy, jeleni, lišky, vydry atd. Pro svoji jedinečnou přírodu a čistý vzduch je vyhledávána skalními turisty.

 

Skaderské jezero  

ch_109_sm.jpg 2.9K
           Jedná se o největší jezero na Balkánském poloostrově o rozloze 391 km², rozkládající se mezi masivy pohoří Prokletije – Rumija – Katunským krasem. Více než 1/3 vodní plochy spadá do Albánské republiky. Jezero napájejí řeky Morača a Rijeka Crnojeviča, naopak z něj vytéká řeka Bojana. Celkem má 50 ostrovů, žije v něm velké množství ryb a hnízdí zde různé druhy ptactva. Jezero nedosahuje velké hloubky, v průměru kolem 6 metrů. Vzdálenost jezera od moře činí 7 km.

 

 

Lovcen

ch_088_sm.jpg 2.5K
           Skalní masiv nad městem Kotorem s nejvyšším vrcholem 1754 m.n.m. Horská silnice s 25 zatáčkami nás přivede po 18 km od moře až do průsmyku Krstac, pod úbočí vrcholu, odkud se nám naskýtá nádherný pohled na drsné horstvo a na miniaturní Boku Kotorskou  a nekonečnou mořskou modř. Za příznivého počasí lze zhlédnout i obrysy Italské pevniny.  Z průsmyku odbočuje kamenitá cesta na horu Lovcen, kde je v mauzoleu pohřben Petar II Petrovič Njegoš. Ve  vápencovém masivu Lovcenu se nachází nespočet  hlubokých propastí, mnohé z nich teprve čekají na průzkum. Svahy Lovcenu mají největší vodní srážky v Evropě - až 4600 mm ročně.