Místopis Baleárů

 

MALLORCA

 

Alcudia  

ba_3_003_thumb.jpg 2.4K

        Alcudia patří k nejnavštěvovanějším místům na Mallorce. Kromě ideálních podmínek pro koupání, jako je bezpečná pláž pozvolna se svažující do průzračného moře, je městečko zajímavé  i svojí architekturou, neboť je obehnané středověkými hradbami. Celá Alcudia ožívá každou neděli, kdy se zde konají trhy.  

Cala d´or a Porto Colom

          Tato oblast leží ve Zlatém zálivu a jihovýchodním pobřeží Mallorky. Porto Colom je typickým rybářským městečkem a poblíž centra se nachází mezinárodní jachtařský přístav. Domy byly postaveny v maurském stylu kombinovaném s tradičním španělským stylem. Bílé stavby obklopené kvetoucími zahradami se krásně vyjímají v piniových hájích. Pláže  podél celého Zlatého zálivu jsou ukryté v malých romantických zátokách.

 

Cuevas Drach

          Dračí jeskyně, jež byly předky označovány za vstup do pekelné říše. Uvnitř se nachází jedno z největších podzemních jezer na světě.

 

Magalluf

          Toto město je označováno za „továrnu cestovního ruchu“. Levné bary a mnoho nočních podniků láká turisty toužící po zábavě. V blízkosti města Magalluf se nachází největší evropská diskotéka.

 

 Paguera

          Jihozápad Mallorky u zálivu Paguera je typický svými piniovými lesy a  plážemi s rozmanitým vodním sportem. Samotné městečko Panguera bylo architektonicky upraveno, aby splňovalo požadavky všudepřítomných turistů, takže celé centrum městečka bylo přestavěno na pěší zónu, zvanou boulevar s mnoha obchůdky, restauracemi, bary a diskotékami. Turisté zde mají možnost využít místních stájí s koňmi k nádherným projížďkám po blízké krajině,kde nejsou výjimkou rozlehlé golfové  hřišťě nebo tenisové kurty.


 
Palma de Mallorka

ba_3_026_thumb.jpg 5.6K          Dominantou je jeden z pěti nejznámějších kostelů ve Španělsku, monumentální katedrála La Seo, v gotickém slohu.

          Kromě katedrály jsou ve městě další významné stavby, jako Palacio Almudaina z 11. století. Dnes je z něj honosné sídlo královské rodiny.

          Další palác Palacio Episcopal stojí hned za katedrálou. V ulici Calle Almudanina se tyčí vysoké zdi měšťanských paláců s malými okny . Velká dubová vrata umožňují průchod  na prosluněná arkádová nádvoří, tzv. patio, jež zdobí kamenné kašny, palmy a překrásné květinové záhony.

          Jiné známé náměstí Plaza Weyler se může pochlubit luxusním Gran Hotelem, postaveným na počátku 20.století, který v dnešní době slouží jako umělecké centrum a velice proslulá cukrárna Forn des Teatre s veselou fasádou, lákající dovnitř všechny milovníky sladkého.

   ba_3_000_thumb.jpg 3.7K        Město má pohnutou minulost. Roku 122 př. n. l. jej ovládli Římané a pojmenovali osadu Palmaria, což by v překladu znamenalo "Palma vítězství" a stala se tak symbolem jejich vítězství. Později po nástupu Arabů bylo město přejmenováno na Medina Mayurca, Aragonci jej zase nazvali La Ciutat. 

 

Puerto de Soller

          Tato severozápadní oblast je proslulá svojí barevností a národním bohatstvím. Nejvyšší hora ostrova je zaplavená pomerančovníky, mandloněmi a citroníky. Městečko Puerto de Soller má svéráznou atmosféru, neboť to je malebný rybářský přístav, kde je pro turisty připraveno mnoho romantických kavárniček, barů a útulných restaurací s vyhlášenou kuchyní. Městečko  též nabízí ojedinělou příležitost cestovat  tramvají z Puerta de Soller do města Soller. Tato jediná trasa  zde slouží převážně jako turistická atrakce, a tudíž celý design dopravního prostředku je spíše historický.

 

Porto Cristo

          Další původně rybářské městečko ležící na jihovýchodním pobřeží severně od Zlatého zálivu. Ozdobou Porto Cristo je pěkný přístav a k turistickým zajímavostem zdejšího okolí patří jeskyně Cuevas del Drach nebo mořské akvárium. Asi 10 kilometrů od Porto Cristo byla vybudována rekreační oblast s mnoha obchůdky, bary, kavárnami a diskotékami. Pobřeží lemují skály z nichž je možné obdivovat nádherně průzračnou vodu v zálivech.

 

Portocristo

          Poblíž Portocristo se nachází nádherné krápníkové jeskyně Coves del Drac (Dračí jeskyně) a podzemní jezero Lago Martel.

 

 

 

MENORCA  

ba_4_002_thumb.jpg 3.8K

         Na rozdíl od Mallorky a Ibizy není tolik známá, a proto se jí turistický ruch dotkl jen zlehka. Pobřeží Menorky je rozeklané, skalnaté a občas i písčité. Díky své povaze je rájem potapěčů a ostatních příznivců vnímání krás pod hladinou moře.  Spousta úzkých zálivů připomíná fjordy, na kterých jsou buď malé pláže nebo přírodní přístavy. Mnoho pláží tvoří přírodní rezervaci a tak je kus panenské přírody ochráněn před náporem turistů. Menorka je nazývána modro-bílým ostrovem, jelikož moře je zde nejen mělké, ale i blankytně modré a společně s bílými rybářskými vesničkami vytváří romantickou idylku. Návštěvníci ostrova mají možnost se ubytovat v malých domečcích těchto bílých vesniček, nebo využít služeb jednopatrových apartmánů, či nízkých hotelů na pobřeží.  

           Vnitrozemí Menorky je neobydlené a dvě největší města Mahón a Ciutadellu spojuje pouze jediná silnice protínající ostrov.

 

Ciudadella

          Stejně jako Mahón, také Ciutadellu obývá zhruba 20 000 lidí. V přístavu jsou dodnes zachovány pozůstatky starověkého a středověkého opevnění. Uvnitř město skrývá historické centrum s mnoha malými půvabnými náměstíčky, kde domky jsou lemovány podloubím. Architektura celého historického centra včetně katedrály a radnice odráží nadvládu všech zemí, jenž kdy Menorku obládaly.

          Na jih a na západ od Ciudadelly byly postaveny čtvrtě tvořené převážně apartmány, kavárnami a obchody, odkud je pravidelné autobusové spojení do nedaleké Ciudadelly.

 

ba_4_006_thumb.jpg 2.2K

Ferreries

          Páté největší město na Menorce má 3700 obyvatel. O městečku se nedochovaly žádné dokumenty kromě toho, že v minulosti patřilo k obci Es Mercadal. Ve 14. století Jakub II. založil v Ferreries farní kostel svatého Bartoloměje.  K současnému kostelu  byla v roce 1870 přistavěna kaple Všech svatých a v roce 1884 zvonice. Od 19. století má Ferreries statut obce.

 

Fornells

          Na severním konci ostrova leží nádherná přímořská vesnička. Žije zde zhruba 300 stálých obyvatel živících se rybolovem, lovem langust a samozřejmě turistickým ruchem. Krásná promenáda s palmami lemuje přírodní přístav s mnoha kotvícími plachetnicemi, rybářskými bárekami a jachtami. 

  

Mahón

          Městečko s 23 000 obyvateli má atmosféru anglického koloniálního města a jeho chloubou je 2. nejdelší přírodní přístav. V hlavním městě Menorky se nachází velká řada historických památek:

Městská radnice Ayuntamiento z roku 1613, kostel Panny Marie (Santa María) z 18. století, Františkánský klášter sv. Františka (Sant Francesc) ze století 17., kostel s klášterem sv. Carmen (Claustre del Carmen) a mnoho dalších.  

ba_4_003_thumb.jpg 2.2K

  

Monte Toro

          Nejvyšší hora Monte Torro je 935 metrů nad mořem. Název hory pochází z arabštiny. Pro obyvatele Menorky je Monte Torro poutním místem. Z roku 1290 pochází křesťanská legenda vážící se k vrcholku hory. Vypráví o mnichovi, který každý den zahlédl na hoře světýlko, a tak se vydal záhadný jev prozkoumat. Po cestě se k němu přidal černý býk, jenž mu pomáhal rozrážet křoviska a zavedl mnicha až k malé skulině, kde stála světélkující socha Panny Marie. Ačkoliv ji mnich z hory odnesl, druhý den tam byla zas a tak se Panna Marie stala patronkou ostrova. Kaplička postavena na její počest byla v 17. století rozšířena na augustiánský klášter.

 

 

 

IBIZA

ba_2_002_thumb.jpg 2.3K
          Ibiza je známá nejen jako oblast turistického ruchu, ale také svým exportem fíků, hrozinek a soli.

          Společně s Formenterou a ostatními drobnými ostrůvky tvoří tzv. Pitiuské ostrovy. Ostrov Ibiza proslavilo hnutí hippies, které prakticky objevilo krásy ostrova. Z toho důvodu je také Ibiza, obzvláště její hlavní město, místem velké tolerance a volnějšího životního stylu.

          Celý ostrov má vlastní architektonický styl. Přímořské oblasti obývají z větší části turisté, zatímco ve vnitrozemí si poklidným životem v půvabných vesničkách žijí Ibizané.

 

Ibiza

          Město na jihovýchodním pobřeží, jež nese stejný název jako celý ostrov je hlavním příkladem rušného života. Mnoho diskoték, barů a nočních podniků je otevřeno téměř po celou noc.

          Ibiza však má i své architektonické hodnoty. Historická čtvť Dalt Vila proslavila město Ibizu tím, že bude zahrnuta do Seznamu světového dědictví lidstva UNESCO.

 

ba_2_008_thumb.jpg 3.1K

Cala Vadella

          Jedno z nejkrásnějších měst Ibizy. Záliv u města je ohraničen strmými skalisky a na jeho konci se rozprostírá nádherná široká pláž. V okolí města Cala Vadella ležícího na jihozápadě Ibizy se tyčí jeden z nejznámějších symbolů ostrova, magnetická hora Es Vedra.

 

Es Cana

          Oblast v blízkosti města Es-Cana na východním pobřeží proslavily tradiční hippies trhy. Trhy se konají pravidelně každou středu v Punta Arabí a  každou sobotu v San Carlos.

 

San Antonio

          San Antonio je největší město na západní Ibize a je známé především díky nejstaršímu kostelíku na ostrově, který zdobí malé náměstí ve středu města. Podél pobřeží se táhne romantická promenáda se zpívající fontánou. Po večerech se zde konají hippies trhy a návštěvníci se mohou i celou noc bavit v barech a na diskotékách. Především mladé lidi lákají obrovské nákupní možnosti. Zhruba dva kilometry od centra města se nacházejí tři oddělené písečné pláže, kde je možné najít nerušený klid.

 

ba_2_013_thumb.jpg 2.5K

Santa Eularia

          Městečko s pohádkově  bílým kostelíkem ze 16. století. Santa Eularia des Riu, jak zní celý název města, se nachází na východním pobřeží. V blízkosti je přístav, golfové hřiště a kemping.

 

  

FORMENTERA

          Nejjižnější z Baleárských ostrovů. Stejně jako ostrov Ibiza byl rájem pro příslušníky hnutí hippies během 70. let.

 

ba_1_003_thumb.jpg 2.2K
         Jelikož na ostrově platí přísné zákony na ochranu životního prostředí, příroda je zde takřka nedotčena a Formentera je právem označován za "poslední ráj ve Středozemí". Ostrov má tři hlavní obce San Ferran, El Pilar a San Francisco.

          Nejvyšší bod ostrova se jmenuje La Mola a v neděli se zde konají hippie trhy. Další turistickou zajímavostí je maják Jullese Verna nebo megalitická hrobka Can Costa.