Kulturně historické památky Baleárských ostrovů

 

Bonany

          Kostel postaven ve 20. století, znám jako Horská katedrála, ve kterém se konají bohoslužby za “Naši svatou pannu”. Uvnitř kostela je uschován obraz Panny Marie z 8. století. Městečko je vzdáleno asi 15 minut od města Petra na ostrově Mallorca.

  ba_2_009_thumb.jpg 2.2K

Mahón

          V hlavním městě Menorky Mahónu se nachází velká řada historických památek:

          Městská radnice Ayuntamiento je barokní budova s neoklasickou fasádou z roku 1613.  Do fasády jsou zabudovány krásné hodiny, které v 18. století věnoval městu anglický guvernér Richard Kane.

          Kostel Panny Marie (Santa María) z 18. století je postaven ve stylu pozdně gotickém s prvky neoklasicismu a rokoka. Původní oltář byl zničen během občanské války, proto dnes stojí na jeho místě pouhá replika.  Pozoruhodné jsou obrovské dřevěné  varhany  s 3210 píšťalami,  30 pedály a 4 klávesnicemi. Podle iberského vlivu jsou některé píšťaly položené vodorovně. Varhany zhotovil švýcarský varhaník Johann Kyburz za necelé 4 roky.

          Františkánský klášter sv. Františka (Sant Francesc) pochází ze 17. století a v jeho chodbách byly zrestaurovány expozice archeologických sbírek menorského muzea. Kostel s klášterem sv. Carmen (Claustre del Carmen) byl vystavěn v roce 1726 a jeho chloubou je krásné křížové chodby.

 

Monti-Sion

          Místo ležící na jihu Mallorky. Zde se nachází gotický klášter, v jehož kostele je k vidění obraz Madonny od umělců Mallorské školy z 15. a 16. století. Z terasy  je vidět panorama od Santanyi, Campos až po Felanitx.

 

Monte Torro - poutní místo

          Na Menorce je nejvyšší hora Monte Torro. K tomuto poutnímu místu se váže křesťanská legenda o mnichovi a býkovi. Od 17. století zde stojí augustiniánský klášter. Každou první květnovou neděli tady slouží biskup a žehná úrodu všem polím na Menorce.  Klášterní dvůr je postaven z prehistorických kulatých kamenů. Na dvoře stojí krásná studna a socha symbolizující emigrační vlny  do Ameriky během 18. století. V klášteře působí několik řádových sester.  V místní poustevně je možné přenocovat, ale je nutné se předem domluvit s mniškami. Na severní straně se nachází stáčírna minerální vody, jenž je na ostrově vyjímkou.

 

Palma de Mallorca 

ba_3_028_thumb.jpg 1.9K          Na ostrově Mallorca v hlavním městě Palma de Mallorca  se zlatavě třpytí obrovská katedrála La Seo, stojící v těsné blízkosti u přístavu. Katedrála pochází z roku 1715 a je typickou ukázkou gotického slohu.

   

 

Sant Arracó

          V jihozápadním cípu ostrova Mallorca, asi 3 kilometry od města Andratatx, se nachází hrad, postavený v roce 1581, aby uchránil obyvatele Andratxu před útoky maurských pirátů.

   ba_3_017_thumb.jpg 4.0K

Sant Miquel

          Ve městečku se nedaleko mostu nachází kaple, jež byla první synagogou postavenou na ostrově po dobytí Mallorky králem Jakubem I. V kazatelně jsou k vidění tři velmi staré dřevěné sochy představující svatého Petra, Michaela a Johna.

  

Valldemoss

          Ve Valldemossu je v horách ukryt nádherný kartuziánský klášter. Proslavil jej hudební skladatel Frederyk Chopin, který  si klášter vybral, aby zde navzdory místním obyvatelům prožil milostný románek s George Sandovou. Od té doby patří do historické sbírky rukopis Zima na Mallorce od George Sandové z roku 1836, nebo původní Chopinovo piano.

          K nejcennějším pokladům kláštera patří především nejstarší tiskařský lis v Evropě. Ojedinělá atmosféra kláštera je doprovázena tóny Chopinových klavírních skladeb. 

  

Sant Luis

          K největším zajímavostem v městečku patří velký mlýn Molí de Dalt. V dnešní době již mlýn není v provozu, neboť jej poničil silný vítr, ale uvnitř mlýna se nachází zajímavé muzeum vystavující předměty používané k mletí mouky.

 

 

IBIZA

 

Eivissa

          V hlavním městě ostrova Ibiza se nachází nádherná gotická katedrála z roku 1235 a stará kaple Del Salvador z roku 1364. Charakteristické kopule již z dálky upozorňuje na klášter ze 16.století. Na okraji města byly objeveny archeologické nálezy z období Féničanů. Dnes je zde monografické muzeum Puig des Molins.

          Nad městem ční krásná citadela patřící k největším a nejnavštěvovanějším pamětihodnostem ostrova.  

ba_2_001_thumb.jpg 4.0K

 
Sant Antoni

          V krásném městečku západní Ibizy se nachází kostel ze 14. století.

  
Sant Carles de Peralta

          V městě ležícím ve východní části Ibizy je zajímavý kostel z 18. století.

    
Sant Josep

          V městečku Sant Josep de sa Talaia stojí na hlavním náměstí pro Ibizu architektonicky typický kostel  z 18. století. 

 

 

FORMENTERA

 

Sant Frances de Formentera

          Nejstarší křesťanskou památkou je kaple Sa Tanca Vella z 14. století. Dalším architektonickým skvostem ostrova je kostel sv. Františka pocházející z roku 1726.