Ubytování a stravování na Baleárech

 

Ubytování

          Na ostrovech je velká řada prvotřídních hotelů. Každá cestovní kancelář má k dispozici seznam hotelů, které sama doporučuje. Kompletní seznam ubytovacích kapacit je na každém ostrově a na požádání vám je vždy poskytne turistické centrum v daném hlavním městě ostrova.

          Další možností ubytování na Baleárech jsou kempy. Kempy jsou vybavené sociálním zařízením a většinou včetně služeb i gastronomického zařízení. Na Mallorce je možné kempovat u východního pobřeží v městě Arta a na severu u města sa Pobla.

          Na ostrově Menorca jsou rovněž dva kempingy. První se nachází nedaleko Alaior a druhý severně od městečka Ferreies.

          Nejvíce kempů má však ostrov Ibiza. Nachází se v  Sant Eulária des Riu, u města Sant Joan Baptista, severně od Sant Antoni de Portmany a poblíž města Sant Josep.

 

Orientační ceny za ubytování

          Cena pokoje v obyčejném hotelu se pohybuje od 1500 – 3000 peset za noc. Střední kategorie hotelů si účtuje 3000 – 6000 peset. Při ubytování v mládežnické ubytovně stojí jedna noc  1200 – 1500 peset. Průměrná cena za kemp se pohybuje kolem 600 peset za osobu, v některých kempech se platí ještě i za stan.

  

Stravování 

Menorca

          Na ostrově Menorca se nachází mnoho prvotřídních restaurací a stylových hospůdek nabízejících typické menorské speciality. Samozřejmě v Mahónu a Ciutadelle se již tradice mísí s komercí.

          Mezi typické hospůdky s domácí kuchyní patří Molí dés Recó  v Mercadalu, umístěná přímo ve větrném mlýně.

           Zhruba  10 km severovýchodně od Mahónu  poblíž Cala Mesquida se nachází pěkná restaurace Cap Roig s vyhlášenou kuchyní, umístěná přímo nad mořem.  Mezi místní speciality patří prvotřídní příprava pokrmů z ryb a darů moře.

           Další restaurací s menorskými specialitami připravovaných převážně z mořských plodů je v Mahónu, která je známá svým domácím prostředím.

          V mahónském přístavu se ve večerních hodinách probouzí k životu spousta příjemných nočních barů. 

          V historickém centru Ciutadelly se nachází útulná menorská restaurace La Guitarra s výbornou kuchyní, kde je možné si objednat polední menu za 1200 Peseta. 

          V samém středu přístavu v Ciutadelle je Café Balear, kde vaří obrovské krevety nebo mušle s omáčkou.

 

 

Ibiza

          Na Ibize s nepodává oběd dříve než kolem 13. hodiny. Po obědě následuje 2 hodinová siesta. Večeřet je zde zvykem až po 20. hodině a pravidelně po ní následuje silná káva. K jídlu se popíjí obvykle víno a minerální voda con gas (perlivá) nebo sin gas (neperlivá). Španělská specialita Sangría je osvěžující nápoj z červeného vína, pálenky, minerální vody, citrónové a pomerančové šťávy a kousky ledu a ovoce.

 

Mallorca

          Na Mallorce jsou velmi drahé restaurace s mezinárodní kuchyní. Pravé mallorské speciality je možné ochutnat za podstatně nižší ceny v takzvaných  „Fonda“,  „Posada“, „Hosteria“ nebo „Bar“.

          K mallorským specialitám patří především sopa mallorquina (mallorská polévka), camios, sobrasadas, sofrit pages (zapečené vepřové, skopové a kuřecí maso se zeleninou), ensaimada (nadýchaný spirálovitý koláč), greixonera de brossat (tvarohový koláč) apod.

          Mezi doporučené restaurace na Mallorce patří Na Burguesa, restaurace s vyhlídkou na hlavní město. Kromě výborného jídla je odtud nezapomenutelný výhled. Dalším příjemným zastavením je Bodeguita del Medio ve městě Cala Rajada. Specialitou je havanský koktejl Mojito.

          Ve všech restauracích je zvykem nechat zhruba 5 – 10 % spropitného, tzv. propina. Spropitné se obvykle číšníkovi  nechává na talířku.

 

ba_3_030_thumb.jpg 3.1K
 

Orientační ceny v restauracích:

 

Polední menu – 1200 PTS
Pokrmy z ryb – 1000 – 2000 PTS
Paella – 1200 PTS (jedná se o šafránové rizoto s masem, mořskými živočichy a se zeleninou)
Tapas – 500 – 1000 PTS
Pivo a nealkoholické nápoje – 300 PTS
Víno (láhev) – 1000 PTS

Menorský gin Xoriguer – 300 PTS (sklenka)

 

Orientační ceny potravin:

 

Chléb 40 PTS
Jogurt (4 kusy) 159 PTS
Banány 149 PTS
Minerální voda (0,5 l) 150 PTS
Kečup 75 PTS

Coca-Cola (2l) 138 PTS
Pizza mražená  194 PTS
Mletá káva (250 g) 215 PTS
Párky (1 kg) 495 PTS

 

Recept na polévku z mušlí

          Potřebujeme 250 gramů rajčat, 120 gramů cibule, 1 litr mušlí, 1 lžíce olivového oleje, 1 stroužek česneku, 30 gramů nudlí, majoránku, tymián, petrželku, pepř a sůl.

          Čerstvé mušle očistíme a zalijeme jedním a čtvrt litrem vody a vaříme, dokud se neotevřou. Na oleji zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme spařená a oloupaná rajčata a rozetřený česnek, majoránku, pepř a sůl, a dusíme. Přelijeme vývarem z mušlí a čtvrt hodiny vaříme. Potom polévku prolisujeme, přivedeme k varu a přidáme nudle a mušle bez lastur. Povaříme, přidáme petrželku s tymiánem a podáváme.