Doprava na Baleárech

 

Letecká a lodní doprava

          Na ostrovy je dobré letecké i lodní spojení nejen ze Španělska, ale i z dalších evropských zemí.

          V letní sezóně existuje mezi Menorkou a Mallorkou pravidelné lodní spojení. Trajekt vyjíždí ze Ciutadelly a svoji jízdu končí v Alcúdii. Plavba trvá 3,5 hodin a lodní lístek stojí 4 500 PTS. 

 

Autobusová doprava

          Autobusová doprava je pravidelná. Na ostrově Ibiza je autobusové spojení mezi třemi největšími rekreačními středisky Eivisou, Santa Eulárií a San Antonio velmi časté a přesné.

          Na Menorce funguje autobusové spojení mezi Ciutadellou a hlavním městem, pobřežními letovisky i ostatními městečky. Jízdní řády jsou zveřejněné v recepcích hotelů, denním tisku a samozřejmě na zastávkách. Jízdné se platí přímo u řidiče a pohybuje podle vzdálenosti v rozmezí od 100 do 800 PTS.

 

Taxi

          Jízda taxíkem je po ostrovech možná, ale nepatří k nejlevnějším způsobům dopravy. Minimální nástupní taxa je 500 PTS a v autech nejsou taxametry, nýbrž ceny jsou pevně stanoveny. Každý taxíkář na požádání předloží ceník jízd. Za každé zavazadlo je příplatek 60 PTS. Ceny se zaokrouhlují nahoru.

 

Automobilová doprava

          Na všech ostrovech lze si vypůjčit auto z půjčovny. Je nezbytné si předem ujasnit ceny, protože uváděné ceny málokdy zahrnují pojištění a daně.

          Pronájem auta na 12 hodin se pohybuje od 4500 PTS nahoru. Litr benzínu (super) stojí kolem 90 PTS.

          V půjčovnách je uznáván český řidičský průkaz s vystavením starším než 3 roky (požadovaná řidičská praxe).

          Jediná větší silnice na Menorce je hlavní silnice C-721 mezi Ciutadellou a Mahonem. Další větší sinice spojuje hlavní město s přístavem Fornells.  Vedlejší silničky na ostrově jsou obehnané kamennými zídkami, které zhoršují viditelnost, obzvláště v zatáčkách.

          Maximální povolená rychlost je 90 km/hod. Používání bezpečnostních pásů je povinné.  Ceny benzínu na Menorce jsou o něco vyšší,  pohybují se zhruba na 120 PTS za litr.

          Parkování je možné v takzvaných modrých zónách.  V těchto označených místech jsou parkovací automaty, ale v sobotu odpoledne a v neděli je parkování zdarma.  Pokud řidič poruší pravidla parkování, policie nechá auto rovnou odtáhnout a zanechá na místě papírek s telefonním číslem.

 

 

Doporučené trasy

 

Mallorca

Palma – Alcúdia – Portocristo

ba_3_000_thumb.jpg 3.7K          Doporučená trasa začíná v hlavním městě ostrova Mallorca, kde se nachází významná španělská katedrála La Seo a dva krásné paláce.  Silnice číslo 711 vede do městečka Soller, které je asi 5 kilometrů vzdáleno od moře a od stejnojmenného přístavu. Na severním pobřeží se nachází velmi oblíbené město Alcúdia, jež láká turisty nejen na pláž, ale i svojí  architekturou, neboť celé město je  obehnané středověkými hradbami. Alcudia ožívá každou neděli a úterý, kdy se zde konají trhy. Poblíž  města Portocristo se nacházejí nádherné krápníkové jeskyně Coves del Drac (Dračí jeskyně) a podzemní jezero Lago Martel.  

 

 

 

 

Menorca

Ciutadella – Ferreries – es Mercadal - Mahón

          Menorca je druhý největší ostrov s rozlohou 702 km². Menorka je stejně vzdálena od Alžíru i Marseille. Leží uprostřed Středozemního moře.

 

          Doporučená trasa vede napříč ostrovem. Začátek je v Ciutadella de Menorca, poblíž kterého se nacházejí dvě historické stavby. Silnice č. 721 vede do malého města Ferreries, kde je i kemp a v centru města kostel sv. Bartoloměje ze 14. století. Zhruba 10 kilometrů na východ nalezneme vchod do jeskyně es Mercadal. Na jihovýchod vede silnice do města Mahón, ve kterém je 2. největší  přírodní přístav.

 

Ibiza

Ibiza – Sant Jordi – Sant Josep – Sant Antoni de Portmany – Santa Eularia des Riu

          Od hlavního města je zhruba 10 kilometrů jižním směrem vzdáleno krásné městečko Sant Jordi. Na západ od Sant Jordi se nachází krápníková jeskyně. V západní části ostrova se nachází Sant Josep a Sant Antoni. Obě města se mohou pochlubit znamenitou architekturou. Po silnici č. 731 vede cesta do Santa Eularia des Riu, které je známé svým zářivě bílým kostelíkem.

 

Formentera

Sant Francesc – sa Savina – Punta de sa Creu – Cap de Barbária

          Okružní jízda po ostrově začíná v hlavním městě Formentery a pokračuje na sever do městečka sa Savina, na severní mys, odkud jsou vidět sousední ostrůvky Espalmador a Espardell. Jižně leží město Punta Prima a dále se pokračuje jihovýchodním směrem na Punta de sa Creu, Punta Rotja a potom na Cap de Barbária.