Odlišnosti Baleárských ostrovů

 

          Na všech ostrovech panuje naprostý klid. Místní obyvatelstvo se nenechá vyvést z míry a na vše má dostatek času. Proto je zbytečné někam spěchat, neboť domorodci zmatek a shon nemají v lásce. Od turistů se očekává, že se dokáží přizpůsobit poklidnému způsobu života už proto, že na Baleáry přijely na dovolenou. Proto není dobré se rozčilovat například nad pomalou obsluhou.

           Obchody mají přes poledne od 13 – 17 hodin pauzu. Domorodé obyvatelstvo si potrpí na pořádnou siestu, kterou odůvodňuje i počasím. Kvůli klimatickým podmínkám odmítali domorodci pracovat v největším horku, a proto trvá polední pauza ve většině obchodů čtyři hodiny. Obchody mají libovolnou zavírací dobu, neboť ve Španělsku nemají zákon určující povinnou dobu uzavření obchodů.

 

           Tapas – Tapas vymyslela španělská kuchyně a na ostrovech jsou oblíbené stejně jako jinde ve vnitrozemí.  Jedná se o misky a podnosy, na kterých jsou naaranžovány pochoutky jako krabi v oleji, fritované rybičky, kuličky z mletého masa, olivy, papriky, cukíny a různé druhy zeleniny.

 

           Talayotická kultura – název odvozen od názvu jedné z nejstarších staveb ostrova, tzv. Talaylotu. Tento druh staveb se začínal stavět již kolem roku 1500 př.n.l. Stavby mají prázdný interiér, proto účel talaylotů není dodnes znám. Existují domněnky o obranné funkci a nebo se tam prý schovávaly cenné předměty. Někteří také soudí, že mohly sloužit jako lidská pohřebiště, neboť se v některých z nich našly lidské ostatky. V okolí talaylotů se nacházejí zbytky kruhových obydlí, nazývané circulos. V talaylotické kultuře se pohřbívalo do bárkových hrobů, tzv. Navetas, což byly malé kamenné stavby s miniaturním vchodem, které svým tvarem připomínaly převrácenou loď. Horní podlaží sloužilo k vysoušení mrtvol a spodní podlaží jako kostnice. Podobné bárkové hroby nebyly nalezeny nikde jinde na světě, a jsou tudíž předmětem archeologických výzkumů.

 
 

 Zajímavosti a tradice na Baleárech


          Na Baleárských ostrovech je především ve večerních hodinách o zábavu patřičně postaráno. Spousta barů, tanečních podniků a diskoték čeká na turisty, stejně tak jako herny, kasina a nejrůznější show.

          Příkladem je hospůdka v anglickém stylu Smithś ve městě Alcúdia na Mallorce. Zde je možné skládat hlavolamy, soutěžit v „Riskuj“ a nebo si zazpívat s mikrofonem s textovou nápovědou.  Během dne je slyšet skoro na každém kroku místní folklór, takzvané flamenco nebo španělské kytarové variace.

Největší a nejstarší trh hippies se koná na ostrově Ibiza každou středu po celý den na Punta Araabi v Es Canyar. Důležité na tomto trhu je smlouvání mezi obchodníkem a kupujícím.

 
         
Typickým zaměstnáním obyvatelstva na Menorce je lov langust.

          Na ostrově Ibiza, v blízkosti přístavu hlavního města Mahón, je k dostání tzv. fashion ibiziana, neboli ibizská móda. Tento styl, nabízený v módních buticích, je velmi vyzývavý a poněkud bláznivý, ale k životu na ostrově neodmyslitelně patří.

ba_3_024_thumb.jpg 2.3K
 

Svátky a významné dny

 

1. leden - Nový Rok
5. leden - svátek Tří Králů
17. leden - menorský svátek – na počest znovudobytí ostrova křesťany (17. 1. 1287)
únor - karneval
Únor/březen - probíhá na Ibize Jarní festival, Festival de Primavera ve Svaté Eulalii.  Celé týdny se zde konají různé kulturní pořady a informace poskytují všechny recepce hotelů po celý rok.

5.duben - svátek v Sant Vincent de Sa Cala
1.květen - Svátek práce
1.neděle v květnu - největší lidová slavnost v Santa Eulária na Ibize, folklór, tanec
23.-24. červen - svátek San Juan, Ciutadella na Menorce
16. červenec - námořní slavnosti v Eivisse
3.víkend v červenci - Mercadal – svátek sv. Martina
23. –24. červenec - Es Castell - svátek Sant Jaume
25. červenec - Den sv. Jakuba – patrona Španělska
začátek srpna - Alaior -  svátek sv. Lorence (Festes de Sant Llorenç)
5.-8. srpen - na Ibize probíhají svátky Nostra Seňora de las Neus. Karnevalový charakter mají četné průvody, tance a lidové
slavnosti.
15. srpen - nanebevzetí Panny Marie
23. – 24.srpen - Ferreries – svátek Sant Bartomeu
konec srpna - Sant Lluis – svátek Sant Lluis
7. – 8. září - Mahón -  Svátek Grácie
12. říjen - výročí objevení Ameriky
1. listopad - Den všech svatých
Prosinec - svátky vánoční