Kultura, umění a literatura Baleárů

 
 
Menorca

          Na ostrově Menorca je od roku  1995 otevřeno muzeum archeologických nálezů z řecké, římské, punské a maurské kultury.  Výstava rovněž obsahuje různé kameny, mince, keramiku a bronzové předměty. Museum Municipal de Ciutadella bylo vybudováno z budovy původního městského opevnění.

 

          V muzeu Museu de Menorca je k vidění rozsáhlá archeologická sbírka z celého ostrova Menorka. Otevírací doba je od 10 – 13 hod.

          Armádní muzeum Menorky je otevřeno o víkendech od 11 – 13 hod.

 

          V Mahónu patří k městskému muzeu hospůdka Acurio, ve které jsou akvária s různými podmořskými živočichy, například langusty, mořské želvy, nebo mořští hadi.

 

 

Ibiza

          Ve městě Santa Eularia del Riu se nachází etnologické muzeum, ve kterém jsou vystavovány sbírky historických předmětů pocházejících z Ibizy a Formentery, například sbírka zbraní nebo sbírka hudebních nástrojů. Otvírací hodiny jsou kromě pondělí od 11 – 13 a od 17 – 20 hodin.

 

Literatura a umění

        Literatura a výtvarné umění Baleárských ostrovů není tolik známé, protože spadají pod španělskou kulturu. Mnozí významní umělci trávili mnoho času na ostrovech a tím se i Baleárské ostrovy podílely na španělském výtvarnictví a literatuře.

          K předním španělským umělcům patřil Lope de Vega, Tirso de Molina a Calderon de la Barca, jež byli představitelé španělské komedie, ovlivněni katolickou vírou. Díla se vyznačují jejich představou o životě jako snu, který však jednou pomine. 

Mezi nejslavnější španělské malíře patří Pablo Picasso, Salvador Dalí a El Greco (narozen na Krétě). Ačkoliv tito malíři působili převážně ve vnitrozemí Španělska, znamenají i pro Baleárské obyvatelstvo veliký kulturní přínos a vliv.  ba_4_004_thumb.jpg 4.4K

 

Pablo Picasso

          Nejslavnější umělec 20. století. Malíř baskického původu, který zemřel v roce 1973. Jeho díla jsou avantgardní a fantazie plná a tvořil nejdříve v modrém období, po něm následovalo období růžové. V roce 1907 se zasloužil o vznik nového uměleckého směru kubismu. Jeho obraz Avignonské slečny v roce 1907 způsobil velký šok. Druhým významným výtvarným dílem Pabla Picassa je politický obraz Guernica z roku 1937, vyjadřující protest proti fašistickému násilí. Jeho tvorba byla velice bohatá na techniku, zejména koláže, asambláže aj.

 

S. Dalí

          Španělský surrealistický malíř 20. století ovlivněn kubismem P.Picassa.  Jeho první surrealistický obraz Krev je sladší než med vznikl v roce 1927. Autor náboženských obrazů a  halucinogenních obrazů sexuálních fantasmagorií. Ilustroval knihy a sám vydal vlastní fiktivní životopis.

 

El Graco

          Španělský malíř, původem z Kréty, rozvinul zvláštní styl, byl znám svým  idealizováním postav, prodlužoval jim těla i tváře. Zářivé barvy jeho obrazů kontrastují s tmavými tóny. Při malbě portrétů upřednostňuje malbu historických scén svým způsobem interpretace. Příkladem jeho děl je slavný obraz Toledo před Bouřkou z let 1604 – 1614, který je vystaven v galerii umění v New Yorku. Druhým příkladem slavného díla je obraz Marie s Dítětem z let 1597 – 1599 vystavený ve Washingtonu.